Volby rozhodnou, kam se svět vydá, píše CNN. Přetahovanou v Turecku napjatě sledují i v USA

Volby v Turecku mohou být zásadním momentem, který rozhodne o osudu demokracie ve světě. Tvrdí to analýza televize CNN, podle níž současný prezident země Recep Tayyip Erdogan demokracii podkopává. Washington ale řeší, jak rozlousknout dlouholeté dilema – co dělat, když na sebe narážejí demokratické hodnoty a strategické zájmy země, uvádí analýza.

Spojené státy se dlouhé roky profilovaly jako hlavní vývozce demokracie ve světě. Role současné administrativy prezidenta Joea Bidena spočívá už v pouhé snaze demokracii ve světě ochránit, domnívají se analytici televize CNN. A to v době vzestupu globálních autoritářských lídrů v Rusku nebo Číně.

O tom, kam se bude světová politika ubírat, ve značné míře rozhodnou také volby v Turecku, kde současného prezidenta Erdogana vyzval opoziční kandidát Kemal Kiliçdaroglu. „Erdoganův osud bude mít zásadní dopad nejen na demokracii v jeho zemi, kterou se snaží oslabit, ale také pro zahraniční politiku Spojených států. I když je Turecko spojenec v NATO, Erdogan často Washington frustroval, když se například přitulil k Rusku nebo navrhl sblížení se Sýrií,“ uvedla CNN.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prezidentské klání v Turecku: Erdoganovi většina uniká, rozhodne nejspíš až druhé kolo

Prezidentské klání v Turecku: Erdoganovi většina uniká, rozhodne nejspíš až druhé kolo

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je přesvědčen, že svůj post obhájí už v prvním kole prezidentských voleb. Má prý jasný náskok. Řekl to podle agentury Reuters v noci na pondělí v prvním vystoupení po uzavření volebních místností. Agentury však zatím odhadují, že ani Erdogan, ani jeho hlavní konkurent –⁠ kandidát opozice Kemal Kiliçdaroglu –⁠ nezískají nadpoloviční většinu hlasů, a druhé kolo tak bude potřeba. Kiliçdaroglu má za to, že v něm vyhraje.

Soumrak demokracie?

Prezidentské volby v Turecku míří do druhého kola, protože Erdogan nezískal v první hlasovací etapě nadpoloviční počet hlasů. Z rétoriky USA jasně vyplývá, že by na pozici nového lídra Ankary raději viděly Kiliçdaroglua, který chce odklonit tureckou politiku z autoritářských kolejí a vrátit větší moc parlamentu.

Spojené státy se obávají, aby se volby nezmanipulovaly. Úřady prý nahrávají současnému prezidentovi Erdoganovi. K hlasování se lakonicky vyjádřil také šéf Bílého domu Joe Biden.

„Doufám, že vyhraje ten, kdo vyhraje. V této části světa je už tak dost problémů,“ prohlásil Biden.

Drsné turecké volby. Erdogan připomíná vojenský puč, jeho rival nosí neprůstřelnou vestu

Již v neděli si Turci rozhodnou, kdo povede jejich zemi v dalších letech. Konají se totiž jak parlamentní, tak i prezidentské volby. V obou chce uspět současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Mocnář však po letech dominance může skončit mezi poraženými, průzkumy totiž upřednostňují jeho rivala Kemala Kilicdaroglua, kterému se přezdívá „turecký Gándhí“.

Politický paradox

Americká CNN ale poukazuje na dlouholetý paradox, který musí Washington směrem k Turecku řešit. Ankara na jedné straně vize Západu často komplikuje, například dlouho blokovala přijetí Finska do NATO a do struktur Severoatlantické aliance nechce pustit Švédsko. Na straně druhé ale USA vědí, že Turecko je klíčový partner a politický most mezi Západem a Východem.

To se projevuje i během války na Ukrajině. Turecko sice udržuje vazby s Kremlem, na začátku války ale významně pomohlo Kyjevu vojensky a se Západem diplomaticky komunikuje. Ankara byla navíc klíčovým hráčem, který umožnil vyjednání dohody o vývozu ukrajinského obilí.

ČTĚTE TAKÉ: Druhé kolo prezidentských voleb v Turecku je na spadnutí. Vítězem bude Erdogan, tvrdí analytici

„Bidenova snaha zachránit demokraci v zahraničí oživila klasické dilema, které dlouhá léta komplikuje americkou zahraniční politiku – co dělat, když na sebe narážejí demokratické hodnoty a strategické zájmy země,“ uvedla CNN.

USA tak musejí s Tureckem kvůli jeho strategické významnosti nadále vést politický dialog. A to nezávisle na tom, kdo Ankaru vede.

„Spojené státy nemohou jednoduše ignoroval nebo odmítnout regionálního lídra, jakým Erdogan je. I kdyby vzešel jako vítěz ze zmanipulovaných voleb,“ uzavřela CNN.

Tagy: