reklama

Chilský solární tygr cení zuby. Nastupující energetická velmoc má i českou stopu

Z Chile se stává důležitý hráč na globálním energetickém trhu. Je druhým nejvýznamnějším producentem lithia na světě a v posledních letech zažívá doslova solární boom. Fotovoltaické elektrárny zde ještě před pěti lety pokrývaly necelá tři procenta spotřeby elektřiny, nyní je to už více než trojnásobek. Země je příležitostí i pro české firmy v oboru.

reklama

Dlouhý, až nenápadný pruh země na jihu pacifického pobřeží Latinské Ameriky nabývá na významu od roku 2009, kdy svět naplno zasáhla finanční a následná hospodářská krize. V té době se začínalo se vší vážností hovořit o transformaci automobilového průmyslu ve smyslu odklonu od spalovacích motorů směrem k elektromobilitě.

Pro Chile to byla skvělá zpráva. V té době bylo největším producentem lithia, klíčové suroviny potřebné pro výrobu baterií nejen pro elektromobily, ale i pro počítače, tablety nebo telefony. Chile dodalo v roce 2009 na světový trh šest tisíc tun lithia, což bylo o 500 tun více než druhá Austrálie. Do roku 2019 se produkce chilského lithia více než ztrojnásobila. Latinskoamerická země je dnes druhým nejvýznamnějším dodavatelem této suroviny na světový trh s více než pětinovým podílem právě za Austrálií.

Třetí na světě

To ale není všechno. Chile se také velmi rychle zlepšuje v tom, jak využívá sluneční energii. Zatímco v roce 2015 představovala instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren 848 megawattů, o čtyři roky později to bylo už více než 2 600 megawattů. Jen pro srovnání, v České republice se instalovaná kapacita posledních pět let pohybuje stále kolem 2 100 megawattů.

V přepočtu na osobu sice Česko disponuje vyšší instalovanou kapacitou solárních panelů pro výrobu elektřiny než Chile (194 megawattů versus 142), v podílu fotovoltaiky na výrobě elektřiny Chile Česko předčí. Zatímco v tuzemsku se takto vyrábí asi 3,5 procenta elektrické energie, v jihoamerické zemi je to už 8,5 procenta, což je třetí největší podíl na světě.

Chilský solární boom má i českou stopu. „Aktuálně máme v Chile ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav několik desítek fotovoltaických parků o celkovém instalovaném výkonu přes 260 megawattů, které plánujeme dokončit v tomto roce a připojit do sítě,“ řekl CNN Prima NEWS Zdeněk Sobotka, zakladatel a výkonný ředitel energetické skupiny SOLEK.

Pozor na prokleté bohatství

Pražská společnost jen v letošním roce zvýší instalovanou kapacitu chilských solárů o desetinu úrovně z roku 2019. „Máme za sebou už třináct solárních elektráren o instalované výkonu 75 megawattů. Další projekty jsme stavěli také v Rumunsku nebo na Slovensku,“ dodal Sobotka s tím, že hlavním trhem pro jeho firmu je Latinská Amerika.

Tam chce proniknout také do dalších zemí, momentálně připravují projekty v Kolumbii či Peru. „Proniknout na trhy v Jižní Americe je paradoxně mnohem snazší než v České republice. V Chile jsme od roku 2014 a za tu dobu se nám podařilo vyrůst v zavedenou a respektovanou firmu. Ve fotovoltaice tam patříme mezi největší hráče,“ popsal Sobotka.

Chile má šanci svůj nový potenciál využít a vyhnout se tak osudu zemí, které až nezdravě spoléhají na to, že stačí prosperovat jen díky svému přírodnímu bohatství. „Příjmy, které do země plynou díky těžbě lithia, by měly být využity na celkovou modernizaci ekonomiky. Historické příklady států, které spoléhaly třeba na těžbu ropy, ale jsou hospodářsky pořád zaostalé, varují dostatečně,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické s tím, že mezi takové státy lze počítat třeba Rusko, Libyi nebo Venezuelu. „Venezuela je naprostý extrém a učebnicový případ státu, kde se přírodní bohatství stalo prokletím,“ dodala Hedija.

Tagy:
elektromobilita elektřina obnovitelné zdroje Chile Jižní Amerika Latinská Amerika energetika Veronika Hedija fotovoltaická elektrárna lithium solární energie SOLEK Zdeněk Sobotka

Hlavní zprávy

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků
Koronavirus

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

Boj o pandemický zákon ve Sněmovně: Umožní větší restrikce, odpůrci šikanují poslance

Poslanci by v úterý mohli projednat vládní novelu pandemického zákona a možnost vyhlášení mimořádného ředitelského volna kvůli covidu. Kabinet chce, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se k nim sejdou výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

Medailový rozbor ZOH: Ženy, děkujeme. Češky v dovozu cenných kovů z olympiád válcují muže

Medailové bilancování olympijských her v Pekingu teprve přijde, začínají 4. února. Už teď je ale možné říct, že pravděpodobněji cenný kov přiveze některá z dam. Vyplývá to z rozboru úspěchů na předchozích zimních sportovních svátcích. Celkem tuzemská výprava v samostatné historii republiky přivezla zpod pěti kruhů zapadaných sněhovými vločkami 31 cenných kovů.

reklama

Domácí zpravodajství

Česko je v boji s korupcí na 49. místě světa. Za západní Evropou výrazně zaostává

Česko na zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

reklama