Chtěl na Putina přivolat smrt, ale poničil posvátný strom. Japonec skončil v rukou policie

Putin není prvním Rusem, který v Kyjevě narazil

Válka na Ukrajině

Japonská policie zatkla 72letého muže, který se pokoušel přivolat smrt na ruského prezidenta Vladimira Putina tím, že na posvátný strom v šintoistické svatyni přibil slaměnou panenku – japonskou obdobu voodoo – s Putinovým obličejem. Figurka měla na prsou nápis přející ruskému vůdci smrt, napsala agentura Kjódó s odvoláním na policii.

CNN Prima NEWS s odkazem na japonské sdělovací prostředky před časem informovala, že slaměné figurky s Putinovou podobiznou se začaly objevovat ve svatyních východojaponského města Macudo. Policie podle jejich velikosti a písma na vzkazech odhaduje, že je všechny mohl rozmístit stejný pachatel.

Přát někomu smrt pomocí kletby sice v Japonsku není trestné, ale zadrženému hrozí obvinění z neoprávněného vniknutí na pozemky svatyně a také z poničení šinboku, tedy posvátného stromu, do kterého zatloukl čtyři centimetry dlouhé hřebíky.

Nepředstavitelné, zlobí se představitel svatyně

Svatyně Mikazuki ve městě Macudo je stará více než 800 let. „Je nepředstavitelné, že někdo přibije něco takového na místě, kam se lidé chodí modlit za dobré zdraví,“ prohlásil Nobuo Šibuja, 81letý představitel svatyně.

V Japonsku existuje druh panenky, které se říká wara ningjo (slaměná panenka) a která je japonskou verzí panenek voodoo. Dříve sloužily k zaklínacímu rituálu jako podobizna někoho, komu chce člověk ublížit. V dnešní době je ale tento rituál, mimo japonské horory a animovanou tvorbu, poměrně vzácný.

Místo přímého poškození dané osoby se wara ningjo přibije na strom uvnitř šintoistické svatyně. „Standardní kletbou má být smrt, ale v dnešní době většina lidí se zlými úmysly volí spíše méně drastické prostředky. Z tohoto důvodu jsou panenky mimo horory a anime poměrně vzácné,“ píše web Japan Today.

Pro případ, že by duchové, kteří mají kletbu provést, hlavu státu nepoznali, mají panenky u sebe ještě malý vzkaz. „Vladimir Putin, narozen 7. října 1952. Modlete se za jeho zničení,“ stálo na něm.

Používání postaviček při proklínání nepřítele sahá podle starých kronik v Japonsku přinejmenším do 6. století. Připevnění ke stromu uvnitř svatyně pomocí dlouhých železných hřebů bylo tradiční formou pomsty zhrzené ženy muži, který ji opustil. Po opakování rituálu každou noc po dobu sedmi dnů měl muž zemřít v bolestech. Trpěl přitom zejména v částech těla, které žena na panence probodla.

Tagy: