Základní úroková sazba České národní banky zůstává na sedmi procentech. Ve čtvrtek o tom rozhodla většina bankovní rady naší centrální banky. Beze změny zůstane také diskontní a lombardní sazba.
Kdo má dluhy, může se opatrně radovat. Kdo naopak spoří na bankovních účtech, důvod k radosti nemá. Česká národní banka na svém čtvrtečním měnověpolitickém zasedání rozhodla většinou hlasů členů bankovní rady o ponechání základní úrokové sazby (dvoutýdenní reposazby) na sedm procentech. Stalo se tak už podruhé od chvíle, kdy došlo k obměně bankovní rady, a guvernérem ČNB se stal Aleš Michl.
Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí
Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.
„Dnešní rozhodnutí České národní banky ponechat úrokové sazby beze změny bylo vzhledem k předchozím vyjádřením členů rady a samotného guvernéra Aleše Michla dlouhodobě očekávané,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Kudla, obchodní ředitel společnosti Ebury pro Česko a Slovensko.
Koruna pod tlakem
Podle něho je však čtvrteční rozhodnutí bankovní rady ČNB do určité míry rizikové. „Z pohledu trhů se tak může aktuální výše úrokových sazeb zdát nízká, což bude pravděpodobně nutit Českou národní banku rozpouštět devizové rezervy rychleji než dosud. Zatímco ČNB totiž je vůči dalšímu navyšování sazeb skeptická, velké centrální banky jako třeba americký Fed nebo Evropská centrální banka je naopak začaly velmi rychle zvyšovat,“ dodal Kudla.
Naráží tak na skutečnost, že ČNB v posledních měsících rozpustila několik miliard eur z devizových rezerv za účelem intervencí na trhu ve prospěch české koruny. Pokud totiž významné centrální banky světa jako právě Fed, ECB nebo Bank of England budou i nadále pokračovat ve zvyšování svých úrokových sazeb, pro investory se budou jako atraktivnější jevit investice do dolarových, eurových nebo librových aktiv. A to může na korunu vytvářet silnější tlak.
Zlevnění hypoték na obzoru?
Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil hodnotí čtvrteční rozhodnutí bankovní rady ČNB „jako logické“. A to navzdory faktu, že tuzemská inflace v meziročním vyjádření přesahuje 17procentní hranici. „Ačkoliv totiž meziroční tempo zdražování dosahuje nadále alarmujících 17,2 procenta, meziměsíčně již pokleslo na 0,4 procenta, což lze interpretovat jako znatelné uklidnění. Poptávková inflace – tedy ta tažená ochotou zákazníků akceptovat rostoucí ceny – pak slábne již delší dobu a do popředí se dostávají hlavně ceny energií,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
To dává určitou naději pro domácnosti, které splácejí nebo se chystají si vzít hypoteční úvěr. Úrokové sazby totiž již nejspíše dále neporostou. Kopírují totiž vývoj sazeb ČNB, a pokud ty už podruhé za sebou zůstávají stabilní, nebudou mít banky důvod sazby u hypoték (i dalších úvěrů) zvyšovat. Navíc je třeba přičíst efekt výrazného poklesu o hypoteční úvěry, kterého jsme letos svědky.