Čínský technologický gigant Tencent si došlápne na neposlušné dětské hráče. Ve svých mobilních hrách jim bude ověřovat věk pomocí mobilních kamer a funkce detekce obličeje. S podporou čínské vlády tak chce firma zamezit tomu, aby malé děti ponocovaly s mobilem v ruce. Nezletilí tak budou muset noční hraní oželet.
S nezdravými návyky mladistvých a se závislostí na hrách se Čína pokouší bojovat několik let, vydala k tomu už několik vládních nařízení. Všichni hráči například musí při registraci do hry uvést své pravé jméno a oficiální identifikační číslo, které jim udělily tamější úřady. Propojení dat s národní databází občanů ale nedokázalo zcela zamezit obcházení pravidel – děti si mnohdy různými způsoby opatřily identifikační číslo dospělých.
Proto společnost Tencent, která má na kontě nejhranější tituly v Číně, začala testovat nástroj zvaný Midnight Patrol („půlnoční hlídka“). V praxi má fungovat tak, že mezi desátou večerní a osmou hodinou ranní všechny mobilní hry této firmy požádají o naskenování tváře kamerou v telefonu.
Pro autory nástroje jde o elegantní a jednoduché řešení, protože drtivá většina mobilů dnes podporuje funkci rozpoznávání obličeje. Omezení se bude týkat lidí mladších 18 let.
Takový krok má dostat děti pod kontrolu, jelikož nepůjde tak jednoduše obcházet jako identifikační údaje. Problém může teoreticky nastat ve chvíli, kdy si hru bude chtít zahrát dospělý člověk s dětskými rysy ve tváři. Vývojáři ale ujišťují, že vyhodnocování přes detektor obličeje bude dostatečně přesné a spolehlivé. Žádost o sken tváře se prý bude v mobilních hrách pravidelně opakovat.
Podle agentury Niko Partners pandemie koronaviru výrazně přispěla popularitě mobilních her. V Číně je hraje přes 680 milionů lidí z 1,4 miliardy obyvatel čili téměř polovina tamní populace. Dostupnost chytrých telefonů ale přináší i stinné stránky, především u dětí – například při nočním hraní „pod peřinou“ si značně kazí oči, mnozí si pak časem vypěstují krátkozrakost.
Limity na hraní i útraty v mobilu
Již před dvěma lety Čína představila sérii opatření, která dětem například zakazuje hraní mezi 22. a 8. hodinou. Mladiství mají ve všední dny povoleno 90 minut u her, o víkendu a během svátků pak maximálně tři hodiny.
Vláda rovněž nastavila měsíční limity v útratách – u hráčů ve věku 8 až 16 let platí strop 200 jüanů (zhruba 670 korun), u lidí od 16 do 18 let je hraniční částkou 400 jüanů (cca 1 340 korun). Regulacím podléhají i samotné hry, které musí od úřadů dostat zelenou, než se objeví v digitálních obchodech ke stažení.
Čínské herní společnosti mají povinnost zajistit dodržování pravidel, jinak jim od státu hrozí tučné pokuty, v nejhorších případech pak odebrání obchodní licence.