Už od loňského roku platí, že jednou z nejlepších věcí proti šíření koronaviru je nošení roušek. Nyní vědci přišli se studií, která tento krok může ještě vylepšit. Mnohem vyšší je podle nich ochrana před nákazou poté, co si přes klasickou chirurgickou roušku dáte ještě jednu ústenku, třeba tu „domácí“ látkovou.
O studii informovali vědci z amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevence (CDC). Uvádějí, že pokud lidé nosí přes chirurgickou roušku ještě jednu ústenku navíc, dochází k blokaci 92,5 procent potenciálně infekčních kapének.
Běžná chirurgická rouška podle studie zvládá zachytit jen zhruba 42 procent kapének nositele. Podle vědců je dvojitá rouška skvělým nástrojem i pro zdravé lidi, kteří přijdou do styku s nakaženým. Data ukazují, že riziko přenosu nákazy mezi dvěma lidmi, kteří oba mají dvojité roušky, je sníženo o 96,4 procent.
Nošení dvou masek v USA povinné není, ale CDC tento krok doporučuje. „Radíme nosit dvě a více vrstev masek, které budou kompletně krýt nos a ústa,“ řekla novinářům v Bílém domě na tiskové konferenci ředitelka CDC Rochelle Walenskyová.
Centrum zároveň radí běžným Američanům ještě jednu věc. Chirurgické roušky si můžou upravit tak, aby při nošení na obličeji nebyla žádná průchozí místa, jako například kolem nosu či u tváří. Takto upravené roušky dokáží zabránit přenosu kapének z původních 42 až na 63 procent při běžném nošení masky. Videonávod jak na takovou úpravu, která zároveň omezuje například zamlžování brýlí, najdete zde.
Biden má ambiciózní plány
USA jsou i nadále zatíženy ohromnými počty nakažených i obětí. Nový americký prezident Joe Biden přišel s řadou kroků, které mají šíření viru zamezit. Prakticky okamžitě nařídil plošné nošení roušek ve federálních budovách a také na federálních pozemcích, což následně rozšířil i o autobusovou, leteckou či železniční dopravu.
Biden se navíc zavázal, že posílí testování a očkování. Dokonce si dal velmi ambiciózní cíl očkovat v průměru 1,5 milionu lidí denně během svých prvních sto dní v Bílém domě.