reklama

Značka Czech Made nabírá po útlumu druhý dech a dokazuje původ a kvalitu

Dvacet dva českých společností se může momentálně pyšnit značkou Czech Made, která spadá do programu Česká kvalita ministerstva průmyslu a obchodu. Označení Czech Made může získat firma z jakéhokoliv oboru, musí však jít o organizaci umístěnou v České republice.

reklama

„Po sametové revoluci a po rozpadu bývalého Československa se do země začalo dostávat mnoho zboží ze zahraničí. Čeští spotřebitelé po něm bažili a trochu zapomínali na to, že české výrobky jsou dál kvalitní a stále kvalitnější,“ popisuje v debatě CNN Prima NEWS myšlenku vzniku značky Czech Made Petr Koten, výkonný ředitel České společnosti pro jakost, která ji čtyři roky spravuje, a doplňuje: „Byla určitá potřeba, ať už ze strany podniků, nebo veřejného sektoru, aby se odlišilo kvalitní zboží od nekvalitního, aby byla podpořená kvalitní česká produkce.“

Právě proto se iniciativy chopila v 90. letech Česká společnost pro jakost a iniciovala vznik značky Czech Made. „Důležitá byla podpora státu, od tehdejšího ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého, tak i od ministra zemědělství Josefa Luxe. Byla to dobré pro spotřebitele. A také pro podniky, aby o ni mohly usilovat,“ vysvětluje Koten.

V polovině 90. let minulého století získalo označení Czech Made na 200 subjektů, mezi nimi například Plzeňský Prazdroj, ale i výrobce nápojů Toma či Třinecké železárny.

Na otázku, kdo může značku Czech Made získat, Koten odpovídá: „Je otevřená zájemcům napříč všemi sektory. Musí jít o organizaci umístěnou v České republice a musí podstoupit komplexní hodnocení. Díváme se na to ze tří stran. První je sebehodnocení, sepsání toho, co organizace vyrábí, jaký se na výrobek stahují normy, co musí splňovat. Jaké další atesty má. Druhým faktorem je zákaznické hodnocení. My provádíme šetření mezi klienty oné organizace, abychom zjistili, zda-li je vnímání kvality nadprůměrné. Třetí pilíř je posuzování našich hodnotitelů, odborníků na danou oblast.“

Potvrzení českého původy i kvality

Na přelomu tisíciletí došlo k útlumu zájemců kvůli nárůstu podobných ohodnocení v různých sektorech. Proto například potravinářské společnosti více usilují například o značku Klasa. „Česká společnost pro jakost má značku Czech Made ve správě poslední čtyři roky a usilujeme o to, aby byla víc atraktivní, jak pro držitele a zákazníky. Je však potřeba podotknout, že značka není pro každého,“ poznamenává Koten a vysvětluje, co se změnilo: „Po téměř třiceti letech jsme certifikační systém administrativně zjednodušili a zatraktivnili pro uchazeče.“

Přibližně polovina žadatelů neprojde podle Kotena přes počáteční hodnocení. Příkladem je firma, která oznámí, že české parfémy. Jenže… „Když pátráme, jak výroba funguje, tak zjistíme, že jde pouze o dovezení většího množství parfému ze zahraničí. V Česku se zabalí, ale chtěli by ho prodávat pod značkou Czech Made. V tom nevidíme splnění podmínek, proto důsledně přezkoumáváme, jestli je zajištění kvalita a skutečně pochází z Česka. Toto označení není to pro přeprodejce,“ říká jasně Koten.

Jednou z organizací, která značku Czech Made na dvouleté období vlastní, je český výrobce vířivek a bazénu USSPA. „Získali jsme ji v roce 2015 a navázali jsme na certifikáty ISO 9001 a 14 001, které máme od roku 2000 a 2003 a potvrzuje to naše snažení v oblasti kvality,“ popisuje Kateřina Kadlecová, spolumajitelka a ředitelka společnosti USSPA.

Společnost o takové hodnocení usilovala proto, aby dala najevo, že její produkty mají český původ. „A jde i o další uznání naší kvality, o což jsme stáli. Můžete o sobě říkat různé věci, ale je dobré to konfrontovat s formálními hodnotami. A to tyto certifikace dělají, pocházejí od nezávislých institucí. Přispívá to k jistotě a klidu zákazníka, že si kupuje skutečně dobrou věc,“ dodává Kadlecová, která v rodinné firmě navazuje na svého otce. Označení Czech Made podle ní pokrývá celý sortiment a k tomu navázané služby jako záruční i pozáruční servis.

Tagy:
značka debata kvalita Petr Musil Plzeňský Prazdroj Česká kvalita Českou kvalitu nenahradíš Petr Koten Kateřina Kadlecová Czech Made Česká společnosti pro jakost český původ

Hlavní zprávy

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor
360°

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor

Z turbulentních událostí jednoznačně vyplývá, že Kancelář prezidenta republiky minimálně od minulé středy neříkala pravdu, zhodnotil politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál okolnosti hospitalizace Miloše Zemana. Zpochybnil, že by premiér Andrej Babiš či šéf Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) o prezidentově zdravotní kondici nevěděli. Končící premiér podle něj už rozjel svou prezidentskou kampaň.

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu
KLDR

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea dnes odpálila zřejmě dvě rakety.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama