Ve chvíli, kdy se nákaza novým typem koronaviru na jaře z Číny rozptýlila do zbytku světa, ztratila média o vývoj tamní pandemické situace zájem. S příchodem zimy se ale objevila série dalších znepokojivých zpráv – Čína údajně umlčuje lékaře z Wu-chanu, aby nemluvili o první vlně nákazy, a navíc znovu uzavírá některé objekty a masivně testuje populaci. A to ve chvíli, kdy se v zemi podle oficiálních statistik nakazí za den v průměru jen pár lidí.
Česko má přes deset a půl milionu obyvatel, Čína 1,4 miliardy. Přesto se v tuzemsku nakazilo koronavirem více než půl milionu lidí, ale v nejlidnatější zemi světa „jen“ necelých 93 tisíc občanů. Buď za tím stojí machinace s daty, nebo obdivuhodná disciplína a konstituce čínských obyvatel. Obě vysvětlení vyvolávají řadu otázek.
Čínská vláda se nijak netají tím, že občany sleduje pomocí mobilních trasovacích aplikací, dronů a kamer, a má tak přehled o pohybu většiny obyvatel, díky čemuž může zefektivnit karanténu. Přesto je zarážející, že se v zemi od jara nakazilo asi jen deset tisíc obyvatel.
Pár nakažených ochromí celé město
Podle agentury AP zavádí Čína drakonická opatření i ve chvíli, kdy se ve velkých městech potvrdí nákaza třeba jen u dvou lidí za den. Například v Šanghaji měli údajně dva pozitivní testy lidé, kteří byli v kontaktu s letištním pracovníkem. Ten se nakazil už dříve v listopadu. Kvůli tomu ještě během pondělka úřady otestovaly téměř 18 tisíc lidí, kteří pracovali na stejném letišti.
Biden jako policista světa? V tandemu s Evropou chce zkrotit Čínu, Rusko i Írán
Na dohled Bílého domu začíná Joe Biden komunikací se státníky nastavovat kurz budoucí zahraniční politiky USA. Jaké bude mít demokrat vztahy s Evropskou unií? Ačkoli se experti shodují, že Brusel rošádu v Oválné pracovně uvítal, třecí plochou obou frakcí může být například nastavování vztahů s Čínou či Íránem.
Podstatně plošněji testovali ve městě Tchien-ťin, kde se minulý týden nakazilo koronavirem pět lidí. Úřady tam během několika dní stihly otestovat 2,2 milionu lidí. V oblasti se navíc uzavírají školy, veřejná prostranství a platí zákaz shromažďování. Správa Tchien-ťin pohotově přispěchala s vysvětlením nových případů nákazy – může za ně prý import zahraničního zboží, na kterém vir ulpěl. Napsal o tom web The Globe and Mail.
Vcelku to koreluje s celkovým pohledem Číny na koronavirus, podle ní se nákaza ve Wu-chanu pouze poprvé na světě objevila, ve skutečnosti se ale rozšířila z jiného státu.
V celé Číně se mezitím po statisících podává vakcína proti koronaviru, která dosud nebyla certifikovaná. Nevyzkoušené očkování vyvinuli sami čínští vědci. Web Vox napsal, že úřady už naočkovaly milion lidí.
„Ze zemí celého světa má jen Čína tu schopnost stlačit počet nakažených na nulu. Jiné státy to nezvládnou,“ sdělil v září pro čínská média epidemiolog Ceng Kuang, který vede Čínské centrum pro kontrolu a prevenci chorob. „Pro ně je těžké se vypořádat jen s první vlnou,“ doplnil.
Nikomu nesmíte říci, co jste viděli
Jenže za jakou cenu? Hranice asijského obra opustila zpráva, že tamní vláda vyhrožuje lékařům, kteří pomáhali při první vlně nákazy ve Wu-chanu. Podle japonské zpravodajské agentury Kyodo by Čína dotyčné obvinila ze špionáže, pokud by nedrželi jazyk za zuby.
Agentura dále tvrdí, že Peking úmyslně zakazoval archivaci dat o šíření a léčbě infekce, což by vysvětlovalo na první pohled zkreslené statistiky.