Není nikdo, kdo by Putina zastavil. Ruský agent odhalil diskuzi o použití jaderných zbraní

Ruští představitelé diskutovali o potenciálním použití jaderných zbraní na Ukrajině. Dokazovat to má elektronická pošta, o níž se agent ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) podělil s ruským aktivistou Vladimirem Osečkinem. E-maily kromě případného nasazení zbraní hromadného ničení pojednávají také o osobě Vladimira Putina. Nejmenovaný agent s přezdívkou „Vítr změny“ označil ruského prezidenta za osobu s narcistickými poruchami vyvolanými komplexy z dětství.

Uniklá pošta pochází především z letošního jara. Agent FSB, který sám sebe označuje jako „Vítr změny“ (anglicky Wind of Change – slavná píseň německé rockové skupiny Scorpions z roku 1990, která oslavuje politické změny ve východní Evropě, pozn. red.), je v pravidelném kontaktu s ruským aktivistou Vladimirem Osečkinem. Ten vede z francouzského exilu protikorupční web Gulagu.net. K e-mailům se dostal americký týdeník Newsweek, který jejich obsah zveřejnil.

Newsweeku dal možnost do elektronické pošty nahlédnout Igor Suško z washingtonské neziskové organizace, který e-maily překládá do angličtiny. Například ve zprávě ze 4. března ruský informátor odhalil velkou nespokojenost, která uvnitř FSB panovala kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Vítr změny se také věnoval otázce, zda by byl Putin schopen nařídit jaderný úder proti Ukrajině. Podle tajného agenta má ruský prezident až příliš velký strach z použití jaderných zbraní na to, aby se k tomuto kroku odhodlal.

„Taková zbraň nepomůže s prolomením obrany. Nelze ale vyloučit možnost lokálního jaderného úderu. Cílem takového kroku by mohlo být vyděšení celého světa,“ stojí v korespondenci. Přesto informátor – alespoň na jaře – nevěřil, že by ruský diktátor skutečně stiskl „červené tlačítko“, a riskoval tak zničení celé planety.

„Nerozhoduje o tom jeden člověk. Zkrátka neexistuje jedno ‚červené tlačítko‘. Rovněž existují jisté pochybnosti o tom, zda ruský jaderný arzenál skutečně funguje správně. Osobně navíc nevěřím v Putinovu vůli obětovat se, když nedovolí ani svým nejbližším ministrům a poradcům být v jeho blízkosti. Pokud se bojíte svých nejdůvěryhodnějších spolupracovníků, jak byste pak mohli rozhodnout o zničení sebe a svých nejdražších?“ zmiňoval agent.

Kreml přitom Západu i Ukrajině v uplynulých měsících opakovaně vyhrožoval, že je Rusko připraveno použít jaderné zbraně na obranu své „územní integrity“. Americký prezident Joe Biden pak na začátku října prohlásil, že riziko jaderné apokalypsy je nejvyšší od kubánské raketové krize z roku 1962. Zprávy Bílého domu z posledních dnů však hovoří spíš o zmírnění napětí mezi Moskvou a Washingtonem, tedy i o snížení hrozeb jaderných útoků.

Korespondence ruského agenta ze 17. března pak pokračovala v ostré kritice ruského vedení: „Ačkoli byl konflikt s Ukrajinou daleko za normální logikou a zdravým rozumem, snad nebudou spáchány naprosté hlouposti. Masivní jaderný úder nedává smysl. Zasáhl by totiž každého.“ O několik dnů později informátor sdělil, „že použití taktických jaderných zbraní proti Ukrajině by znamenalo porážku Ruska“.

Agent FSB se rovněž vyjádřil konkrétně k osobě Vladimira Putina. „Za fakt máme následující – narcistické poruchy, pravděpodobně způsobené komplexy z dětství. Putin má tendenci obklopovat se takovými lidmi, kterých si v dětství vážil, bál se jich a nad kterými má nyní moc,“ uvedl.

„Nemáme strategii. Vyvrcholení ruského problému vytvořil sám Putin. Své politické cíle staví nad jakoukoli účelnost. Vidíme chování hráče, který se zhroutil ve svém vlastním vzrušení a snaží se za každou cenu vyhrát zpět své prohrané sázky. Není nikdo, kdo by ho zastavil. Putinovo prostředí včetně FSB se v tom vyžívá,“ dodal agent.

Pravost zpráv sice není možné 100procentně nezávisle ověřit, korespondenci nicméně analyzoval bulharský novinář a expert na FSB Christo Grozev. Text podle všeho ukázal jednomu současnému a jednomu bývalému členovi ruských zpravodajských služeb. Oba prý neměli pochyb o tom, že dopis napsal jejich kolega.

Komunikaci ruského agenta s Vladimirem Osečkinem považuje za věrohodnou i deník The Times. Ten na základě toho v dubnu publikoval článek, který pojednával i o čečenském vůdci Ramzanu Kadyrovovi a jeho údajném plánu využít ruské invaze na Ukrajinu ve svůj prospěch.

Tagy: