Rozhovor s Markem Šedivým a Lenkou Skoupou
Dvaadvacet českých subjektů dosud získalo hodnocení a značku Prověřená veřejně prospěšná organizace, která patří do rodiny značek kvality sdružených v programu Česká kvalita Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Správcem značky je Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky, která ji může udělit, ale také odejmout, což se v jednom případě stalo. Co vše certifikace obnáší a jaká kritéria je nutné pro získání značky splnit, popsali pro CNN Prima NEWS Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky a Lenka Skoupá, předsedkyně Spolku Toulcův dvůr.
Značka Prověřená veřejně prospěšná organizace vznikla v roce 2014 v reakci na poptávku dárců a neziskových organizací. Jejím účelem je poskytnout potenciálním dárcům i široké veřejnosti informaci o tom, že veřejně prospěšná organizace řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého deklarovaného poslání.
Úrazů na dětských hřištích je stále moc. Pomoci může značka kvality, říká její správce
Historie značky Hřiště-sportoviště-tělocvična – Ověřený provoz sahá do doby před více než deseti lety. Impulzem pro její zavedení byl přetrvávající poměrně vysoký počet úrazů dětí na nejrůznějších hřištích či sportovištích. „Konstatovali jsme, že z našeho hlediska je zcela neošetřena problematika bezpečnosti dětských hřišť,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Libor Dupal, ředitel Kabinetu pro standardizaci, který je správcem zmíněné značky kvality.
„Značka má svá kritéria, je určená nejnižší hranice, za kterou ji organizace může získat, ale ta je nadstandardně vyšší, než požaduje stát,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěných organizací České republiky. Podle něho jde ale především o značku zacílenou na dárce, ne na organizace jako takové. „Dárci tím získávají jistotu, že když danou organizaci podpoří, peníze půjdou tam, kam mají,“ vysvětlil Šedivý.
Značka říká dárcům „jsme důvěryhodní“
Asociace veřejně prospěných organizací České republiky, která je správcem značky Prověřená veřejně prospěšná organizace, se zaměřuje zejména na to, jak organizace získávají peníze a jak v nich peněžních toky probíhají nebo kolik prostředků jde na správu a kolik skutečně do jejich poslání. „Někoho právě tento poměr zajímá. Držíme se celosvětově akceptovaného etického kritéria, které je nastavené, že 25 procent prostředků jde na správu organizace. V Česku to ke konci září bylo průměrně kolem 20 procent u 21 držitelů naší značky,“ řekl Marek Šedivý.
Proces certifikace se týká šesti oblastí, kdy vedle zkoumání peněžních toků se Asociace zaměřuje také na komunikaci navenek nebo s dárci, jak funguje vnitřní řízení nebo jak se v organizacích pracuje se zaměstnanci či dobrovolníky. „Jde o celkový audit procesů v organizaci,“ upřesnil Šedivý v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Výrobky testujeme na půl milionu cyklů zavření, říká šéf výrobce dveří z Vysočiny
Stavebnictví patří mezi odvětví, které je z hlediska běžného spotřebitele velmi náročné na rozlišení kvalitních materiálů a stavebních doplňků od těch nekvalitních. Zlepšit v tomto směru jejich pozici má za cíl značka Osvědčeno pro stavbu, která je součástí programu Česká kvalita, nad nímž má záštitu Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky. „Naše značka dává jistotu pro výrobce, projektanta i budoucího uživatele stavby,“ řekl v rozhovoru CNN Prima NEWS Petr Kučera, předseda představenstva Svazu zkušeben pro výstavbu, který je správcem uvedené značky.
Jednou z organizací, která zmíněnou značku kvality získala, je pražský Spolek Toulcův dvůr z Prahy. Provozuje středisko ekologické výchovy, obhospodařuje deset hektarů pozemků a památkově chráněný statek. „Značka má pro nás přínos mimo jiné v tom, že jsme si lépe pojmenovali interní procesy. Ač jsme je měli nastavené dobře, drobné změny jsme provedli,“ uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Spolku Toulcův dvůr Lenka Skoupá.
Staráme se o blahobyt zvířat
Dodala, že na podrobné zkoumání je její organizace zvyklá. „Pro nás to není nic nového. Bylo by divné, kdyby se značka udělovala jen tak a natrvalo,“ dodala. Podle ní je rovněž zásadní, že pokud organizace značku Prověřená veřejně prospěšná organizace získá, dává tím potenciální dárcům najevo, že je důvěryhodná.
Spolek Toulcův dvůr se mimo jiné zaměřuje na welfare zvířat, pořádá osvětové akce a semináře a ukazuje, jak důležitá je pro společnost ochrana přírody. „Jsme ukázkovou farmou, která chová zvířata a můžeme v tom pomoci i ostatním,“ dodala Lenka Skoupá.
Sledujte seriál Českou kvalitu nenahradíš
Program Česká kvalita je národním programem podpory prodeje kvalitních výrobků a poskytování kvalitních služeb. Program je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky a zastřešuje 23 spotřebitelských značek pokrývajících různé segmenty trhu.
Cílem programu je usnadnit spotřebitelům orientaci při nákupu a ujistit je o tom, že výrobky a služby označené některou ze značek v programu jsou nezávisle kontrolovány, je u nich ověřována spokojenost zákazníků a kvalita výrobků a služeb je dlouhodobě kontrolována. Na objektivitu programu dohlíží Řídicí výbor složený z vládních, nevládních i spotřebitelských organizací. Celý seriál v rámci webu CNN Prima NEWS sledujte ZDE.
Vybraní držitelé značky Czech Made