reklama

Čína tajila počty nakažených covidem i původ nákazy. Dokazují to uniklé dokumenty

Uniklé interní dokumenty z Číny ukazují, co všechno tamní úřady věděly v prvních týdnech koronavirové pandemie, ale nezveřejnily. Obdržel je zpravodajský web americké televize CNN poté, co se je jeden z čínských zdravotníků rozhodl sdílet. Z dokumentů je patrné, jak chaotická byla od samého začátku reakce čínských úřadů.

reklama

„Tato netransparentnost mohla značně přispět k nastalé krizi,“ řekl pro americkou CNN Jen-čung Chuang, odborník na celosvětové zdraví z Rady pro mezinárodní vztahy.

„Vidět tyto informace černé na bílém objasnilo hodně věcí,“ mínil zase William Schaffner, profesor při zdravotním centru Vanderbiltovy univerzity. CNN informace ověřila u šesti odborníků a bezpečnostního důstojníka z Evropy. Za pomoci komplexní digitální forenzní analýzy prozkoumala i jejich zdrojový kód.

Uváděné počty nakažených se neshodovaly s realitou

„Tyto dokumenty přinášejí několik klíčových odhalení týkajících se provincie Chu-pej, kde leží epicentrum nového koronaviru – město Wu-chan. Zaprvé ukazují, že počty oznámených úmrtí se neshodují s realitou. Podle těchto zpráv byl nejhorším dnem 17. únor, kdy mělo zemřít 196 potvrzených nakažených. Ten den ale Čína oznámila jen 93 úmrtí,“ uvedl mezinárodní korespondent CNN Nick Paton Walsh.

Čína také interně sdílela mnohem detailnější a vyšší počty nakažených v provincii Chu-Pej. Podle dokumentů přibylo v jeden únorový den téměř šest tisíc nových případů nemoci COVID-19. Některé odhalily testy, jiné diagnostikovali lékaři. U některých nemocných bylo na koronavirus podezření s ohledem na příznaky a kontakty. Všechny případy byly vážné.

Veřejně ovšem Čína ten den pro celou zemi uvedla číslo 2 500 nově potvrzených případů. Ty zbylé byly zahrnuty do počtu „možných nákaz“ a lékaři, kteří diagnostikovali vážně nemocné, tím pádem zněli, jako by si nákazou nebyli jistí.

Později se kritéria pro určování možných nákaz zlepšila. „Kdyby se Čína chovala transparentněji a její reakce byla důraznější, je jisté, že by to ovlivnilo šíření viru ve Wu-chanu, provincii Chu-pej a v celé Číně, a pravděpodobně i po celém světě,“ sdělil CNN Dali Yang, profesor politických věd z Chicagské univerzity.

Klíčový byl loňský prosinec

Dokumenty ukazují jeden pozoruhodný možný důvod, proč docházelo k nesrovnalostem v počtech. Zpráva ze začátku března uvádí, že trvalo v průměru 23 dní, než byla u člověka s příznaky potvrzena nákaza novým koronavirem. Trvalo tedy tři týdny, než byl oficiálně uveden mezi nakaženými.

„Pro mě je to velmi překvapivá informace. Normálně by to trvalo sotva pár dní,“ uvedl Jen-čung Chuang z Rady pro mezinárodní vztahy. „Činíte politická rozhodnutí založená na informacích, které jsou tři týdny staré,“ dodal profesor Schaffner.

Možná nejdůležitější odhalení se potom týká začátku prosince. Přesněji okamžiku, kdy se v Číně oficálně objevil první případ nákazy koronavirem. „Dokumenty ukazují, že v té době v Chu-peji prudce vzrostl počet nemocných s chřipkou, tedy právě v době, kdy podle studií došlo k nákaze u prvních potvrzených pacientů s covidem. Případů chřipky bylo dvacetkrát více než ve stejný týden předchozího roku,“ upřesnil mezinárodní korespondent CNN Walsh.

Experti se shodují, že nemocnice byly zahlceny pacienty s příznaky podobnými chřipce, a bylo tedy těžší odhalit první případy covidu. Dokumenty tento nárůst případů chřipky nespojují přímo s počátkem šíření koronaviru. Dokládají ale, že pacienti byli pravidelně testováni, a u řady z nich se nepotvrdila nákaza žádným ze známých kmenů chřipky. Je tedy možné, že už tehdy mohli mít právě COVID-19.

