Americký prezident Donald Trump v dubnu zavedl na dovoz z Číny likvidační cla 145 procent. Že Peking přijde s odvetnými cly, se dalo čekat, jenže asijský gigant omezil vývoz vzácných zemin, které jsou naprosto klíčové pro pokročilé americké produkty. Čína tak podle CNN zahrála pořádně vysokou kartu.
Trump hrozil celní válkou celému světu, nakonec ale svou pozornost stočil primárně na Čínu. Zavedl všeobecná 145procentní cla na čínské zboží, což znamená, že se řada čínských produktů stane v USA neprodejných kvůli přemrštěné ceně.
ČTĚTE TAKÉ: Trump doufá, že se Kyjev a Moskva tento týden dohodnou. Pak vydělají jmění, vzkázal
Napínání politických svalů se ale Trumpovi možná vymstí dříve, než čekal. Čína totiž nezareagovala jen recipročními cly, ale vytáhla tajný trumf. Informovala o tom americká CNN.
O co se hraje?
Žolíkem jsou v této partii takzvané vzácné zeminy. Jedná se o 17 těžko dostupných prvků, které jsou zapotřebí při výrobě moderní elektroniky, smartphonů, čoček, laserů nebo automobilových a leteckých motorů.
Mezi vzácné zeminy se řadí: skandium, yttrium, lanthan, cer, praseodym, neodym, promethium, samarium, europium, gadolinium, terbium, dysprosium, holmium, erbium, thulium, ytterbium a lutecium.
Nejde přitom o to, že by těchto vzácných zemin na planetě bylo málo. Problém je spíše v tom, že prvky jsou rozptýlené a naleziště jsou většinou příliš malá na to, aby se vyplatila náročná, nákladná a neekologická těžba.
Původně v oboru těžby vzácných zemin vynikaly Spojené státy, prvky se dolovaly v Kalifornii. Dnes je ale absolutním hegemonem v této oblasti Čína. Peking má 61procentní podíl na světové těžbě, na zpracování má pak podíl 92 procent.
Restrikce ochromí i americkou armádu
Když teď Trump rozpoutal s Čínou obchodní válku, Peking obratem uvalil restrikce na vývoz sedmi vzácných zemin. „Nová pravidla vyžadují, aby si všechny společnosti zajistily vládní povolení k vývozu sedmi minerálů a souvisejících výrobků, jako jsou magnety,“ uvádí CNN.
„Závislost Spojených států na dovozu a zranitelnost našich dodavatelských řetězců potenciálně ohrožuje národní bezpečnost, obranyschopnost, cenovou stabilitu a hospodářskou prosperitu a odolnost,“ reagoval Trump na čínské kroky.
Podle BBC by USA bez vzácných zemin nemohly vyrobit ani páteřní složky svého armádního arzenálu, mezi které se řadí třeba stíhačky F-35, rakety Tomahawk nebo drony Predator.
Katastrofa, nebo příležitost?
Obchodní válku americký prezident opírá o vizi, na základě které chce vrátit produkci a těžbu do Spojených států. To se má týkat i vzácných zemin. Americké společnosti už mají navyšovat těžební kapacity. Jenže by trvalo roky, než by domácí produkce utišila americkou poptávkou.
Problémem je také zmíněný nedostatek nalezišť. Vedle Ameriky se vzácné zeminy nacházejí i v Grónsku – a je dost možné, že ostrova se chce Trump zmocnit právě kvůli tomu.
Joshua Ballard, generální ředitel společnosti USA Rare Earth, uvedl, že kontroly čínského vývozu se zaměřují na „těžké“ vzácné zeminy, které jsou méně běžné, hůře se zpracovávají a jsou cennější.
„Právě teď je tento vývoz pozastaven. Tady ve Spojených státech nemáme na skladě příliš velké zásoby tohoto zboží... To je pro Čínu nejlepší hra. Nemají moc pák, pokud jde o cla na nás, ale určitě mají páky v tomto ohledu,“ řekl Ballard pro CNN.
V těžbě a zpracování vzácných zemin Čína významně pokročila už během celní války, kterou Trump rozpoutal při prvním mandátu v roce 2018. Teď může na USA vyvíjet ještě větší tlak. Jestli to bude pro americkou ekonomiku příležitost, nebo budou muset Spojené státy asijskému gigantovi ustoupit, se ukáže už brzy.
PODÍVEJTE SE: Nejvyšší soud překazil Trumpově vládě deportace. Zadržované osoby zatím zůstanou v USA