Případu covidu přibývá
Podzimní koronavirová vlna opět zasáhla Českou republiku. Podle ministerstva zdravotnictví se denně zvyšuje počet pozitivně testovaných osob, a to zejména mezi rizikovými skupinami. Covid-19, ačkoliv už není tak fatální jako na začátku pandemie, stále představuje riziko pro zdraví. Jaké jsou jeho hlavní příznaky a jak rozlišit covid od běžného nachlazení či chřipky?
Ministerstvo zdravotnictví na svém webu uvádí, že v posledních týdnech dochází k rapidnímu nárůstu počtu případů nákazy koronavirem. Jen za čtvrtek číslo vystoupalo o více než tisíc případů. Přestože většina nakažených má mírnější průběh, nemocnice opět hlásí zvýšený příliv pacientů s vážnějšími symptomy, zejména starších osob a lidí s oslabenou imunitou.
ČTĚTE TAKÉ: Covid není radno podceňovat, připomněl Prymula. Prozradil, jak to bude s epidemií o Vánocích
Nejčastější příznaky covidu-19
- zvýšená teplota nebo horečka
- kašel
- obtíže s dýcháním
- bolesti v krku, hlavy, zad, svalů nebo kloubů
- ztráta čichu a chuti
- únava
- průjem
- nevolnost
- rýma
U dětí se mohou vyskytnout takzvané „covidové prsty“ (zarudlé a napuchlé). Podle zimní zprávy o koronaviru britského Úřadu pro národní statistiku lidé nakažení nejnovější variantou tohoto viru hlásili také problémy se spánkem a úzkost.
Vyskytují se ale i případy takzvaného bezpříznakového průběhu onemocnění. „V takových případech se u osob nevyskytují žádné klinické příznaky a přítomnost viru prokáže pouze testování. Tyto osoby však mohou být infekční a nakazit ostatní,“ upozorňuje české ministerstvo zdravotnictví.
Rozdíly mezi covidem, chřipkou a nachlazením
Covid-19, chřipka a běžné nachlazení mohou mít podobné příznaky, což může ztížit jejich rozlišení. Zatímco u covidu se často objevuje ztráta čichu a chuti, chřipka bývá spojena s prudkým nástupem vysoké horečky a svalových bolestí.
Nachlazení pak obvykle postihuje především horní cesty dýchací, způsobuje rýmu a bolest v krku, ale není doprovázeno horečkami. Důležité je sledovat kombinaci příznaků a v případě nejistoty podstoupit test na covid, který poskytne přesnou diagnózu.
Prevence a ochrana zdraví
I přes zlepšenou imunitní situaci a dostupnost vakcín stále platí, že prevence je nejlepší obranou. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje dodržovat základní hygienická opatření, jako je pravidelné mytí rukou, nošení roušek v uzavřených prostorách a vyhýbání se velkým shromážděním, zejména pokud patříte do rizikové skupiny.
Nejúčinnější prevencí proti závažnému průběhu onemocnění COVID-19 je ale stále očkování, které je hrazeno zcela všem bez ohledu na věk a zdravotní stav ze zdravotního pojištění. V říjnu je podle epidemiologa Romana Prymuly navíc nejvhodnější čas na to, nechat se naočkovat.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Na problémy s početím si zakládají už malé dívky, varuje gynekolog