reklama

Peníze jdou tam, kam mají. Veřejně prospěšné organizace v Česku se chlubí značkou kvality

Dvaadvacet českých subjektů dosud získalo hodnocení a značku Prověřená veřejně prospěšná organizace, která patří do rodiny značek kvality sdružených v programu Česká kvalita Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky. Správcem značky je Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky, která ji může udělit, ale také odejmout, což se v jednom případě stalo. Co vše certifikace obnáší a jaká kritéria je nutné pro získání značky splnit, popsali pro CNN Prima NEWS Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky a Lenka Skoupá, předsedkyně Spolku Toulcův dvůr.

reklama

Značka Prověřená veřejně prospěšná organizace vznikla v roce 2014 v reakci na poptávku dárců a neziskových organizací. Jejím účelem je poskytnout potenciálním dárcům i široké veřejnosti informaci o tom, že veřejně prospěšná organizace řádně hospodaří se svěřenými prostředky, které transparentně a adekvátně využívá k naplňování svého deklarovaného poslání.

„Značka má svá kritéria, je určená nejnižší hranice, za kterou ji organizace může získat, ale ta je nadstandardně vyšší, než požaduje stát,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Marek Šedivý, prezident Asociace veřejně prospěných organizací České republiky. Podle něho jde ale především o značku zacílenou na dárce, ne na organizace jako takové. „Dárci tím získávají jistotu, že když danou organizaci podpoří, peníze půjdou tam, kam mají,“ vysvětlil Šedivý.

Značka říká dárcům „jsme důvěryhodní“

Asociace veřejně prospěných organizací České republiky, která je správcem značky Prověřená veřejně prospěšná organizace, se zaměřuje zejména na to, jak organizace získávají peníze a jak v nich peněžních toky probíhají nebo kolik prostředků jde na správu a kolik skutečně do jejich poslání. „Někoho právě tento poměr zajímá. Držíme se celosvětově akceptovaného etického kritéria, které je nastavené, že 25 procent prostředků jde na správu organizace. V Česku to ke konci září bylo průměrně kolem 20 procent u 21 držitelů naší značky,“ řekl Marek Šedivý.

Proces certifikace se týká šesti oblastí, kdy vedle zkoumání peněžních toků se Asociace zaměřuje také na komunikaci navenek nebo s dárci, jak funguje vnitřní řízení nebo jak se v organizacích pracuje se zaměstnanci či dobrovolníky. „Jde o celkový audit procesů v organizaci,“ upřesnil Šedivý v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Jednou z organizací, která zmíněnou značku kvality získala, je pražský Spolek Toulcův dvůr z Prahy. Provozuje středisko ekologické výchovy, obhospodařuje deset hektarů pozemků a památkově chráněný statek. „Značka má pro nás přínos mimo jiné v tom, že jsme si lépe pojmenovali interní procesy. Ač jsme je měli nastavené dobře, drobné změny jsme provedli,“ uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předsedkyně Spolku Toulcův dvůr Lenka Skoupá.

Staráme se o blahobyt zvířat

Dodala, že na podrobné zkoumání je její organizace zvyklá. „Pro nás to není nic nového. Bylo by divné, kdyby se značka udělovala jen tak a natrvalo,“ dodala. Podle ní je rovněž zásadní, že pokud organizace značku Prověřená veřejně prospěšná organizace získá, dává tím potenciální dárcům najevo, že je důvěryhodná.

Spolek Toulcův dvůr se mimo jiné zaměřuje na welfare zvířat, pořádá osvětové akce a semináře a ukazuje, jak důležitá je pro společnost ochrana přírody. „Jsme ukázkovou farmou, která chová zvířata a můžeme v tom pomoci i ostatním,“ dodala Lenka Skoupá.

Tagy:
Ministerstvo průmyslu a obchodu Česká kvalita Českou kvalitu nenahradíš Marek Šedivý Asociace veřejně prospěných organizací České republiky Lenka Skoupá Prověřená veřejně prospěšná organizace Toulcův dvůr

Hlavní zprávy

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor
360°

Babiš rozjel kandidaturu na Hrad. Tam nám od středy neříkají pravdu, tvrdí komentátor

Z turbulentních událostí jednoznačně vyplývá, že Kancelář prezidenta republiky minimálně od minulé středy neříkala pravdu, zhodnotil politický komentátor webu Info.cz Vratislav Dostál okolnosti hospitalizace Miloše Zemana. Zpochybnil, že by premiér Andrej Babiš či šéf Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO) o prezidentově zdravotní kondici nevěděli. Končící premiér podle něj už rozjel svou prezidentskou kampaň.

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku
Miloš Zeman

Zeman mi před 14 dny volal a zněl unaveně, přiznal Havlíček. Mentálně byl prý v pořádku

Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) je přesvědčen, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) jel do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) na žádost prezidenta Miloše Zemana. Sám ministr prý se Zemanem ještě před dvěma týdny mluvil. Podle něj zněl prezident sice unaveně, ale mentálně byl v pořádku. Zeman není podle lékařů od minulého týdne schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá zdravotní prognóza je nejistá.

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu
KLDR

Kim nepřestává provokovat. KLDR odpálila podle Soulu a Tokia další balistickou raketu

Severní Korea odpálila do moře východně od svých břehů nejméně jednu balistickou raketu, oznámily světové agentury s odvoláním na jihokorejskou a japonskou armádu. Prvotní informace hovořily o blíže neurčené střele. KLDR tak pokračuje v sérii testů, se kterými začala před několika týdny, podotkla agentura AFP. Japonský premiér Fumio Kišida zároveň uvedl, že Severní Korea dnes odpálila zřejmě dvě rakety.

Soused zemřel hlady, líčí Sabina z Jemenu aneb České mámy v boji s hladomorem

Po matce je Češka a po otci Jemenka. Ve dvaceti letech odešla Sabina Addailamy z Prahy do jemenské metropole San’á, kde se nyní s pomocí českých kamarádek snaží čelit postupujícímu hladomoru. Ve válkou zmítaném Jemenu je to boj s větrnými mlýny. „Denně vidím spoustu podvyživených děti, některé se prohrabují mezi odpadky a hledají cokoliv, co by snědly,“ informuje 46letá Addailamy přímo ze San’á.

Veleba: Senát rozehrává velmi nebezpečnou hru, Vystrčil je pro mě nedůvěryhodná osoba

Bývalý senátor Jan Veleba (SPOZ) ve vysílání CNN Prima NEWS zkritizoval šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) za jeho pondělní vystoupení na tiskové konferenci. Vystrčil médiím citoval dopis, který na vlastní žádost obdržel od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti a jeho dlouhodobá prognóza je nejistá.

Stále více Čechů chodí do obchodů bez respirátoru či roušky. Pokuty ani nemoc neřeší

Některé evropské státy upouští od povinného používání respirátorů v obchodech. Jedná se například o Dánsko, Maďarsko, Velkou Británii nebo Norsko. V Česku vládní nařízení o zakrytém nosu a ústech dál platí, lidé si však s jeho dodržováním hlavu mnohdy už nelámou. A to i přesto, že za jeho porušení hrozí vysoká pokuta a že pandemie v Česku opět sílí.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama