Negrilujte se na slunci. Choďte ven ráno a večer, opálíte se, říká dermatolog

Lékaři doporučují se před sluncem vždy chránit faktorem.

Ochrana kůže při opalování

V posledních letech přichází k lékařům stále více lidí s měnícími se znaménky, která mohou signalizovat i rakovinu kůže. Ochrana pokožky při opalování je podle doktorů zásadní a lidé by ji neměli podceňovat. O tom, jak svou kůži v létě před sluncem chránit, hovořil host pořadu Nový den, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Klíčovou roli hraje výběr správného ochranného faktoru. „Pokud jsme světlejší fototyp, relativně rychle se spálíme a hůř pigmentujeme, měli bychom i v našich podmínkách používat vyšší faktory. Pro začátek sezóny bych se nebál použít 50+. Snášíte-li sluníčko dobře, můžete použít faktor 30,“ vysvětlil Arenberger.

Účinná ochrana teprve od faktoru pět

Ředitel FN Královské Vinohrady doporučil i takzvané „street faktory“ určené především pro ochranu například při pochůzkách po městě během poledne. „V těchto případech se doporučuje faktor 15 alespoň na obličej a hřbety rukou,“ sdělil Arenberger. Existují ale i nižší faktory s UV filtrem pět nebo deset. „S těmi bychom se už měli setkávat jen omezeně. Evropská agentura doporučuje číslování, mezi které pětka nepatří. Má být buď nízký faktor, střední, vyšší a vysoký,“ uvedl Arenberger.

Teprve od „pětky“ můžeme podle Arenbergera hovořit o účinném ochranném faktoru. „Pod pětku je to jen ochrana opálené kůže u bělocha. Není to málo, ale je to nedostatečné,“ doplnil Arenberger. Ředitel FN Královské Vinohrady hovořil také o samotném opalování. „Člověk by se v přírodě opalovat neměl. Má se chránit pod slunečníkem, určitě neležet na sluníčku od rána do večera a grilovat se,“ doporučil Arenberger.

Pokud už ale do přírody vyrazíme, měli bychom se podle Arenbergera vyhnout době mezi 11. a 15. hodinou, kdy hrozí nejvyšší riziko, že se spálíme. Když se chceme opálit, je optimální volit ráno nebo odpoledne. „Převažuje UVA záření, které vyvolává spíš pigmentaci než spálení,“ vysvětlil Arenberger.

Po opalování doplňte vitamín D

„Pokud se správně mažeme ochrannými prostředky, blokujeme UVB záření, což také znamená, že nevytváříme dostatek vitamínu D,“ upozornil Arenberger. Proto bychom si občas měli nechat hladinu vitamínu D zkontrolovat. Důležité také je správně se stravovat a jíst především potraviny s vysokou hladinou vitamínu D. „Třeba ryby nebo játra. Chyba není ani doplňovat vitamín D v kapkách,“ dodal Arenberger.

Ředitel FN Královské Vinohrady také doporučil samovyšetření kůže, které by lidé měli pravidelně dělat. Na oficiálních stránkách dermatovenerologické kliniky lidé najdou návod, jak se správně vyšetřit. „Když se vám něco nezdá, je dobré přijít ke kožnímu lékaři do ordinace,“ doplnil Arenberger. Lidé se mohou také nechat zdarma vyšetřit v rámci akce Stan proti melanomu, kterou klinika pořádá. Zájemci se více dozví na oficiálních webových stránkách.

Tagy: