Čím dřív to uvolníme, tím lépe, hlásá Válek. Chce, aby respirátory postupně skončily

Žena s respirátorem v autobuse

Pro jaké rozvolnění jsou experti?

Povinnost nosit respirátor by mohla nejdříve skončit zřejmě pro hromadné akce či třeba diváky na sportovních utkáních, později v MHD a nejpozději asi ve zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory. Plán postupného odkládání respirátorů ve středu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) představí vládě. Řekl to při příchodu na jednání.

Válek na dotazy novinářů řekl, že jeden z bodů, které vládě předkládá, se bude týkat postupného odkládání respirátorů. „Budeme se bavit o řadě míst, na kterých se postupně přestanou nosit roušky, bude to krok po kroku. Nejvíce nebezpečné je přestat nosit roušky například ve zdravotnických zařízeních, to asi každý chápeme,“ prohlásil.

Rozvolňování je namístě. Roušky bych nechala na vůli lidí, říká senátorka Dernerová

Senátorka Alena Dernerová (za STAN) říká, že rozvolnění opatření je namístě. Nošení roušek už by nechala jen na vůli lidí. Zástupkyně horní komory Parlamentu to řekla ve vysílání pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Poslanec Julius Špičák (ANO) současná opatření považuje za nesmyslná. Naopak po opatrnosti volá senátor Tomáš Fiala (za ODS), který by například roušky ještě ponechal.

„Na posledním místě budou zdravotnická zařízení a domovy důchodců, kde je nutná ochrana vyšší. (...) Když si vezmu hromadné akce, hokejové zápasy, tam asi není potřeba nutnost nošení roušek prodlužovat donekonečna. Čím dřív to uvolníme, tím lépe,“ dodal.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) při příchodu na jednání uvedl, že omezení, která se týkají hromadných akcí, by mohla být zrušena od 1. března. Podle něj se zdá, že to epidemická situace umožní. „Věřím, že tento vývoj nastane,“ poznamenal. O odložení respirátorů na kulturních akcích se podle něj vede debata.

Prymula či Hostomský jsou pro

Například koncertů se nyní může účastnit 1 000 lidí, pokud sedí. Pokud má sál větší kapacitu, je možné využít nad 1 000 sedících polovinu maximální kapacity. Diváci musí mít respirátor, mohou si ho odložit, pokud konzumují jídlo a pití.

Pro odložení respirátorů se dříve vyjádřil třeba i bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. „Pokud bychom měli respirátory delší dobu, bylo by riziko mírně menší, ale pokud srovnáváme přínosy obecně, tak skutečně nastává čas, abychom je odložili,“ řekl v Novém dni.

Souhlasí s tím také biochemik Zdeněk Hostomský. „Měli jsme respirátory sundat už před nějakou dobou. Když nastoupil omikron, ukázalo se, že nehrají téměř žádnou roli,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

Kubek: Lidé by měli respirátory nosit dál

Proti je ale například šéf České lékařské komory Milan Kubek. Lidé by podle něj měli respirátory nosit dál. „Jsou to nejmenší, co můžeme jako projev ohleduplnosti udělat. Rozhodně bych jejich nošení doporučoval,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Vláda bude podle úterního vyjádření mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba debatovat také o záměru ukončit od března proplácení preventivních PCR testů ze zdravotního pojištění. Tyto testy lidé využívají například při cestování. Bezplatné by zůstaly jen testy na základě žádanky od lékaře či hygienické stanice. Ministr Válek minulý týden uvedl, že bude s pojišťovnami jednat o hrazení jednoho preventivního PCR testu měsíčně.

Tagy: