Internetem se šíří video z Gazy zachycující zastřelení ženy, která držela za ruku svého vnuka a mávali bílou vlajkou. Okamžiky před tragédií popsaly pro CNN děti zastřelené ženy. Ty uvedly, že během evakuace panoval zmatek a nikdo si nebyl jistý, jakým směrem jít. Izraelské síly podle CNN na žádost o vysvětlení události nereagovaly.
Začátkem měsíce sdílel britský zpravodajský web Middle East Eye video se zastřelením palestinské ženy jménem Hala na ulici v Gaze. Její vnuk přitom držel bílou vlajku a oba byli součástí skupiny, která se pokoušela uprchnout z města do bezpečné zóny. Ženu měl podle webu zastřelit odstřelovač izraelské armády.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Musíte zabránit genocidě, nařídil Izraeli soud v Haagu. Zastavení války však nepožaduje
Redakci CNN se podařilo spojit s dětmi mrtvé ženy. Ty popsaly, co střelbě z 12. listopadu předcházelo. „Na ten den nikdy v životě nezapomenu. Pamatuji si každý detail, minuty, hodiny, vteřiny,“ řekla osmnáctiletá Sara pro CNN, přičemž zadržovala slzy.
Ráno toho dne bylo podle ní velmi chaotické. V domě rodiny se schovávalo více než 20 lidí – příbuzných a sousedů. Sařina sedmapadesátiletá matka Hala připravila rychlou snídani a udělala si čas na modlitbu. Najednou ale uslyšeli, jak jejich sousedé venku křičí, že byla zorganizována evakuační trasa: „Pojďte, vypadněte odtud!“
Proto spěchali ze dveří a na ulici se připojili k vlně dalších lidí, kteří drželi vztyčené bílé vlajky – univerzální symbol příměří. Hala prý kráčela se svým čtyřletým vnukem Tayemem několik kroků před ostatními a drželi se za ruce. V druhé ruce Tayem svíral bílou vlajku. O několik vteřin později se ale ozval výstřel a Hala se sesunula k zemi.
Zmatky při evakuaci
Halin syn Mohammad pro CNN uvedl, že na ulici před incidentem panovala nejistota. Nikdo si prý nebyl jistý, jakým směrem jít, protože kolem čtvrti byly rozmístěny izraelské jednotky. Lidem prý bylo řečeno, že Mezinárodní výbor Červeného kříže zorganizoval evakuační trasu na silnici vedoucí na jih, ale když prchali, zpráva se změnila a měli jít na východ. Hala ale prý neslyšela výkřiky vyzývající ke změně směru. „Volal jsem na matku: ‚Pojď sem, pojď sem‘, ale ona šla dál vstříc svému osudu,“ řekl Mohammad. „Ozvala se střelba a spadla na zem. Byl jsem v šoku. Stál jsem na místě ztuhlý a nechápal, co se stalo,“ dodal.
Mezinárodní výbor Červeného kříže informoval, že nikdy nesouhlasil s pomocí při evakuaci. „Vzhledem k tomu, jak nebezpečná a nejistá situace byla a stále je, není úkolem Mezinárodního výboru Červeného kříže dávat pokyny k evakuaci, protože bychom nebyli schopni zaručit bezpečnost,“ sdělila humanitární organizace v prohlášení. Upozornila, že podle mezinárodního humanitárního práva je povinností bojujících stran zajistit bezpečný průchod civilistům.
Mohammad a další pak Halu odtáhli zpět do jejich domu, kde se ji marně snažili oživit. Nakonec ji pohřbili před budovou v malé písečné uličce. Doufají, že se tam vrátí, až skončí válka, aby ji mohli pohřbít se všemi poctami.
Při incidentu se navíc ztratil Tayem. Jeho matka Heba, která byla v zadní části davu, si nejprve myslela, že byl její syn také zastřelen. Zpanikařila. Heba a její manžel Youssuf Abdel A’atti běhali po ulici a ptali se lidí, jestli ho neviděli. Teprve o několik hodin později někdo zavolal, že Tayem pokračoval na jih se skupinou známých. Nyní je v Rafáhu na jihu Gazy u svého strýce Mohammada a jeho rodiče stále čekají na shledání. „Během války měl narozeniny, bylo mu pět let a já ho neviděla... jeho mladší bratr se na něj každý den ptá,“ řekla Heba.
Haliny děti oceňují, že záběry incidentu existují. Doufají totiž, že by mohly posloužit jako důkaz při případném vyšetřování. Na druhou stranu říkají, že je to nutí znovu a znovu prožívat onen zničující den a hledat odpovědi na otázky, na které, jak se obávají, nikdy nedostanou odpověď. „Matce mělo být 30. prosince 58 let a vedle ní stál vnuk. Tak proč by ji stříleli? Dali jste nám pocit, že je bezpečné odejít, měli jsme v rukou bílé vlajky, jak nám bylo nařízeno,“ uvedla Sara. Ta si přeje, aby svět věděl, kdo byla její matka. „Velmi milující žena, starostlivá a obětavá... měla mnoho úžasných vlastností. Chci být přesně jako ona,“ sdělila Sara.
Případů zabití civilistů s bílou vlajkou je více
CNN připomněla, že nejde o jediný případ, kdy byl v Gaze zabit neozbrojený civilista s bílou vlajkou. Organizace Euro-Med Human Rights Monitor se sídlem v Ženevě uvedla, že vyšetřuje devět takových incidentů. CNN prověřila čtyři. Mezi nejčastěji zmiňované incidenty patří zastřelení tří izraelských rukojmích, k jejichž zabití se přiznaly Izraelské síly, ty se mylně domnívaly, že jejich kapitulace byla past. Na dalším videu je zachycen mladý muž na zemi, který byl postřelen při pokusu o evakuaci z Gazy. Nad jeho tělem je vidět plačící otec a drží bílou vlajku. Na záběrech ale není vidět okamžik, kdy byl zastřelen.
CNN se prý několikrát pokusila sejít s Izraelskými obrannými silami, aby se s nimi podělila o svá zjištění. V pátek sdělili, že „incident se prověřuje“. Na další dotaz uvedli, že mají na mysli incident ve městě al-Mawasi, při němž byl zastřelen jedenapadesátiletý Ramzi Abu Sahloul. Zda vyšetřují i další, izraelské síly neuvedly.
Web CNN napsal, že jeho zástupci tento týden odletěli do Izraele, aby se spojili s představiteli Izraelských sil a nabídli jim, že se v rozhovoru před kamerou nebo mimo ni podělí o výsledky svého vyšetřování včetně videozáznamů. To ale prý odmítli a po pátečním zveřejnění zprávy sdíleli prohlášení: „CNN odmítla před zveřejněním článku poskytnout předmětné záběry, které Izraelské obranné síly požadovaly, aby mohly incident důkladně prozkoumat a poskytnout jakoukoli komplexní odpověď. Váhavost CNN se sdílením materiálů ukazuje na povahu její reportáže, která dělá medvědí službu komplikované skutečnosti na místě. Incident se prověřuje.“
Izraelská armáda však zveřejnila fotografii ze dne incidentu, na které jsou vidět tanky a odstřelovači rozmístění v ulici al-Nasr. Ta vede souběžně s domem, v němž Hala bydlela.