reklama

Negrilujte se na slunci. Choďte ven ráno a večer, opálíte se, říká dermatolog

V posledních letech přichází k lékařům stále více lidí s měnícími se znaménky, která mohou signalizovat i rakovinu kůže. Ochrana pokožky při opalování je podle doktorů zásadní a lidé by ji neměli podceňovat. O tom, jak svou kůži v létě před sluncem chránit, hovořil host pořadu Nový den, přednosta Dermatovenerologické kliniky a ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

reklama

Klíčovou roli hraje výběr správného ochranného faktoru. „Pokud jsme světlejší fototyp, relativně rychle se spálíme a hůř pigmentujeme, měli bychom i v našich podmínkách používat vyšší faktory. Pro začátek sezóny bych se nebál použít 50+. Snášíte-li sluníčko dobře, můžete použít faktor 30,“ vysvětlil Arenberger.

Účinná ochrana teprve od faktoru pět

Ředitel FN Královské Vinohrady doporučil i takzvané „street faktory“ určené především pro ochranu například při pochůzkách po městě během poledne. „V těchto případech se doporučuje faktor 15 alespoň na obličej a hřbety rukou,“ sdělil Arenberger. Existují ale i nižší faktory s UV filtrem pět nebo deset. „S těmi bychom se už měli setkávat jen omezeně. Evropská agentura doporučuje číslování, mezi které pětka nepatří. Má být buď nízký faktor, střední, vyšší a vysoký,“ uvedl Arenberger.

Teprve od „pětky“ můžeme podle Arenbergera hovořit o účinném ochranném faktoru. „Pod pětku je to jen ochrana opálené kůže u bělocha. Není to málo, ale je to nedostatečné,“ doplnil Arenberger. Ředitel FN Královské Vinohrady hovořil také o samotném opalování. „Člověk by se v přírodě opalovat neměl. Má se chránit pod slunečníkem, určitě neležet na sluníčku od rána do večera a grilovat se,“ doporučil Arenberger.

Pokud už ale do přírody vyrazíme, měli bychom se podle Arenbergera vyhnout době mezi 11. a 15. hodinou, kdy hrozí nejvyšší riziko, že se spálíme. Když se chceme opálit, je optimální volit ráno nebo odpoledne. „Převažuje UVA záření, které vyvolává spíš pigmentaci než spálení,“ vysvětlil Arenberger.

Po opalování doplňte vitamín D

„Pokud se správně mažeme ochrannými prostředky, blokujeme UVB záření, což také znamená, že nevytváříme dostatek vitamínu D,“ upozornil Arenberger. Proto bychom si občas měli nechat hladinu vitamínu D zkontrolovat. Důležité také je správně se stravovat a jíst především potraviny s vysokou hladinou vitamínu D. „Třeba ryby nebo játra. Chyba není ani doplňovat vitamín D v kapkách,“ dodal Arenberger.

Ředitel FN Královské Vinohrady také doporučil samovyšetření kůže, které by lidé měli pravidelně dělat. Na oficiálních stránkách dermatovenerologické kliniky lidé najdou návod, jak se správně vyšetřit. „Když se vám něco nezdá, je dobré přijít ke kožnímu lékaři do ordinace,“ doplnil Arenberger. Lidé se mohou také nechat zdarma vyšetřit v rámci akce Stan proti melanomu, kterou klinika pořádá. Zájemci se více dozví na oficiálních webových stránkách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama