Čína versus Tchaj-wan v číslech. Jak Vystrčilova mise uškodí české ekonomice?

Miloš Zeman

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Andrej Babiš, Miloš Vystrčil - 6.9. v 11:59

Šéf Senátu Miloš Vystrčil za svou cestu na Tchaj-wan zaplatí vysokou cenu, zaznělo z čínské strany před zahájením dlouho připravované mise. Platit za to mají také české firmy, které mají v Číně svůj byznys.Toho se podle svých slov v nedělní Partii v televizích Prima a CNN Prima NEWS obává i prezident Miloš Zeman. Skutečný dopad Vystrčilovy cesty však bude z makroekonomického pohledu spíše pozitivní, myslí si ekonomové. Připouštějí však, že některé společnosti na to mohou doplatit.

Cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan nepřinese České republice naprosto nic. A když, tak jen negativa. Takové hodnocení vystavil předsedovi českého Senátu prezident republiky Miloš Zeman. Čínská odveta podle něho už přichází, což lze dokumentovat aktuálními odbytovými potížemi společnosti Petrof.

„Čína je po Německu druhý nejvýznamnější obchodní partner ČR. Může omezit naše exportéry na čínském trhu a namísto nich ochotně nastoupí německé, francouzské, britské a další firmy,“ uvedla hlava státu v nedělní Partii Terezie Tománkové vysílané na televizní stanici CNN Prima NEWS. „Uděláme všechno pro to, aby české firmy nebyly touto cestou v Číně poškozeny,“ doplnil v reakci na slova českého prezidenta předseda vlády Andrej Babiš ve druhé části diskusního pořadu.

Se Zemanovým názorem ale úplně nesouhlasí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. „Obava ze zhoršení ekonomických a obchodních vztahů s Čínou je jistě namístě a nejspíše k němu i dojde. Nebude to však nic, čím by si už Česká republika v uplynulých letech neprošla,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Zahraniční obchod České republiky s Čínou a Tchaj-wanem v roce 2019 (v mld. Kč, není-li uvedeno jinak)

Země Vývoz do Dovoz z Bilance Obrat obchodu Obrat obchodu na obyvatele (v Kč)
Čína 58,28 634,32 -576,04 692,6 495
Tchaj-wan 5,48 25,87 -20,39 31,35 1318

Zdroj: Businessinfo.cz

Připomíná dopad protiruských sankcí, které v roce 2014 uvalila Evropská unie kvůli ruské anexi Krymu. „Mezi lety 2012 a 2016 klesl český vývoz do Ruska o 43,4 miliardy korun, tuzemská ekonomika to ovšem nijak nepocítila. Až do letošního úderu koronavirové krize se těšila sílící a neutuchající prosperitě,“ dodal Kovanda.

Čínský vrabec v hrsti

Uznává ale, že jednotlivé firmy, které jsou na obchodu s čínskou stranou výrazně závislé, musí s nepříjemnostmi počítat. „Mezi ně možná patří i nynější problémy společnosti Petrof s odbytem svých klavírů a pianin v Číně. Čistě z makroekonomického hlediska si čínské reakce ani nevšimneme, ostatně jako jsme si nevšimli dopadu protiruských sankcí,“ dodal Lukáš Kovanda.

Návštěva české delegace na Tchaj-wanu naopak ekonomické vztahy s tímto ostrovem utuží. „Obchod Česka s Tchaj-wanem není úplně nevýznamný. Po přepočtu na obyvatele dokonce vykazuje téměř třikrát větší obrat, tedy součet vývozu a dovozu, než obchod Česka a Číny,“ doplnil hlavní ekonom Trinity Bank.

Naopak Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities, se kloní spíše k názoru prezidenta Miloše Zemana. „Cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan přinesla zhoršení česko-čínských vztahů, což pro české hospodářství bude mít negativní ekonomické důsledky. Ty by potenciálně mohly být vyrovnány, či dokonce převýšeny pozitivními efekty, které mohou přinést lepší vztahy s Tchaj-wanem,“ řekl CNN Prima NEWS. Poukazuje tedy na to, že ony pozitivní efekty jsou zatím jen očekávatelné a zda se vyplní, ukáže až budoucnost. „V zásadě lze říci, že jsme vyměnili vrabce v hrsti za holuba na střeše,“ dodal Křeček.

Na druhé straně předseda Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs vidí pozitivní vliv Vystrčilovy tchajwanské mise. „Pokud někdo vykládá, že cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan neměla ekonomický význam, jsou to hloupé řeči. Už včera se mi začali ozývat první tchajwanští investoři, kteří mají zájem o české nanotechnologie,“ uvedl o víkendu na svém twitterovém účtu.

Obchod s Tchaj-wanem roste

Že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan může posílit ekonomické vazby s Českou republikou, si myslí také Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen. „Rozhodně to tchajwanské investory může popostrčit k investicím v České republice i k většímu obchodování s námi. V absolutních číslech je pro nás Čína důležitějším obchodním partnerem, vztahy s Tchaj-wanem jsou ale intenzivnější,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Vzájemná obchodní výměna mezi Českou republikou a Tchaj-wanem vzrostla za posledních pět let bezmála o třicet procent. Obrat obchodu za loňský rok dosáhl 1,44 miliardy dolarů (asi 32 miliard korun). Z toho 212 milionů dolarů (4,7 miliardy korun) představoval vývoz z Česka na Tchaj-wan a 1,23 miliardy dolarů (přes 27 miliard korun) činil dovoz. Oběma směry nejčastěji putují stroje a dopravní prostředky.

V souvislosti s Tchaj-wanem se také hovoří o jeho významu pro českou ekonomiku coby investora. Podle portálu Businessinfo.cz dosáhly tchajwanské přímé zahraniční investice v České republice ke konci loňského roku bezmála 800 milionů dolarů (necelých 18 miliard korun). Díky nim v Česku vzniklo skoro 24 tisíc pracovních míst. Největším tchajwanským investorem u nás je technologická společnost Foxconn, která své komponenty mimo jiné dodává mladoboleslavské automobilce Škoda Auto.

Tagy: