Desítky íránských rodin se obávají o své blízké kvůli masivním popravám, které v zemi probíhají. V příštích dnech by mohlo být popraveno nejméně dalších 43 lidí, uvádí stanice CNN, která ve spolupráci s íránskou aktivistickou skupinou 1500Tasvir ověřila řadu dokumentů a svědeckých výpovědí. Mezi nimi je i fotbalista Amir Nasr Azadani, kterého úřady odsoudily k trestu smrti kvůli účasti na protivládních protestech po smrti Mahsy Amínové.
Náměstí Šáhid Alikhani je nenápadná část historického íránského města Isfahánu, které se stalo poutním místem pro příznivce slavného íránského fotbalisty Amira Nasra Azadaniho. Podle svědka osloveného CNN tam úřady nainstalovaly šibenici, na které by mohl být známý fotbalista veřejně oběšen. Šestadvacetiletý obránce, který působil v klubu Tractor, je obviněný z vraždy tří bezpečnostních důstojníků během listopadových protestů v Isfahánu, uvádí CNN s odvoláním na íránskou zpravodajskou agenturu IRNA.
Vítězství revoluce v Íránu, nebo taktika státu? Zrušení mravnostní policie doprovází otázky
Írán zažívá již téměř tři měsíce vlnu protirežimních protestů, kterou vyvolala smrt Kurdky Mahsy Amínové. Ta zemřela na následky brutálního zásahu mravnostní policie, a to kvůli jejímu nedostatečnému zahalení vlasů. Rozšířily se zprávy, že Írán má v úmyslu mravnostní policii zrušit. Nyní panuje otázka, zda daný útvar skutečně ukončí činnost, nebo zda jde jen o zastírací taktiku íránského režimu zacílenou na uklidnění demonstrantů. Lidskoprávní organizace zároveň vyjádřily znepokojení nad zacházením úřadů s protestujícími a také kvůli vysokému počtu státní mocí popravených osob.
Íránský soud fotbalistu obvinil také ze vzpoury proti úřadům, za kterou mu hrozí podle trestního zákoníku trest smrti. „Představa, že by ho mohli kdykoliv popravit, je pro nás opravdu velmi těžká. Zprávy, které denně slyšíme, jsou znepokojivé,“ řekl svědek stanici CNN. Podle něj Azadaniho rodina zpočátku nevěděla, proč byl její syn zatčen. Úředníci varovali rodinu, aby o případu mlčela.
Mučení a sexuální napadení
Soud minulý týden uvedl, že získal video, které dokazuje, že je Azadani součástí ozbrojené skupiny. Podle soudu se fotbalista měl ke svým zločinům přiznat, uvedla státní agentura IRNA. Lidskoprávní organizace ale upozorňují, že jsou vězni v iránských celách vystaveni mučení a sexuálním napadením.
Zpráva, kterou přináší CNN, ukazuje případ Majida Kazemiho, který měl být při výslechu donucen přiznat vraždu tří členů bezpečnostních složek. „Nepřiznal se k žádným činům, z nichž byl obviněn, a tak ho surově zbili,“ řekl CNN zdroj blízký Kazemimu. Propuštěný vězeň, který s Kazemim sdílel celu, uvedl, že má zlomenou ruku, nohu a nos. Soudní zasedání se má v příštích dnech konat během vánočních svátků. „Režim Islámské republiky využije těchto svátečních dní, aby ho odstranil mimo dosah bdělých očí světa,“ uvedl zdroj CNN.
Lidskoprávní aktivisté zároveň upozorňují, že íránský režim záměrně urychluje soudní procesy. V zemi mohou pouze státem jmenovaní právníci zastupovat obžalované, kterým je navíc odepřeno právo na odvolání. Íránští představitelé nicméně soudy obhajují. Jeden íránský poslanec dokonce prohlásil, že by osoby účastnících se současných nepokojů měly být popraveny do pěti až deseti dnů po jejich zatčení.
Hořký konec roku
Jednadvacetiletý íránsko–kurdský mistr karate Mohammed Mahdi Karami je jeden z odsouzených, kterému hrozí šibenice. „Prosím, prosím, abyste zrušil rozhodnutí o popravě ze spisu mého syna,“ řekl otec Karamiho ve videu sdíleném na sociálních sítích.
Parents of protester Mohammad Mehdi Karami plead with IR judiciary to reconsider his death sentence. The 22 y/o has been convicted on the charge of moharebeh (waging war on God) and is at risk of imminent execution. Two protesters have already been executed by authorities in Iran pic.twitter.com/MpLmaIlqMY
— AVA TODAY (@ava_today) December 18, 2022
„Prosím, poslouchejte volání mých synů o pomoc. Moji synové jsou mladí a mají děti, které čekají na jejich propuštění. Prosím, zachraňte je. Pro lásku Boží zachraňte mé syny,“ prosila ve videu matka bratrů Farzada a Farhada Tahazadeových.
Rodiny, které se rozhodly promluvit o osudech svých dětí, se vystavují velkému nebezpečí. Jinou možnost ovšem nemají.
Farzad and Farhad Tahazadeh asking for people to help her sons with Eng subtitles #mahsaamini #IranProtests #IranRevoIution #iranexecution #FarhadTahaZadeh #FarzadTahaZadeh #فرزاد_طەزادە #فرهاد_طهزاده pic.twitter.com/iqNxy78Wxt
— Iranian Knowledge (@iranianknows) December 13, 2022
Pro ty, kteří čekají na popravu, je čekání za mřížemi velmi stresující. Známý íránsko–kurdský rapper Saman Yasin se tento týden ve vazbě pokusil o sebevraždu. Sedmadvacetiletý zpěvák čelí trestu smrti kvůli videu, ve kterém zpíval o nerovnosti a útlaku v Íránu.
Nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu pro agenturu AP uvedla, že v letošním roce bylo v Íránu popraveno už nejméně 504 osob. Írán je po Číně státem, který popravuje největší počet vězňů na světě. Jenom v roce 2021 bylo v zemi registrováno 314 poprav.