Ruská armáda vlivem invaze na Ukrajinu ztratila status vojenské velmoci, která se dokáže měřit s NATO. Tak situaci vnímá americká CNN, podle které potrvá dlouhá desetiletí než Rusko svůj vojenský obraz vylepší. Analytik stanice dokonce odvážně polemizuje o tom, zda by byl Kreml schopný uskutečnit jaderný útok.
Válka na Ukrajině změnila mnohé. Především světu v čele s Evropou ukázala, že v kontextu Ruska není možné cokoli předpovídat. Analytik CNN Nick Paton Walsh se domnívá, že válka rozbila četné iluze. Například o tom, že Rusko disponuje armádou, která je schopná rovnat se Severoatlantické alianci. Nebo o tom, že NATO a EU se nedokáží v důležitou chvíli sjednotit.
„Ruská armáda odhalila, že je prakticky papírovým tygrem. Roky budovaná reputace se vypařila během šestiměsíčního pochybení,“ píše CNN.
Krvavý začátek roku pro Rusy. Za jediný den přišli okupanti o 720 vojáků, tvrdí Ukrajinci
Ruská armáda v první den nového roku podle Ukrajiny přišla o dalších 720 vojáků a 44 dronů. Moskva však potvrdila jen 63 mrtvých vojáků. Celkové ruské ztráty od začátku útoku na Ukrajinu loni na konci února dosáhly 107 440 vojáků, 3 031 tanků, 6 093 obrněných vozidel a 1 836 dronů, tvrdí ukrajinský generální štáb ve výčtu ruských ztrát, který aktualizuje každý den. Ukrajinci zároveň informovali o zásahu ruských kasáren, při němž měli zabít 400 rekrutů. Toto tvrzení není v současné době možné ověřit z nezávislých zdrojů.
Paton Walsh se domnívá, že Rusko bude ztrátou velkolepého armádního statusu trpět dlouhé dekády. Podle něj ale Evropa nemůže Rusko podceňovat, protože právě věčné blafování Kremlu představuje to největší nebezpečí. Analýza CNN uvádí, že Rusko může teoreticky blafovat i s jadernými zbraněmi.
Analytik Paton Walsh tak usuzuje ze současného vývoje války na Ukrajině. Jednotky Kyjeva si podle něj nadále udržují vysokou morálku a mají zajištěnou materiální pomoc Západu, to Moskva má údajně nadále logistické potíže a nedokáže správně zajistit ani obranu Donbasu, který je nejblíže ruským hranicím.
Nejnebezpečnější otázka
„Moskva vyvolává otázku, na kterou by si nikdo nepřál vědět odpověď. Pokud nefungují ani zásobovací řetězce pro tanky, které jsou 64 kilometrů od hranic, tak jak si můžou být jistí, že by fungovalo i jaderné tlačítko, kdyby ho Putin zmáčkl?“ uvažoval Paton Walsh. „Pro nukleární velmoc neexistuje větší nebezpečí než odkrytí skutečnosti, že její strategické rakety nefungují, což eliminuje schopnost odvety,“ dodal.
Není nikdo, kdo by Putina zastavil. Ruský agent odhalil diskuzi o použití jaderných zbraní
Ruští představitelé diskutovali o potenciálním použití jaderných zbraní na Ukrajině. Dokazovat to má elektronická pošta, o níž se agent ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) podělil s ruským aktivistou Vladimirem Osečkinem. E-maily kromě případného nasazení zbraní hromadného ničení pojednávají také o osobě Vladimira Putina. Nejmenovaný agent s přezdívkou „Vítr změny“ označil ruského prezidenta za osobu s narcistickými poruchami vyvolanými komplexy z dětství.
Něco takového ale jiní experti považují za velice nepravděpodobné. „Varoval bych před podceňováním připravenosti a schopnosti, včetně technické úrovně ruských jaderných zbraní. Této části svých ozbrojených sil věnují Rusové maximální pozornost,“ uvedl před časem ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. A podobného názoru je i bezpečnostní specialista Jan Paďourek, podle kterého je jaderný potenciál Ruska velmi nebezpečný a musí se s ním počítat.
I přes tyto polemiky by ale svět podle CNN neměl Rusko podceňovat. I vývoj současné války na Ukrajině se totiž může dynamicky měnit. Předpovídat s jistotou nelze v tak vypjatých situacích vůbec nic.
„Prohlášení, že Rusko už válku prohrálo, jsou nadále předčasná. Stále je na stole mnoho variant vývoje, které by mohly vést k patové situaci nebo dokonce k otočení konfliktu ve prospěch Ruska. NATO může například ztratit trpělivost s dodávkami zbraní a může začít upřednostňovat ekonomické zájmy před dlouhotrvající bezpečností. Například může tlačit na mírovou dohodu, která by byla pro Kyjev nepříznivá. Ale něco takového je v současnosti nepravděpodobné,“ uzavřel Paton Walsh.