Dokud budeme mít dostatek dresů a autobus, který nás doveze na zápasy, zůstaneme tady a budeme bojovat. Trenér Thomas Tuchel po čtvrteční výhře v Premier League nepůsobil rezignovaně, byť by k tomu aktuální šlamastyka vybízela. Na hřišti to Blues klape, nicméně z ekonomického hlediska jsou v obrovském průšvihu. Poté, co britská vláda v rámci sankcí vůči ruským oligarchům zmrazila majetek vlastníkovi londýnského klubu Romanu Abramovičovi, se ze Stamford Bridge stahují sponzoři.
MS ve fotbale 2022
Chelsea se ocitla na kolenou a v chaosu. Po vypuknutí války na Ukrajině začal Roman Abramovič řešit, komu milovaný klub prodá. Ovšem do velkého obchodu hodil vidle čtvrteční krok britské vlády. Ruský podnikatel se ocitl – kvůli tomu, že měl těžit z vazeb na Kreml – na seznamu sedmi oligarchů, na které kabinet Borise Johnsona uvalil sankce a zmrazil jim majetek.
To znamená, že bez obdržení speciální licence nemůže klub získat nového majitele, kterým se měl nejpravděpodobněji stát britský realitní magnát Nick Candy. Momentálně je Chelsea de facto pod kontrolou vlády a nemůže prodávat ani kupovat hráče, stejně tak má zákaz obnovovat stávající kontrakty. Byl jí také zakázán prodej suvenýrů jakoukoliv formou, proto byl fanshop na stadionu Stamford Bridge uzavřen. Limit výdajů na venkovní výjezdy je nyní 20 000 liber. Do ochozů se mohou dostat permanentkáři, ovšem prodej vstupenek je nyní vyloučený.
Odejde Nike a s ním i 16 miliard?
Pro klub je klíčové, že dál může platit své zaměstnance. Jenže otázkou je, jak dlouho to může za daných okolností zvládat, protože Chelsea je obrovský kolos. Zvlášť když přichází o sponzory. Jedním z nich je společnost Three, která už oznámila, že přerušuje spolupráci v hodnotě 40 milionů liber. Zároveň požaduje, aby její logo bylo z dresů odstraněno. A odchod zvažuje světoznámá firma Nike.
Temné dny Chelsea: Zákaz prodeje suvenýrů i prodlužování smluv. Co nový majitel?
Vstup Romana Abramoviče do londýnské Chelsea v roce 2003 proměnil anglickou fotbalovou mapu a vlastně i tu evropskou. Klub rázem vyhrával tituly v Premier League, dobyl Ligu mistrů a byl obávaným gigantem. Tento status je nyní v ohrožení. Ruský oligarcha se vzhledem k dění na Ukrajině snažil klub prodat, ale nestihl to. Britská vláda na něj ve čtvrtek uvalila sankce a Blues se rázem ocitli ve velmi svízelné situaci.
To by byl kardinální zásah, protože Londýňané by tím přišli o 540 milionů liber, v přepočtu 16,2 miliardy korun. Přerušit partnerské vazby by mohla i automobilka Hyundai či doručovací služba Zapp.
Britský web Daily Mail spočítal, že na základě informací ohledně rezerv klubu a výši platů by teoreticky Chelsea mohly dojít peníze za pouhých 17 dní. Ve vysílání stanice BBC 5 Live Sport zaznělo, že už propustila několik zaměstnanců.
V těžkých časech nejistoty zažili fanoušci ve čtvrtek aspoň malou radost. Tým trenéra Thomase Tuchela vyhrál na hřišti Norwiche 3:1. Fanoušci vítězného mančaftu jasně dali najevo, že jsou Abramovičovi i přes jeho kamarádění se s Kremlem vděční za všechno, co na Stamford Bridge odvedl. Blues koupil v roce 2003 a svými prostředky jim výrazně dopomohl třeba k pěti ligovým titulům nebo dvěma trofejím v Lize mistrů.
Kouč Tuchel se po posledním zápase snažil krotit paniku. „Dokud budeme mít dostatek dresů a autobus, který nás bude vozit na zápasy, zůstaneme tady a budeme tvrdě bojovat. Půjdeme den za dnem. Nečekal jsem, že se stane to, co se stalo, a nevím, co přinese zítřek,“ řekl ve čtvrtek.
„Pomáhá nám i nadšení a láska pro fotbal. Vyžadovali jsme od sebe tvrdou práci, abychom to všechno vypotili a táhli za jeden provaz. Je to ta nejlepší věc, jak se opět soustředit a užít si, co společně děláme,“ prohlásil dále bývalý kouč Mohuče, Dortmundu a Paris Saint-Germain.