Kateryna a její manžel Oleg uprchli začátkem ruské invaze do Ukrajiny z hlavního města do bezpečnější oblasti na západní Ukrajině. Ukrajinský pár posléze začal pociťovat stesk po Kyjevě, a proto se vrátil do poničené metropole, kde nyní pomáhá dalším rodinám nebo ukrajinským vojáků. Manželé se navíc připravují na příchod dvojčat. V reportáži americké stanice CNN popisují, jak se jejich život kvůli válce změnil.
Manželé Oleg a Kateryna žijí v Kyjevě, který již několik měsíců čelí ruským raketám. Obyvatelé města zažívají dlouhé výpadky proudu, hodiny bez připojení k internetu a strach z ostřelování raket. „Na Silvestra jsem se pokusila zdřímnout. Probudily mě ale výbuchy, které pokračovaly celou noc. Sirény byly zapnuté až do 4:30,“ popsala Kateryna závěr roku.
HIMARS jako „Santovy saně“. Ukrajinci vyzdobili obávaný raketomet vánočním osvětlením
Ukrajinská armáda provedla na přelomu prosince a ledna další úspěšný úder pomocí amerických raketometů HIMARS. Obávanou dělostřeleckou zbraň tentokrát Ukrajinci vyzdobili vánočním osvětlením. Ruskému agresorovi pak poslali jasný vzkaz.
Kateryna a Oleg si přejí, aby jejich děti vyrůstaly v bezpečném prostředí. „Opravdu chci, aby moje děti žily ve svobodné Ukrajině. Chci, aby byly v bezpečí. Mají právo na bezpečí a ochranu stejně jako všechny ostatní děti na světě. Nechci, aby žily ve strachu, že zemřou ruskou raketou. Měly by být šťastné a bezstarostné,“ řekla CNN Kateryna, která je nyní v osmém měsíci těhotenství.
Ukrajinský pár ale odmítá město opustit. „Mám tady práci. Oleg tu má práci a nemůže pracovat na dálku. Žije zde mnoho přátel, je to náš domov. Pro mě je noční můra stěhovat se někam jinam,“ uvedla Kateryna.
Čtyřiatřicetiletá žena v prvních měsících těhotenství pomáhala ukrajinským dobrovolnickým organizacím se sbírkou teplého oblečení a vybavení pro ukrajinskou armádu. Nyní pracuje v v logistické firmě dovážející nákladní kontejnery na Ukrajinu. Podle ní jde o způsob, jak přispět k osvobození země. „Společnost, pro kterou můj manžel pracuje, má fond a pomáhá ukrajinským bojovníkům v první linii s vybavením, jako jsou drony a pick-upy,“ dodala.
Kateryna a Oleg mají větší štěstí než většina Ukrajinců v tom, že vlastní malý generátor. Využívají jej ale střídmě, protože vždy existuje riziko, že dojde nafta pro jeho pohon. Každou hodinu totiž spotřebuje litr paliva a každé čtyři hodiny potřebuje vychladit. Musí si tedy vybírat, které spotřebiče poběží. Buď světla, nebo pračka, popsali. Jídla mají v domě naskladněno na zhruba dva měsíce pro případ, že by se situace zhoršila.
Kateryna s manželem pomohli také mnoha ukrajinským rodinám. V reportáži si vzpomněli na jednu matku, která porodila uprostřed ruského ostřelování města Kreminna v Luhanské oblasti na východě země. Oleg a Kateryna jí zajišťovali teplé jídlo a oblečení. Vzhledem k nebezpečné situaci v zemi se pár nyní modlí, aby Katerynu nepotkal stejný osud a nemusela rodit v nemocnici uprostřed ruských raketových náletů.