Otázkou, jak proočkovat vakcínou proti koronaviru co nejvíce obyvatel, se zabývají téměř všechny státy na světě. Názory odborníků na očkování se často různí, základním argumentem by ale měla být tvrdá data. Například porovnání údajů z Velké Británie a Ruska z posledních dnů ukazují, že čím větší je v zemi proočkovanost, tím méně lidí covidu podlehne. A to i v době, kdy se stále více šíří mutace delta, dříve známá jako indická.
V neděli 4. července přibylo ve Velké Británii 24 418 nových případů nákazy koronavirem, v pátek dokonce 27 125. Jak uvádí britský vládní web, počty zemřelých se v těchto dnech pohybují od 8 do 16. Jde o lidi, kteří nemoci podlehli do 28 dnů od pozitivního testu.
Zemi navíc sužuje nová varianta delta, kterou úřady odhalily u téměř 200 000 pozitivních testů. V Británii, která má 66 milionů obyvatel, dostalo alespoň jednu dávku očkování více než 45 milionů lidí, 33,2 milionu z nich už má vakcinaci uzavřenou. Pokud bychom chtěli procentuálně vyjádřit počet zemřelých k počtu nakažených, na covid v posledních dnech v Británii umírá méně než jedno procento lidí pozitivně testovaných.
Podobná čísla v Rusku
S podobným počtem nově nakažených za posledních 24 hodin se potýkají v Rusku. V sobotu byl denní přírůstek případů na hodnotě 25 142, zemřelo ale 663 občanů. A v pátek nebyla čísla o moc jiná, konkrétně 24 439 nakažených a 697 zemřelých.
The #COVID19 Dashboard has been updated: https://t.co/XhspoyTG79
— UK Health Security Agency (@UKHSA) July 4, 2021
On Sun 4 July, 24,248 new cases and 15 deaths within 28 days of a positive test were reported across the UK.
45,274,497 people have now received the first dose of a #vaccine. 33,614,952 have received a 2nd dose. pic.twitter.com/PfyVG50ffi
Údaje o počtu nakažených jsou téměř stejné jako v Británii, jenže zemřelých je v Rusku až padesátkrát více. Důvody mohou být různé, odborníci ale poukazují na velké rozdíly v proočkovanosti v jednotlivých zemích.
Vakcinace v Rusku začala v prosinci, očkovat se ale nechalo jen necelých 23,6 milionu Rusů. V zemi s populací přibližně 146 milionů jde zhruba o 16 procent populace. Největším problémem je „domácí“ vakcína Sputnik V, které řada místních moc nevěří.
K ruské očkovací látce nemají odpor jen v zemi prezidenta Vladimira Putina, ale i v ostatních státech, které vakcínu z Ruska koupily. Například v pátek museli Rusové odkoupit od Slováků zpět většinu z 200 tisíc dávek Sputniku V. Lidé o něj neměli zájem a látce hrozila expirace.
A jak je na tom Česko? Počty nových případů jsou u nás daleko nižší než v Británii nebo v Rusku, a to i v přepočtu na milion obyvatel. V Česku byla nejvyšší hodnota za poslední dny kolem 20, v Rusku je to přibližně 150 a v Británii dokonce přes 350, což je číslo, které řadí ostrovní státy mezi nejhorší na světě.
Česko v evropském podprůměru
V Česku je plně naočkovaných přes 32 procent lidí, jednu dávku vakcíny už dostal přibližně každý druhý. V porovnání se státy Evropské unie jde o podprůměrné číslo. Celosvětově je na tom nejlépe Izrael, který už plně naočkoval přes 60 procent lidí.
K tomu, aby se lidé očkovali, nabádá například epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Tím, že v Česku je hodně lidí proočkovaných a s imunitou, máme záruku, že by tu s nástupem mutace delta nemusela být další velká vlna,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.