Vstup Romana Abramoviče do londýnské Chelsea v roce 2003 proměnil anglickou fotbalovou mapu a vlastně i tu evropskou. Klub rázem vyhrával tituly v Premier League, dobyl Ligu mistrů a byl obávaným gigantem. Tento status je nyní v ohrožení. Ruský oligarcha se vzhledem k dění na Ukrajině snažil klub prodat, ale nestihl to. Britská vláda na něj ve čtvrtek uvalila sankce a Blues se rázem ocitli ve velmi svízelné situaci.
MS ve fotbale 2022
Klub je nyní fakticky ve správě vlády a snahy o získání nového majitele značně utrpěly. Byť nejde kompletně o bezvýchodnou záležitost. Chelsea prozatím aspoň získala určitou licenci, díky které může na fotbalovém poli fungovat, ačkoliv v lecčems se musí uskromnit.
Momentálně nemá dovoleno:
- prodávat vstupenky domácím příznivcům ani venkovním fanouškům – dorazit na Stamford Bridge mohou jen permanentkáři
- prodávat nebo nakupovat hráče, prodlužovat smlouvy
- prodávat jakékoliv suvenýry v kamenném fanshopu nebo na eshopu
- utratit více než 20 000 liber za cestu na venkovní zápas
O své výplaty se hvězdy týmu trenéra Thomase Tuchela obávat nemusí. Klub může také těm fanouškům, kteří dorazí, prodávat občerstvení a nadále inkasovat peníze z televizních práv.
Cílem aktuálních kroků je podle britské ministryně kultury Nadine Dorriesové zbavit Abramoviče jakýchkoliv výnosů z klubu. Ten kontroloval prostřednictvím společnosti Fordstam Limited. Doslova bylo řečeno: „Aby neviděl ani jednu penci.“ Představitelé vlády zároveň dodali, že jejich cílem není zlikvidovat klub a kompletně znemožnit jeho přepuštění novým majitelům.
Aktuální zákaz prodeje by mohl být odblokován, jen je potřeba udělení další licence. „Museli bychom udělit další licenci. Myslím, že je fér říct, že vláda je otevřená prodeji klubu, ale v současnosti by to vyžadovalo další kroky, pro což je potřeba debata s ministerstvem financí,“ řekl novinářům mluvčí premiéra Borise Johnssona. „Principem bylo zmírnit dopad na fanoušky. Tato opatření jsou navržena tak, aby potrestala osoby blízké ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi,“ dodal.
Klub může získat nového vlastníka za předpokladu, že 55letý Abramovič odkýve vládě všechny podmínky. Tedy že jí dovolí převzít celý proces prodeje a nebude si nárokovat – jak bylo napsáno – jedinou penci. A kabinet pak rozhodne o tom, kam finanční prostředky poputují.
Kauf za 140 milionů liber
Abramovič koupil Chelsea, v jejímž vysokém managementu nyní působí i brankářská ikona Petr Čech, v roce 2003 údajně za 140 milionů liber (přes 4 miliardy korun). Klub pod jeho vedením prožil nejúspěšnější období v historii, když získal pět titulů, dvakrát vyhrál Ligu mistrů a pětkrát ovládl FA Cup.
Krátce po ruském útoku na Ukrajinu začal Abramovič v předtuše možných dopadů na jeho majetek jednat o prodeji klubu. Hovořilo se o částce přibližně tři miliardy liber, rýsovali se zájemci. Nicméně Chelsea už ruskému magnátovi nevynese nic, byť on sám avizoval, že finance z prodeje věnuje obětem války na východě Evropy. Momentálně má zmrazený majetek v hodnotě devět miliard liber.
Za současného třaskavého dění vyvolávajícího nejistotu u celku ze Stamford Bridge je možné, že – jak to bude možné – přijde odliv personálu. Legenda Liverpoolu Jamie Carragher zareagovala na krizi týkající se Chelsea a oznámila, že je to ideální příležitost pro trápící se Manchester United.
„Mohou získat trenéra, který by měl být na jejich seznamu na prvním místě: Thomase Tuchela. Jeden z nejlepších manažerů na světě – současný trenér roku podle FIFA. Tuchel, stejně jako všichni ostatní, nebude mít ponětí o tom, jaká bude budoucnost v jeho současném klubu. Nikdo mu nemůže poskytnout žádné záruky ohledně toho, jak bude tým vypadat na začátku příští sezóny. Není o čem přemýšlet,“ podotkl Carragher ve svém sloupku pro Daily Telegraph.