Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

V době covidové zastává Martin Doktor obzvlášť nezáviděníhodnou funkci. Šéf české olympijské výpravy. Za daného kontextu se hodí slovo „výprava“ nahradit výrazem „mise“. Zodpovědnost je obrovská, spolu se svým týmem se snaží udělat všechno možné i nemožné pro to, aby nedošlo ke sportovním tragédiím třeba ještě několik dní před vypuknutím her. Leckdo si vzpomene na nešťastný letecký speciál vypravený loni v létě do Tokia, po kterém se třeba beachvolejbalistka Markéta Nausch Sluková topila v slzách.

Bude to už pátá Doktorova olympiáda ve funkcionářské pozici. Poslední dvě se dost liší od třech předchozích.

Do jaké míry je příprava na covidové hry náročnější než na ty předpandemické?
V tomto smyslu extrémně. Řešení věcí spojených proticovidovými opatřeními nám zabírá velkou část agendy. Řekl bych více, než je zdrávo. Stojí to víc času než cokoliv jiného.

V létě jste do Tokia vypravoval 116 sportovců, v případě Pekingu to zatím vypadá na 113. Čili víceméně stejně. Přesto, v čem jsou pro vás hry v čínské metropoli jiné než japonské?
Nezávisle na covidu v tom, že v Pekingu jsou tři různé olympijské vesnice, tři samostatné clustery. Přípravný tým musíme rozdělit na tři části, složitější je to ještě v tom, že vesnice jsou od sebe dost vzdálené. Není možné jedním týmem obsáhnout všechna tři místa, tím pádem to pro nás znamená personální i logistickou náročnost.

Nemůžeme být stoprocentně úspěšní

Kladete sportovcům důrazně na srdce, aby si poctivě prošli covidový manuál a byli dokonale seznámení s pravidly v dějišti her? Je z vaší strany komunikace ještě intenzivnější než před Tokiem?
Stoprocentně. Komunikujeme důrazněji, více. Snažíme se upozorňovat, že to opravdu není sranda. Ono už jen dostat se do Číny je samo o sobě náročné, věcí, které musíte splnit, je více než do Tokia. Takže apelujeme, i teď v poslední fázi. Největší část výpravy odlétá 27. ledna. A chystáme se komunikaci ještě zintenzivňovat, dávat neustále upozornění. Navíc, všichni to vidíme kolem sebe, že situace zkrátka není dobrá. Říkáme jim tedy, aby si dávali pozor, nechodili do společnosti a podobně. To se týká také jejich rodin.

Martin Doktor (47 let)

Rodák z Poličky se proslavil coby výtečný rychlostní kanoista. Nejlepší chvíle jeho kariéry přišly, když mu bylo teprve 22 let. Vydal se na olympijské hry v americké Atlantě, kde na své singlkanoi vyhrál závod na 1000 i 1500 metrů. Pod pěti kruhy se pak představil ještě v Sydney i v Athénách, ovšem medaili už nepřivezl. To na mistrovstvích světa získával cenné kovy opakovaně – má dvě zlata, devět stříber a tři bronzy.

Po skončení aktivní kariéry trénoval reprezentaci a v roce 2012 byl zvolen do funkce sportovního ředitele Českého olympijského výboru. Zimní olympiáda v Soči roce 2014 se pak stala první, ve které vedl českou výpravu.

Na olympijském výboru jsme udělali velice striktní opatření. Sami jsme se snažili co nejvíce izolovat, maximálně dodržovat opatření. A to přehnaně více, než co nařizuje vláda. Jinak to nejde. I tak víme, že za aktuálních okolností nemůžeme být stoprocentně úspěšní. Může se stát zázrak, ale zkrátka je tu nějaká statistika. Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním. Podle mě nic takového neexistuje. Ale zopakuji, děláme naprosté maximum.

Prvním vítězstvím bude přílet všech do dějiště olympiády v negativním covidovém stavu, tím pádem nezopakování neslavného scénáře z Tokia. Vy jste tehdy dokonce šli nad rámec nařízení Mezinárodního olympijského výboru a dělali těsně před odletem PCR testy, namísto antigenních. Přesto to nestačilo…
Opět půjdeme nad rámec toho, co máme udělat. Výprava absolvuje jeden test navíc oproti pokynům. Budeme to dělat tak, aby se lidé navzájem nepotkali před tím, než dorazí do prostor letiště. K tomu máme fůru opatření, která dávali dohromady odborníci na slovo vzatí. Profesoři, zástupci hygieny i odborné epidemiologické obce. V expertním týmu jsou samá zvučná jména. Opatření pro nás znamenají dost omezení, ale nedá se nic dělat. Budeme i například uchovávat vzorky, posloupnost toho, jak bude probíhat odlet charteru, je velice dobře zpracovaná. S hygienickou stanicí dáváme dohromady rozmístění sportovců v letadle tak, abychom co nejvíce zamezili přenosu, jednáme s aeroliniemi… Opravdu nevím, kde bychom ještě mohli přidat. Ale nikdy nedokážete kompletně odstranit riziko.

