reklama

Chráněný pracovní trh má být trampolínou či záchrannou sítí, říká šéfka nadačního fondu

Značka Práce postižených říká, že na výrobku ze 75 procent pracovali lidé se zdravotním postižením. „Zaměstnavatel, který takové lidi zaměstnává, jim dává fér práci, férově je platí a mají férové podmínky a pracoviště přizpůsobené svému zdravotnímu postižení,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Fond je vlastníkem značky Práce postižených, která je součástí programu Česká kvalita, nad nímž má záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.

reklama

Značka kvality Práce postižených si klade za cíl podporovat a propagovat zaměstnávání a integraci osob se zdravotním postižením do společnosti na volném i chráněném trhu práce. Označují se jí výrobky, na jejichž vzniku se nejméně ze tří čtvrtin podíleli lidé s hendikepem. „Značka spotřebiteli říká, že když si daný výrobek koupí, přímo podporuje zaměstnávání lidí se zdravotním postižením v dané firmě,“ řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Lenka Kohoutová, předsedkyně správní rady Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP).

Firem, které certifikaci pro získání značky Práce postižených mají, zatím není v České republice mnoho. Mezi ně ale patří například družstvo Ergotep, které zajišťuje služby pro společnosti Tescoma, Hamé, ale třeba také bankovnímu domu ČSOB. Ergotep zaměstnává kolem 300 lidí, z nichž 85 procent jsou osoby se zdravotním postižením. „Jsou zde ale také firmy z automotivu, výrobci pracovních oděvů a podobně,“ dodala Lenka Kohoutová.

Zajímají nás podmínky pro zdravotně postižené ve firmách

Smyslem značky Práce postižených, ale ani NFOZP není pouhá podpora prodeje výrobků, které vznikly v chráněných dílnách. „Nepleťme si věci, které jsou pouze o podpoře, tady jde o skutečné podnikání. Naše značka oceňuje a poukazuje na férové podnikání, které se týká lidí se zdravotním postižením. Nikoli pouhé překupy výrobků, na které nesáhla ruka člověka se zdravotním postižením,“ upřesnila předsedkyně správní rady NFOZP.

Podle Lenky Kohoutové je proces získání značky kvality Práce postižených poměrně náročný. „Sledujeme nejen to, že daná firma má v pořádku vše, co se týká živnostenského zákona a dalších norem, ale také že se pracovní podmínky přizpůsobují lidem se zdravotním postižením. Že rozumí tomu, co dělají, že to opravdu dělají, že se těmto lidem upravuje nejen pracovní doba, ale i pracovní náplň dle jejich zdravotní zátěže a tak dále,“ řekla Lenka Kohoutová.

Pracovní trh je nutné zrovnoprávnit

Zaměstnávání lidí se zdravotním postižením funguje podle Kohoutové dnes daleko lépe než před 14 lety, kdy vznikl Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Přesto ale vidí věci, na kterých by se z hlediska tohoto segmentu pracovního trhu mělo zapracovat. „Chráněný pracovní trh by měl být trampolínou nebo záchrannou sítí. Trampolínou pro ty, kteří se něco naučí a mohou jít do běžného pracovního trhu, záchrannou sítí pro ty, kteří pracovat mohou, ale za velmi specifických podmínek a své pracovní prostředí potřebují hodně přizpůsobit,“ řekla předsedkyně správní rady NFOZP.

Podle ní by se měla změnit legislativa běžného pracovního trhu. Pokud se ho totiž dnes chce člověk se zdravotním postižením zúčastnit, je v řadě aspektů znevýhodněn. Například při čerpání nemocenské nebo přepočítávání invalidního důchodu. „Toto by se mělo zrovnoprávnit,“ dodala Lenka Kohoutová s tím, že věří, že se o to nová vláda pokusí.

Tagy:
Česká kvalita Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR Českou kvalitu nenahradíš Lenka Kohoutová zdravotně postižené osoby Práce postižených chráněná dílna NFOZP

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ nedělní Partii: Jsou škrty za 80 miliard reálné? Vystoupí Jurečka a Šmarda

Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) chce z původního návrhu schodkového státního rozpočtu bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) seškrtat 80 miliard, aby jej z 377 miliard dostal pod hranici 300 miliard. Je to vůbec možné? V nedělní Partii na toto téma vystoupí ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda ČSSD Michal Šmarda. V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř poslanců z různých politických subjektů. Pořad můžete sledovat od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal
Tenis

Djokovič prohrál soud a na Australian Open si nezahraje. Jsem extrémně zklamaný, vzkázal

Světová tenisová jednička Srb Novak Djokovič prohrál soud o zrušená víza, musí opustit Austrálii a nebude obhajovat titul na Australian Open, které začne v pondělí. Tenista prohlásil, že rozsudek respektuje a Austrálii opustí. Podle CNN mu zbývá ještě několik symbolických možností, ale start turnaje by v každém případě nestihl. Tři soudci federálního soudu v Melbourne rozhodli v jeho neprospěch jednomyslně. Djokovičovi nyní hrozí tříletý zákaz vstupu do země.

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?
Názory

KOMENTÁŘ: Rusnokova drahota. Obul se Babiš do guvernéra ČNB kvůli souboji o Hrad?

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se na úvod poslanecké schůze k vyslovení důvěry vládě Petra Fialy (ODS) pustil do guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka. Umně a téměř bez povšimnutí použil pojem Rusnokova drahota, jako by chtěl ze sebe smýt díl odpovědnosti za inflaci, která je v Česku nejvýše za 13 let. Proč Babišovi vadí šéf ČNB, kterému v červnu končí mandát?

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš jako Kim Čong-un a kurz historie pro Schillerovou. Kdo je fenomén Síkela?

Poprvé ve Sněmovně a hned bouřlivý smích a potlesk. Takové reakce se za své vystoupení dočkal nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ten se při své řeči během středeční noci nejprve zastal svých kolegů proti urážkám od expremiéra Andreje Babiše a následně poučil exministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO). Uznání sklízí i na sociálních sítích. Jaké šance prorazit nováček v nejvyšší politice, který usedl na post ministra průmyslu, vlastně má?

reklama