Chytrá karanténa v jiných zemích? V Indii je povinná, Francouzi o ni nejeví zájem

Chytrá karanténa se používá po celém světě

Chytrá karanténa v zahraničí

Chytrá karanténa není pouze českou záležitostí. V různých podobách ji používají i ostatní země napříč celým světem. Třeba v Indii je používání aplikace povinné, a ještě před nějakým časem hrozilo lidem za její nenainstalování až půl roku vězení. V Číně zase sledují epidemiologové lidi pomocí QR kódů.

Jeden kód byl přidělen i reportérovi CNN. Zelená barva mu umožňuje cestovat bez nutnosti karantény. Pokud by vstoupil do uzavřené zóny, může být dotyčný označen za rizikového a v izolaci skončit.Dozvědět se o nás mohou Číňané několika způsoby. Jednak nás můžou fyzicky zastavit nebo si zaznamenají údaje o našem autě a podle nich nás vystopují,“ uvedl reportér David Culver a dodal, že slyšel o lidech, které epidemiologové kontaktovali kvůli tomu, že jejich mobily se nacházely v rizikových oblastech. Podle tamních odborníků zasahuje čínská aplikace do soukromí obyvatel.

Podobné kritice čelí i aplikace v Indii, a to hlavně proto, že je povinná. Za její nenainstalování dříve hrozilo půl roku vězení. Data v aplikaci se navíc průběžně nemažou. Aplikace má ale prý za úkol lidi ujistit, že se v jejich okolí nenachází nikdo, kdo je nakažený. To v Japonsku mají podobný systém, jen založený na dobrovolnosti. Dotyčný si také sám určuje, jak citlivé informace do aplikace zadá.

Francii se elektronická identifikace příliš nedaří

Chytrá karanténa se kromě Česka praktikuje samozřejmě i v jiných evropských zemích. Například ve Švédsku nepomáhá aplikace jen s trasováním lidí, ale má obyvatelům usnadnit i trávení letní dovolené, třeba na plážích. „Spolupracujeme se všemi obcemi v kraji Halland, kde jsme identifikovali několik míst s větší frekvencí nákazy. Aplikace má uživatele upozornit na jejich přeplněnost,“ uvedla pro CNN Karolina Davidssonová, ředitelka Destination Halmstad.

To ve Francii se elektronicky identifikovat nakažené příliš nedaří. Aplikaci StopCovid si za poslední tři týdny nainstalovaly téměř dva miliony majitelů chytrých telefonů, záhy ji ale čtvrtina z nich zase odstranila. A podobné je to v Itálii, kde s chytrou karanténou pomáhá aplikace Immuni. Ta je zatím v pilotním režimu a používá ji kolem dvou milionů lidí.

Tagy: