Během letních veder teploty v autech zaparkovaných na slunci, ale i ve stínu, rychle dosahují extrémně vysokých hodnot. Řada předmětů, které s sebou řidiči každodenně vozí, se tak může stát velmi nebezpečná. Deník The Sunday Times popsal rizika.
Teploty nemusí nutně dosahovat tropických hodnot, aby se auta začala rychle ohřívat. Při venkovní teplotě 16 °C se interiér vozu zaparkovaného na slunci může zahřát až na 38 °C. Pokud rtuť teploměru atakuje 30 °C, teploty uvnitř automobilu rychle vystoupají až na 60 °C, píše The Sunday Times.
ČTĚTE TAKÉ: Agresivita, panické ataky i deprese. Jak působí extrémní vedra na lidský mozek?
Řada věcí, které sebou řidiči běžně vozí, při velmi vysokých teplotách mění své vlastnosti a mohou snadno poškodit vozidlo či někoho ohrozit na životě, informuje The Philippine Star. Například plastové lahve s vodou by řidiči neměli nechávat v zaparkovaném autě hned ze dvou důvodů. Předně vysoké teploty a sluneční záření mohou způsobit uvolňování nebezpečných chemikálií do nápoje, dále mohou lahve s vodou sloužit jako lupa a ve výjimečných případech vyvolat požár.
Řidiči by v autě neměli nechávat ani léky a opalovací krémy. Pokud jsou po delší dobu vystaveny vysokým teplotám, dochází u nich ke snížení účinnosti. V případě, že se jedná o léky na akutní problémy (například nitroglycerinové tabletky), může mít jejich snížená účinnost fatální následky.
Vysoké teploty nesvědčí ani elektronickým zařízením, zejména těm, která obsahují baterii. V rozpáleném autě mohou ztrácet energii, prasknout či dokonce explodovat. Nebezpečí výbuchu hrozí také v případě, že v rozpáleném autě zůstane jednorázový plynový zapalovač.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Jízda bez dálniční známky? Řidiči celníky neobalamutí, hrozí desetitisícové pokuty