reklama

Negrilujte se na slunci. Choďte ven ráno a večer, opálíte se, říká dermatolog

V posledních letech přichází k lékařům stále více lidí s měnícími se znaménky, která mohou signalizovat i rakovinu kůže. Ochrana pokožky při opalování je podle doktorů zásadní a lidé by ji neměli podceňovat. O tom, jak svou kůži v létě před sluncem chránit, hovořil host pořadu Nový den, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

reklama

Klíčovou roli hraje výběr správného ochranného faktoru. „Pokud jsme světlejší fototyp, relativně rychle se spálíme a hůř pigmentujeme, měli bychom i v našich podmínkách používat vyšší faktory. Pro začátek sezóny bych se nebál použít 50+. Snášíte-li sluníčko dobře, můžete použít faktor 30,“ vysvětlil Arenberger.

Účinná ochrana teprve od faktoru pět

Ředitel FN Královské Vinohrady doporučil i takzvané „street faktory“ určené především pro ochranu například při pochůzkách po městě během poledne. „V těchto případech se doporučuje faktor 15 alespoň na obličej a hřbety rukou,“ sdělil Arenberger. Existují ale i nižší faktory s UV filtrem pět nebo deset. „S těmi bychom se už měli setkávat jen omezeně. Evropská agentura doporučuje číslování, mezi které pětka nepatří. Má být buď nízký faktor, střední, vyšší a vysoký,“ uvedl Arenberger.

K tématu

Teprve od „pětky“ můžeme podle Arenbergera hovořit o účinném ochranném faktoru. „Pod pětku je to jen ochrana opálené kůže u bělocha. Není to málo, ale je to nedostatečné,“ doplnil Arenberger. Ředitel FN Královské Vinohrady hovořil také o samotném opalování. „Člověk by se v přírodě opalovat neměl. Má se chránit pod slunečníkem, určitě neležet na sluníčku od rána do večera a grilovat se,“ doporučil Arenberger.

Pokud už ale do přírody vyrazíme, měli bychom se podle Arenbergera vyhnout době mezi 11. a 15. hodinou, kdy hrozí nejvyšší riziko, že se spálíme. Když se chceme opálit, je optimální volit ráno nebo odpoledne. „Převažuje UVA záření, které vyvolává spíš pigmentaci než spálení,“ vysvětlil Arenberger.

Po opalování doplňte vitamín D

„Pokud se správně mažeme ochrannými prostředky, blokujeme UVB záření, což také znamená, že nevytváříme dostatek vitamínu D,“ upozornil Arenberger. Proto bychom si občas měli nechat hladinu vitamínu D zkontrolovat. Důležité také je správně se stravovat a jíst především potraviny s vysokou hladinou vitamínu D. „Třeba ryby nebo játra. Chyba není ani doplňovat vitamín D v kapkách,“ dodal Arenberger.

K tématu

Ředitel FN Královské Vinohrady také doporučil samovyšetření kůže, které by lidé měli pravidelně dělat. Na oficiálních stránkách dermatovenerologické kliniky lidé najdou návod, jak se správně vyšetřit. „Když se vám něco nezdá, je dobré přijít ke kožnímu lékaři do ordinace,“ doplnil Arenberger. Lidé se mohou také nechat zdarma vyšetřit v rámci akce Stan proti melanomu, kterou klinika pořádá. Zájemci se více dozví na oficiálních webových stránkách.

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama