reklama

Negrilujte se na slunci. Choďte ven ráno a večer, opálíte se, říká dermatolog

V posledních letech přichází k lékařům stále více lidí s měnícími se znaménky, která mohou signalizovat i rakovinu kůže. Ochrana pokožky při opalování je podle doktorů zásadní a lidé by ji neměli podceňovat. O tom, jak svou kůži v létě před sluncem chránit, hovořil host pořadu Nový den, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

reklama

Klíčovou roli hraje výběr správného ochranného faktoru. „Pokud jsme světlejší fototyp, relativně rychle se spálíme a hůř pigmentujeme, měli bychom i v našich podmínkách používat vyšší faktory. Pro začátek sezóny bych se nebál použít 50+. Snášíte-li sluníčko dobře, můžete použít faktor 30,“ vysvětlil Arenberger.

Účinná ochrana teprve od faktoru pět

Ředitel FN Královské Vinohrady doporučil i takzvané „street faktory“ určené především pro ochranu například při pochůzkách po městě během poledne. „V těchto případech se doporučuje faktor 15 alespoň na obličej a hřbety rukou,“ sdělil Arenberger. Existují ale i nižší faktory s UV filtrem pět nebo deset. „S těmi bychom se už měli setkávat jen omezeně. Evropská agentura doporučuje číslování, mezi které pětka nepatří. Má být buď nízký faktor, střední, vyšší a vysoký,“ uvedl Arenberger.

Teprve od „pětky“ můžeme podle Arenbergera hovořit o účinném ochranném faktoru. „Pod pětku je to jen ochrana opálené kůže u bělocha. Není to málo, ale je to nedostatečné,“ doplnil Arenberger. Ředitel FN Královské Vinohrady hovořil také o samotném opalování. „Člověk by se v přírodě opalovat neměl. Má se chránit pod slunečníkem, určitě neležet na sluníčku od rána do večera a grilovat se,“ doporučil Arenberger.

Pokud už ale do přírody vyrazíme, měli bychom se podle Arenbergera vyhnout době mezi 11. a 15. hodinou, kdy hrozí nejvyšší riziko, že se spálíme. Když se chceme opálit, je optimální volit ráno nebo odpoledne. „Převažuje UVA záření, které vyvolává spíš pigmentaci než spálení,“ vysvětlil Arenberger.

Po opalování doplňte vitamín D

„Pokud se správně mažeme ochrannými prostředky, blokujeme UVB záření, což také znamená, že nevytváříme dostatek vitamínu D,“ upozornil Arenberger. Proto bychom si občas měli nechat hladinu vitamínu D zkontrolovat. Důležité také je správně se stravovat a jíst především potraviny s vysokou hladinou vitamínu D. „Třeba ryby nebo játra. Chyba není ani doplňovat vitamín D v kapkách,“ dodal Arenberger.

Ředitel FN Královské Vinohrady také doporučil samovyšetření kůže, které by lidé měli pravidelně dělat. Na oficiálních stránkách dermatovenerologické kliniky lidé najdou návod, jak se správně vyšetřit. „Když se vám něco nezdá, je dobré přijít ke kožnímu lékaři do ordinace,“ doplnil Arenberger. Lidé se mohou také nechat zdarma vyšetřit v rámci akce Stan proti melanomu, kterou klinika pořádá. Zájemci se více dozví na oficiálních webových stránkách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace
Věda a technologie

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama