Zajatí Číňané promluvili o službě v Putinově armádě: Rusové nám lhali, nejsou tak silní

Ukrajina zadržela dva čínské vojáky

Dva čínští vojáci, které na Donbase zajala ukrajinská armáda, popsali, jak byli naverbováni Rusy s příslibem vysokého výdělku. Podle jejich výpovědí neodpovídá realita na frontě slibům – čelili nedostatečné výstroji, jazykové bariéře i zradě spolubojovníků. Rusko podle nich navíc není tak silné, jak tvrdí. Oba litují svého rozhodnutí a žádají návrat do Číny.

Ukrajinská armáda minulý týden zajala dva čínské občany, kteří bojovali v řadách ruské armády. Na sociální síti X o tom informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Stalo se tak na ukrajinském území – v Doněcké oblasti. Byly u nich nalezeny identifikační doklady a bankovní karty. Máme informace, které naznačují, že v jednotkách okupantů je mnohem více čínských občanů než jen tito dva,“ napsal Zelenskyj v příspěvku, ke kterému připojil video.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin jednáním kupuje čas. Trump selhal, teď vinu shazuje na ostatní, říká analytik

To, že Rusko spolu s dalšími zeměmi přímo či nepřímo zapojilo Čínu do konfliktu v Evropě, je podle něj jasným signálem, že Putin hodlá udělat cokoli, jen ne válku ukončit.

„Hledá způsoby, jak v boji pokračovat. To rozhodně vyžaduje reakci. Reakci ze strany Spojených států, Evropy a všech těch, kteří si na celém světě přejí mír,“ sdělil ukrajinský prezident.

Rusové slibují Číňanům nadprůměrný plat

Zadrženými vojáky jsou Wang Kuan-ťün, narozený v roce 1991, a Čang Žen-po, narozený v roce 1998, píše web Newsweek. Oba tvrdí, že se do války zapojili dobrovolně, a popírají jakékoli vazby na čínskou vládu. Wang se prý přihlásil poté, co viděl inzerát na TikToku nabízející plat vyšší, než je čínský průměr.

Náborář, kterého kontaktoval, mu řekl, že čínský rekrut si v ruské armádě může vydělat 200 až 250 tisíc ruských rublů (55 až 65 tisíc korun) měsíčně, píše web The Kyiv Independent. Později mu ale Rusové sebrali bankovní kartu a telefon, takže nemohl s vydělanými penězi hospodařit.

Druhý zajatý voják, Čang, se svěřil, že pochází z bohaté rodiny a pracoval jako hasič a záchranář. Uvedl, že do Ruska přišel v prosinci a nejprve mu byla nabídnuta práce ve stavebnictví, ale nakonec byl naverbován k vojenské službě. „Chtěl jsem si vydělat peníze, ale nečekal jsem, že skončím ve válce,“ uvedl.

Oba tvrdili, že nezabili žádného ukrajinského vojáka. Prohlásili také, že ruští vojáci nejsou tak silní, jak tvrdí. „Čínským občanům, kteří se hodlají účastnit války, chceme říci, že by to neměli dělat. Všechno, čím nás Rusko krmilo, jsou lži. Jsou to lži. Rusko není tak silné, jak tvrdí, a Ukrajina není tak zaostalá,“ řekli čínští vojáci.

V rámci možné budoucí výměny zajatců by prý chtěli být vráceni do Číny, nikoli do Ruska. „Chápu, že může přijít trest a jsem na něj připraven. Ale přesto se chci vrátit domů a ke své rodině,“ řekl Čang. „Skutečná válka je úplně jiná než ta, kterou jsme viděli ve filmech a v televizi,“ uvedl Wang. „Lituji jedné věci – chci se omluvit svým rodičům. A mým jediným přáním je vrátit se do Číny a řídit se všemi pokyny, které mi v tom pomohou,“ dodal.

V ruské armádě mohou být stovky Číňanů

Ukrajinské úřady se ale domnívají, že čínských vojáků je na ruské straně mnohem více. Zelenskyj mluvil až o stovkách lidí, přičemž ruskojazyčný investigativní web Important Stories identifikoval jména nejméně 51 čínských vojáků, kteří v období od června 2023 do května 2024 navštívili moskevské náborové středisko smluvní vojenské služby. Nejmladšímu z čínských smluvních vojáků na seznamu je 20 let, nejstaršímu 51 let. Nejméně jeden z nich již padl.

Jednačtyřicetiletý čínský voják Jianwei Li, který do Ruska odletěl a přihlásil se do smluvního náborového střediska v prosinci 2023, kritizoval poměry v ruské armádě. Stěžoval si na „slabou“ vojenskou výstroj a také na jazykovou bariéru, která mu brání komunikovat s ruskými kolegy a hovořit s velením. Podle něj během jedné z bitev jistý zahraniční žoldák a dva ruští vojáci ze strachu uprchli a kubánský odvedenec předstíral nemoc, aby se nemusel účastnit bojů. „Proto na bojišti nemůžete věřit nikomu, včetně svých kolegů. V Číně takové problémy nemáme. Naši čínští vojáci jsou jako bratři – jsou schopni obětovat i svůj život, aby vás zachránili. Ale mimo Čínu se můžete spolehnout jen sami na sebe,“ řekl.

Podobně se vyjádřil i 38letý Ruici Sun, který do Ruska přijel v září 2023. „Není tu žádná lékařská péče. Bolest mě ubíjí,“ uvedl ve videu zveřejněném v lednu 2024. „Kontaktoval jsem čínské velvyslanectví v Rusku. Řekli mi, že je to můj osobní problém,“ tvrdil Ruici Sun, který se podle webu IStories v březnu 2024 vrátil do Číny.

Čína oficiální zapojení do války na Ukrajině odmítá. „Čína ukrajinskou krizi nezahájila, ani se jí neúčastní,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Lin Ťien během pravidelného tiskového brífinku.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Rozdělení Ukrajiny na zóny? Výkřik do tmy, míní Mikulecký. Nikomu by to nic nepřineslo

Tagy:
válka Vladimir Putin Evropa Ukrajina politika vláda Rusko Čína ozbrojený konflikt Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu konflikt, válka a mír