CNN Prima News Challenger

Challenger

Výpis příspěvků ke štítku „Challenger“

Zlom ve válce? Západní tanky už jsou na Ukrajině. Ruské stroje nemají šanci, tvrdí experti

Na Ukrajině začíná „tankobraní“. Obránci se v posledních dnech konečně dočkali první dodávky těžké západní techniky, která může sehrát klíčovou roli v nadcházející jarní protiofenzívě. Německý Leopard 2 či britský Challenger 2 totiž nemají v ruském arzenálu žádnou adekvátní konkurenci. Vedle tankových elit dorazily na Ukrajinu také německá bojová vozidla pěchoty Marder či americké obrněné transportéry Stryker. Nakolik dokážou ruské armádě prohloubit vrásky a v čem vynikají na bojišti?

Ruský tlak stále sílí, ztrácí ale mnoho mužů. Analytik předpověděl, zda mají šanci na úspěch

Ukrajinská ofenziva na východě země už prakticky neprobíhá, maximálně formou protiútoků. Iniciativa se přesunula zpět na stranu Ruska, které podniká čím dál více útočných akcí. Při nich ovšem často ztrácí velké množství vojáků. Ve vysílání CNN Prima NEWS situaci na bojišti takto popsal vojenský analytik a pedagog Univerzity obrany Tomáš Řepa. Zároveň zmínil, že západní tanky budou pro Ukrajinu sice přínosem, ale ještě nějaký čas je na bojišti neuvidíme, protože se s nimi Ukrajinci napřed musí naučit zacházet.

Před 35 lety vybuchl minutu po startu raketoplán Challenger. Celá posádka zahynula

28. ledna před 35 lety došlo k tragické nehodě amerického raketoplánu Challenger, který pouze minutu a čtvrt po startu explodoval. Sedmičlenná posádka sice podle vyšetřovatelů výbuch mohla přežít, dopad na mořskou hladinu byl ale fatální. Osudného dne nezahynuli pouze kosmonauti, ale i středoškolská učitelka Christy McAuliffeová. Byla první civilistkou, která měla letět do vesmíru.

Hubbleův teleskop je na oběžné dráze třicet let. Umožnil lidstvu nahlédnout do historie vesmíru

Hubbleův dalekohled je jedním z největších vědeckých úspěchů lidstva. Zařízení na oběžné dráze kolem Země dokázalo vědcům nabídnout obrazy z dalekého vesmíru a nahlédnout tak do historie kosmu. A v pátek 24. dubna to je přesně třicet let od doby, kdy byl vynesen do vesmíru na orbitu raketoplánu Discovery. Díky teleskopu astronomové nejen získali úchvatné snímky, ale také dokázali potvrdit řadu teorií. Určili například rychlost, jakou se vesmír rozpíná, a díky tomu i upřesnili jeho stáří.