Nákupy v Polsku
Martin z Českého Těšína se nechal očkovat proti infekci COVID-19 ze svérázných důvodů. „Vlastně jsem spíš proti očkování, ale udělal jsem to kvůli slevám v polských supermarketech. Měsíčně takto v rodině ušetříme tisíce korun,“ říká muž středního věku. Oslabený polský zlotý je nyní pro Čechy nejlevnější za posledních dvacet let.
Možná by tohle přiznání pana Martina z Českého Těšína mohli využít autoři vládní očkovací kampaně, která zrovna dvakrát nápaditá nebyla. U polských hranic totiž odpůrci očkování stojí před zásadním dilematem.
„I když s vakcínou nesouhlasím, mohu díky ní na každodenní nákup za hranice, navíc nemusím pořád chodit na antigenní či PCR testy,“ říká muž z Českého Těšína, který očkování považuje za „státní buzeraci“ (redakce zná jeho celé jméno). „Takto u hranic uvažuje hodně lidí. Pokuty ale riskovat nechceme, to už je pro nás lepší ta injekce,“ dodává za takzvané „lovce slev“.
Polští policisté našince nakupující v příhraničí namátkově kontrolují, frekvence kontrol přitom není malá. Kdo se nemůže prokázat očkováním (EU Digital COVID Certificate) ani testy či potvrzením o prodělané nemoci, může dostat pokutu až do výše 174 tisíc korun. A navíc musí v Polsku do karantény.
Vepřové plecko za 46 korun
Láce u severních sousedů je opravdu výrazná. Například kilogram vepřového plecka v supermarketu Lidl se v tomto týdnu prodává za 7,99 zlotého (PLN), což je v přepočtu pouhých 46 korun. Při aktuálním kurzu pro platbu kartou u České spořitelny, který se rovná 5,79 koruny za jeden zlotý (kurz České národní banky činí u nákupu 5,66 koruny). Akční sleva na kilogram vepřového plecka v české divizi Lidlu je přitom mnohem menší, maso stojí 85 korun.
Kilogram vepřové krkovičky v supermarketech Kaufland i Lidl na území Polska aktuálně přijde na směšných 52 korun. Z takového množství krkovičky přitom český kuchař připraví deset porcí meníček, a pokud v Polsku nakoupí i nové brambory, uvaří polední oběd cca za desetikorunu. Tesco v Polsku nabízí tento týden kilogram nových brambor za 5,76 koruny.
Lišky, řemeslníci, vodka
Kilogram uzené vepřové panenky prodává divize Lidlu v Polsku v aktuální akční slevě 57 korun za kilogram. Uzená makrela stojí 114 Kč za kilogram. Za litr krabicového plnotučného mléka se platí 10,86 koruny. Nízkými cenami potravin a vysokými akčními slevami je proslulý i polský řetězec Biedronka. Zajímavá je třeba tamní aktuální cena lišek z polských lesů, což je polská národní houba, kilogram stojí 200 korun (v Česku 400 až 500 korun).
Levnější je v Polsku i spotřební zboží, například lednice, pračky a další podobné zboží. Ikea v Katovicích zažívá každou sobotu nájezdy českých zákazníků, ceny jsou v průměru o čtvrtinu nižší.
Levnější jsou i stavební materiály a třeba služby řemeslníků. Za nižší cenu koupí Češi dokonce i cigarety, u některých značek ušetří až 25 korun. Půllitr kvalitní polské vodky je k dostání za 100 korun.
Dále asi nemá smysl porovnávat, Polsko je toho času skvělou destinací pro nákupy. Výjimky ovšem potvrzují pravidlo, obědy v průměrné restauraci jsou dražší než v Česku. Půllitr čepovaného piva tam stojí i 50 a více korun, v supermarketu lze ale láhev silného polského piva (obvykle obsahují 5,5 % a více alkoholu) koupit i za desetikorunu.
Rekordní láce
Výhodné nákupy v Polsku po celé léto potvrzuje i hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády Lukáš Kovanda.
Ten spočítal, že aktuálně oslabená polská měna je pro obyvatele České republiky nejlevnější od roku 2000.
Očkování se může vyplatit z různých důvodů, v polském příhraničí vakcína dokáže výrazně snížit měsíční náklady na rodinný rozpočet. „Jsou to tisíce korun za měsíc, na české straně hranice nakupuji snad jen chleba a rohlíky, protože polské a převážně bílé pečivo mi nechutná,“ tvrdí pan Martin z Českého Těšína. Ekonomové už ale varují, že polská měna opět posiluje.
Nákupy v Polsku jsou nicméně výhodné dlouhodobě, Češi leccos ušetří i při kurzu 6,50 koruny za jeden zlotý, což byla obvyklá sazba v posledním desetiletí.