Koronavirus vznikl v laboratoři, stojí si za svým mikrobioložka Soňa Peková. Dospělí i děti podle ní přišli během pandemie o svobodu a nechali se zblbnout politickými faktory. O očkování molekulární genetička tvrdí, že vakcinace proti „laboratorním šmejdům“ je absurdní. A to přesto, že nejvíce proočkované země, tedy například Velká Británie či Izrael, hlásí, že vakcinace je účinná.
„Koronavirus má strašně moc chyb, což jsou ty různé mutace a vlny. Odlišné chování je bezprecedentní a nemá předchůdce v humánní ani veterinární mikrobiologii. Všechno ukazuje, že koronavirus je laboratorního původu,“ prohlásila Peková v rozhovoru pro Nadační fond Svědomí národa.
Peková: Měla jsem pravdu. Vir se šíří, protože je uměle vytvořený, aby infikoval lidi
Mikrobioložka Soňa Peková se stala během koronavirové krize hvězdou alternativních pohledů na šíření nemoci. Od jara konstantě tvrdí, že je virus zřejmě umělého původu a postupně několikrát zopakovala, že do Vánoc zmizí. Své názory příliš nemění ani teď, když se nadále těžce s nemocí potýkáme. Důvodem, proč nemoc zatím nevymizela, jsou podle ní umělé modifikace viru.
Proč si je jistá, že byl vytvořen uměle? „Když pracoviště ve Wu-chanu publikovalo své poznatky, všimla jsem si oblasti, která je netopýřím virům vzdálená. Byl tam genom, který klastroval do jedné skupiny ze SARS virů, které jsou s největší pravděpodobností laboratorní. Tento genom následně Čína zapřela,“ popisuje Peková.
Koronavirus se replikuje extrémně rychle, z čehož usuzuje, že není přírodního původu a někdo „do něj sáhl“. Názor, že virus není modifikovaný, považuje Peková za směšný. „Viry se nepěstují jako ředkvičky. Pěstují se proto, že s nimi člověk chce něco konkrétního dělat. Nechci na někoho ukazovat prstem. Mým cílem je, aby se tato environmentální katastrofa neopakovala,“ podotkla.
Nesouhlasí Prymula ani WHO
S jejími závěry ale nesouhlasí například epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Je téměř jisté, že přišel z laboratoře v Číně. Ne že by tam byl uměle vyroben, nicméně unikl, protože tam se běžně prováděly různé výzkumy, které vycházely z přírodních rezervoárů. To znamená z různých netopýrů a podobně. Na modelovém zvířeti se ten virus zřejmě dostal ven, dostal se na trh a začala celosvětová katastrofa,“ uvedl Prymula na podzim roku 2020.
Jak motivovat mladé k očkování? Mají rádi tenisky, tak ať o ně soutěží, navrhuje Babiš
S nápadem, že ti, kteří se nenaočkují proti covidu, by měli platit vyšší zdravotní pojištění, přišel biochemik Jan Konvalinka. Budou podle něj totiž potřebovat větší péči lékařů. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v pátek řekl, že chce mladé motivovat k očkování pozitivně. Navrhuje pro ně soutěž o tenisky nebo levnější mobilní data.
Vědci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) letos v březnu představili čtyři teorie o původu koronaviru. „Přímý přenos z netopýra na člověka vyhodnotili odborníci jako pravděpodobný. Možný, ale nikoliv pravděpodobný je pak podle expertů scénář, že se virus do Číny dostal s dodávkou mražených potravin. Ve všech oblastech vyjma hypotézy týkající se úniku z laboratoře navrhl kolektiv autorů další zkoumání,“ uvádí se v závěru studie.
Samotná pandemie je podle Pekové využitá jako nástroj manipulace s lidmi. Společnost se prý nechala zblbnout a všichni zapomněli na svůj zdravý rozum. „Doufám, že za to bude někdo hnán k zodpovědnosti. Po očkování hlásí úmrtí a nežádoucí účinky, dříve se v podobných situacích vakcíny nebo léky ihned stahovaly,“ řekla. Některé mutace byly opravdu závažné. „Ale aby se lidé nechávali očkovat proti laboratorním šmejdům, to mi přijde absurdní. Je to celé zpolitizované, o zdraví lidí nejde,“ prohlásila mikrobioložka.
Vakcíny vyvíjené od minulého roku jsou rychlokvašky
Opět jde o názor, se kterým většina nejen českých odborníků nesouhlasí, očkování podle nich chrání lidi před závažným průběhem nemoci a smrtí. „Měla by tu být masivní informační kampaň, která lidi přesvědčí, že je to jediná cesta k návratu do normálního života,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory Milan Kubek.
Neočkovaní lidé by mohli platit vyšší zdravotní pojištění, míní biochemik Konvalinka
Česká republika nadále vymýšlí způsoby, jak občany přesvědčit, aby se nechali očkovat proti koronaviru. I přes tuto snahu hodně lidí vakcínu odmítá, ať už ze strachu, nebo z přesvědčení, že ji nepotřebují. Biochemik Jan Konvalinka však varuje, že by do budoucna mohli zaplnit nemocnice a tisíce z nich by mohly zemřít. Stát pak bude řešit etické, zčásti právní, ale především morální otázky.
Peková ale upozorňuje zejména na rychlost vyvinutí vakcín. „To, že mě bolí ruka po vpichu, bych neřešila. Musíme se zabývat tím, co bude za několik let. Vždyť lidé hlásí i neurologické problémy. Nevím, jak politik může říct, že je to bezpečné,“ stojí si za svým Peková, i když vakcíny prošly přísnými kontrolami Evropské lékové agentury (EMA).
Vakcinace podle ní nemůže být efektivní, protože už existuje mnoho variant viru. „Každý, kdo vyvíjí vakcínu, se modlí, aby se mu vir pod rukama neměnil. Často jsou to léta práce. Pokud se s vývojem vakcín začalo opravdu až minulý rok, tak je to rychlokvaška. Každý nový design viru znamená nové testování. Vakcíny jsou politické téma, protože je někdo vyprodukoval a potřebuje je spotřebovat,“ dodala mikrobioložka.
Například data z Velké Británie ale ukazují, že vakcinace funguje, a to i proti mutacím. V zemi se rapidně šíří varianta delta, ale na covid tam umírá daleko méně lidí než v zemích, kde není tak velká proočkovanost.
Děti si nasazují ústenky jako bačkůrky ve školce
Problémy ale prý začínají nastávat i u dětí, které jsou z celé pandemie rovněž „zblblé“. Peková tvrdí, že společnost zbavila lidi svobody tím, že jim nutí očkování a ústenky. „Děti už blbnou taky a jako si obouvají bačkůrky, tak si nasazují ústenky. Vyrůstají v covidismu a nepřijde jim, že je to divné. Naše děti to semele, ale jejich potomci by si mohli uvědomit, že něco bylo špatně,“ podotkla.
Podle ní svět řídí farmaceutický průmysl. „Když se někde točí velké peníze, mají tito lidé vliv na fungování společnosti. Farmaprůmysl byl vždy bohatý a má ve zdravotnictví velké slovo. Když se objeví nějaká epidemie, firmy zainvestují a vidí zdroj odbytu,“ vysvětlila.
O nějaké morálce prý jde mluvit těžko. „Nic nebrzdí to, aby se firmy finančně zahojily. Hromada léků totiž neprojde testováním a skončí jako odpad. Epidemie je pro ně zlatý důl,“ dodala.