KOMENTÁŘ: Měnová politika ČNB nese své ovoce, inflace klesá. Co bude následovat?

Meziroční míra inflace se v Česku po více než roce snížila. Pomohl k tomu rapidní pokles tempa růstu cen na meziměsíční bázi. Dosáhla u nás inflace svého vrcholu? Jak na vývoj tempa zdražování zareaguje Česká národní banka? Můžeme se těšit na lacinější hypotéky?

Zatímco se analytici předháněli v odhadu, kdy u nás meziroční míra inflace prolomí 20procenntí hranici, srpnová čísla jim vypálila rybník. Že se inflace hnula směrem, který téměř nikdo z expertů nepředpokládal, jim lze jen těžko vyčítat. Žijeme v době, která se vyznačuje obrovskou mírou nejistoty, inflace tak mohla nakrásně „magickou“ dvacítku prolomit už nyní.

Ale nestalo se, buďme rádi. Je však důvod k optimismu? Je, ale k velmi opatrnému. Za pokles meziroční míry inflace totiž vděčíme hlavně citelnému zlevnění pohonných hmot. Jejich ceny v srpnu v porovnání s červencem klesly téměř o desetinu a jsou nejnižší od letošního února.

Sebebrzdící inflace

Jenže pohonné hmoty se na spotřebním koši domácností podílí jen velmi malou měrou, a tak nebyly schopny inflaci ovlivnit zásadněji. Jinými slovy, stejně, jako se zdražování benzínu a nafty poměrně dlouho propisovalo do spotřebitelských cen, bude i nyní dlouho trvat, než se lacinější pohonné hmoty projeví do zmírnění zdražování (nebo dokonce poklesu cen) u zbývajících druhů zboží. Především potravin.

Není proto vůbec jasné, zda meziroční inflace dosáhla svého vrcholu, nebo se přece jen 20procentního tempa růstu cen dočkáme. Nejistota je vysoká a nikdo nedokáže předpovědět, co vše se ještě může stát na ukrajinském bojišti, přestože se zdá, že vše neodvratně spěje k vojenské porážce Ruska.

Na druhé straně nelze opomíjet, že inflační tlaky polevují i na poptávkové straně tuzemské ekonomiky. A to jak díky zpřísňující se měnové politice České národní banky v uplynulých 14 měsících, tak i díky poklesu reálných příjmů českých domácností. Maloobchodní tržby totiž klesají, což značí, že spotřební výdaje domácností (které činí skoro polovinu výdajů na český hrubý domácí produkt) již nepřispívají k inflačním tlakům. Inflace se tak do značné míry brzdí sama.

A co hypotéky? Budou lacinější?

Aktuální vývoj inflace může být dobrou zprávou také pro domácnosti, které uvažují o hypotečním úvěru nebo které v nejbližších měsících čeká jeho refinancování. Bankovní rada České národní banky totiž na zatím posledním měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání své základní úrokové sazby na stávající 7procentní úrovni.

Již dříve se guvernér Aleš Michl nechal slyšet, že bankovní rada pod jeho vedením bude postupovat spíše obezřetně, co se možného zvyšování sazeb týče. Další dva noví radní uvedli, že pro růst sazeb zvednou ruku, pokud uvidí stupňování inflačních tlaků. Z aktuálních inflačních čísel, zejména těch meziměsíčních, vyplývá, že možná i úrokové sazby kulminují. I zde se ale přimlouvám za opatrný optimismus. Zdaleka ještě nejsme „out of the woods“.

Tagy:

Hlavní zprávy

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil
Energetika

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Pobaltské státy podpořily vstup Ukrajiny do NATO

23:24

VIDEO: Zelenskyj poslal vzkaz Rusům

22:56

Rusko je nemoc, přišel s tvrdou kritikou Horáček. Anexi odsuzují i další osobnosti

22:35

Ministerstvo obrany: Ukrajina osvobozuje Drobysheve v Doněcké oblasti

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Živě
ON-LINE: Putinovy hrozby dokazují slabost Moskvy, prohlásil Stoltenberg. Anexi odsoudil

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Nejméně 23 lidí v pátek zahynulo a dalších 28 bylo zraněno při ruském raketovém útoku na civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili zástupci těchto Ruskem okupovaných a ovládaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítá.

První den druhého kola senátních voleb skončil. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

První den závěrečného kola letošních senátních voleb ve 22:00 skončil. Zájem ovlivnit složení horní komory byl zatím podle očekávání nižší než před týdnem, dorazila zhruba desetina voličů. Vyšší účast je pouze na Jihlavsku, kde proti sobě stojí předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (za ANO), která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Grande 100. Hrdličky Rolins a Nedvěd uspořádali velkolepou párty, pozvali hvězdné hosty

Pavel Nedvěd a Dara Rolins si užili společnou oslavu 50. narozenin. Bývalý fotbalista je měl na konci srpna a Daru čekají kulatiny na začátku prosince, teď si ale u italského jezera Lago Maggiore uspořádali velkolepý mejdan nazvaný Grande100. Pár se sladil do růžových kostýmků a personál restaurace přinesl pro každého jeden dort. Hrdličky si zazpívaly happy birthday, navzájem si padly do náruče a zasypaly se polibky. Zbytek večera strávili s přáteli – tančili a zpívali v klubu a na jachtě.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.