„Nárůst případů chřipky ve Wu-chanu byl v porovnání s předchozími lety neobvykle výrazný, určitě to bylo varovné znamení,“ mínil odborník z Rady pro mezinárodní vztahy. „Byl to velmi výrazný nárůst. Je jisté, že čínští virologové dokážou chřipku velmi přesně diagnostikovat, ale zpětně se nabízí otázka: Mohly se už tehdy vyskytnout případy covidu zamaskované jako chřipka?“ otázal se Schaffner.

Čína tvrzení o vině dlouhodobě odmítá

Dokumenty také naznačují, že chřipková epidemie tehdy v prvním prosincovém týdnu neudeřila nejvíce ve Wu-chanu, ale ve dvou jiných městech v provincii Chu-pej. Jsou to cenné informace, které mohou pomoci zjistit, odkud se koronavirus vzal.

Čínské úřady tvrdily, že se poprvé objevil v polovině prosince na tržišti s mořskými plody Chua-nan právě ve Wu-chanu. Navzdory výtkám Západu, že Čína nedostatečně spolupracovala s pracovníky Světové zdravotnické organizace (WHO) vyšetřujícími původ nového koronaviru Peking trval na tom, že Čína se v této záležitosti chovala maximálně transparentně.

„Někteří američtí politici se už nějakou dobu snaží svést vinu na Čínu a využívají pandemii a další záležitosti k očerňování a démonizování Číny, a šíření lží a dezinformací o Číně. To samozřejmě způsobí, že občané USA a dalších západních zemí nemají možnost poznat pravdu o tom, jak Čína proti této pandemii skutečně bojuje,“ řekl už dříve mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchung-jing.

Čínské ministerstvo zahraničí a úřady pro veřejné zdraví v Pekinu a Wu-chanu na žádost o vyjádření nereagovaly. Nemoc COVID-19 již připravila o život téměř 1,5 milionu lidí, z čehož pětina úmrtí připadá na USA.

Obdržené dokumenty poskytují mimořádně jasný vhled do toho, jaké informace měla Čína celou dobu, kdy se snažila působit, že má vše pod kontrolou, zatímco se z lokálního ohniska stala celosvětová pandemie.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor
360°

Schůzky s kandidáty na ministry? Zeman napíná ústavu k prasknutí, říká komentátor

Prezident Miloš Zeman se sešel zhruba s polovinou kandidátů na členy nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Tento seriál by měl ukončit 10. prosince posledním setkáním s budoucím ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09). Podle mnoha kritiků Hrad těmito schůzkami zbytečně brzdí jmenování nového kabinetu. Že jde ze strany hlavy státu o nezvyklý přístup, připustil i politický komentátor Martin Schmarcz v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Pistoli měli doma volně v šuplíku. Rodiče střelce z Michiganu čelí obvinění ze zabití

Rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého policie považuje za pachatele úterní smrtící střelby na střední škole v americkém státě Michigan, čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Okresní prokuratura v pátek oznámila jejich stíhání s tím, že pistoli použitou při útoku uchovávali doma v nezamčeném šuplíku. Jejich chování podle prokurátorky dalece překračuje nedbalost.

Po covidové party v Norsku je přes 50 nakažených. Úřady se děsí, že jde o mutaci omikron

Výskyt nové varianty koronaviru s názvem omikron potvrzují další a další státy po celém světě. Podezření na obří ohnisko mají v Norsku. Jeden z účastníků firemní akce pro desítky lidí měl pozitivní PCR test, přičemž laboratoře vyloučily, že by se jednalo o mutaci delta. Od něj se pak zřejmě nakazili další. Situace v menším měřítku připomíná loňskou kauzu z pražského baru Techtle Mechtle.

Těžký boj s autismem českého atleta. Zažil šikanu a dvacetkrát se pokusil o sebevraždu

Když běžím, nepřemýšlím. Když nepřemýšlím, je mi dobře. Tato slova řekl webu Bez frází český atlet Jiří Pavel Češka, pro kterého je sport cestou, jak uniknout depresím, kterými trpí kvůli Aspergerovu syndromu – poruše autistického spektra. Dlouho mu nikdo diagnózu nesdělil, proto se v minulosti dost natrápil. Až tak, že se přibližně dvacetkrát pokusil o sebevraždu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

reklama