Češi i Slováci truchlí nad smrtí nejstaršího české skauta Eduarda Marka. Jeden z nejrespektovanějších pamětníků skautského hnutí a nositel mnoha medailí či ocenění se dožil 104 let. Za svůj život byl vězněn nacisty i komunisty. Ke kondolencím se přidali i český premiér Petr Fiala a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
„Ve věku 104 let zemřel Eduard Marek, nejstarší skaut v naší zemi. Pan Marek byl perzekvován jak nacistickým, tak komunistickým režimem a strávil roky ve vězení. Jeho životní příběh je inspirací, že za svobodu má vždy smysl bojovat. Čest jeho památce,“ napsal na Twitter premiér Petr Fiala (ODS).
K němu se přidal další člen současné vlády – vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Odešel do věčného oddílu člověk velkého ducha, čestné a rovné páteře, který po celý život zůstal věrný skautskému slibu a ideálům skautského hnutí,“ uvedl lidovecký předseda.
Smrt neúnavného bojovníka za svobodu zasáhla také Slováky. K jeho smrti se vyjádřila i tamní prezidentka Zuzana Čaputová.
„Opustil nás skaut starší než Československo. Eduarda Marka jsem osobně potkala několikrát, například v roce 2019 při předávání ocenění Bílá vrána. Charisma a sílu životního příběhu, kterou jsem mohla při těchto setkáních zažít, lze jen těžko popsat, ale zároveň je stále v mé paměti,“ zmínila v příspěvku, ke kterému přidala i společnou fotku.
„Vězeňský pracovní tábor v Jáchymově dokázal přežít jen díky tomu, že věřil v budoucnost a v obnovu skautingu u nás. Ten, kdo věří tak jako Eduard Marek, že každodenní život je zázrak, ten přežije život mnohem šťastnější. Eduard Marek byl toho důkazem,“ dodala.
“Každý deň urobiť dobrý skutok a slúžiť vlasti a blížnemu” - toto pravidlo Eduard Marek oddane napĺňal po celý svoj...
Posted by Zuzana Čaputová on Sunday, January 23, 2022
Marek, skautským jménem Hroznýš, se narodil 17. března roku 1917 na pražském Žižkově. V roce 1936 sloužil u prvního leteckého pluku ve Kbelích, kde prožil i mobilizaci v září 1938. Za druhé světové války byl tři měsíce vězněn gestapem za to, že pomáhal Židům.
„Povinnost skauta je pomáhat. Nejvíc potřebovali v té době pomoct lidé, kteří byli pronásledovaní. To byli Židé,“ řekl Marek v rozhovoru pro Deník.cz v roce 2019. Židovským rodinám nosil jídlo a hlavně peníze.
Nejstarší člověk na světě, kteří seskočil s padákem
Po komunistickém puči v roce 1948 spoluzakládal odbojovou skupinu DEB, jejíž cílem mělo být nachystání ilegálních přechodů hranic, pomoc stíhaným lidem a vydávání letáků. Než se ale skupina dostala k něčemu většímu, pozavírala její členy StB.
Marek byl roku 1949 zatčen a odsouzen na 10 let, propuštěn byl v roce 1956. Jako dlouholetý skaut se poté podílel na obnovování skautské organizace v roce 1968, což nakonec znemožnila sovětská okupace, i po roce 1989. „Pro mě je celoživotní práce skauting. A mám radost, že nás přibývá. Je nás přes padesát tisíc,“ komentoval Hroznýš před pár lety.
V roce 2019 se Marek ve svých 102 letech stal jedním ze tří nejstarších lidí na světě, kteří seskočili s padákem, a to z výšky 3 200 metrů na kolínském letišti. Rekord drží stejně starý Američan a Australanka.