Už jste zažil dost olympiád ve funkcionářské pozici. Byl nejhorší okamžik této vaší kariéry, když jste před hrami v Japonsku s dotyčnými hovořil o pozitivních testech, nemožnosti zúčastnit se, zničených snech?
Jednoznačně. Nikomu bych to nepřál. Ale takové to bylo. Osobně si myslím, že jsme o kus dál. Věřím, že se to všechno nějak zvládne, nicméně zároveň jsme připravení na to, abychom případně řešili kritické situace. Ve skrytu duše doufáme, že skrze opatření bude takových problémů minimum. Ale… Opravdu se stačí podívat kolem sebe, třeba právě do sportu. Teď je to spíše covidový boj než sportovní.

Obavy z testování

Mluvil jste o vaší snaze, co Peking? Jsou za vás pořadatelé dobře připravení?
Samozřejmě se snaží dělat maximum. Nemyslím si, že by měli dotažené všechny věci do konce, hlavně kvůli tomu, jak se mění podmínky. Průběžně zpřísňují. Ale celkově podle mě připravení jsou. Věřím, že to zvládnou. Nic jiného nezbývá.

Může se stát zázrak, ale zkrátka je tu nějaká statistika. Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním. Podle mě nic takového neexistuje. Ale zopakuji, děláme naprosté maximum.

Jak jste naznačil, kvůli covidu Peking přichystal dost a dost opatření. Které z nich vás osobně překvapilo, zaskočilo?
Mě už toho překvapí málo, jsem na překvapení celkem zvyklý (úsměv). Ale trošku jsem se obával – teď už je to trochu menší obava, ale uvidíme v praxi – toho, že testování bude probíhat tak, že si na test dojde každý sám. Trochu se bojím přehlcení testovacích míst, ale třeba tam přijedeme a budou mít takovou kapacitu, že nebude problém. To teď nikdo neví. V Tokiu odběry probíhaly jaksi kolektivně, že to tam dvakrát denně člověk z našeho týmu odnesl a pak byl test vyhodnocen. Bylo to jednodušší. V Pekingu si musí každý člověk individuálně nechat udělat výtěr u okýnka. Jsem zvědav, bude na tom záviset, jestli se celá akce zvládne, nebo ne.

Mě celkem zaujalo nasazení armády robotů. Ti budou kvůli minimalizování kontaktu podávat jídlo, rozprašovat dezinfekci a plnit i další úkoly. Jste na to zvědav?
Na to jsem opravdu zvědavý. Nedokážu si to představit v olympijské jídelně. V kantýně pro doprovod možná ano, ale u sportovců… Teď si představte, že tam přijde tým mohutných bobistů. Ten by ty roboty dost zahltil prací. Uvidíme, třeba to bude fungovat (smích).

Až doma ze mě spadne tíha funkce

Máte velkou radost z toho, že na rozdíl od Tokia by se sportovci mohli v dějišti podívat na své krajany a fyzicky jim zafandit, což je jedno z kouzel olympiády?
Jestli to tímto způsobem nakonec dopadne, tak v každém případě. Počkejme si však do zahájení, může se všechno ještě zpřísňovat. Ale když to bude platit, budu rád. Protože jít se podívat na kolegy z týmu je vždycky největší bonus olympiády. Bohužel, v Tokiu to nešlo a sportovci i členové výpravy si na to hodně stěžovali, štvalo je to.

Máte své přání ohledně počtu získaných medailí? Nebo zvláště kvůli pandemické době hlavně platí „není důležité vyhrát, ale zúčastnit se“?
Osobně nerad tipuji počet medailí. Víme, že tam jedeme s některými našimi oporami, sportovci, kteří už medaili získali. V našem případě tedy spíše sportovkyněmi. Uvidíme, co třeba hokej, jak se s tím popere náš biatlonový tým. Doufám i v nějaké překvapení, ale obzvlášť v této době nechci říkat, za co přesně bychom byli rádi. Na rovinu – za mě, coby šéfa mise – je důležité, abychom bezpečně dovezli celý tým domů. Až tady budou všichni, spadne ze mě veškerá tíha spojená s funkcí. Ale samozřejmě, s úspěchy to bude o to lepší.

Tagy:
Peking rozhovor Český olympijský výbor Eva Samková Martin Doktor olympijské hry Mezinárodní olympijský výbor sport Čína koronavirus COVID-19 opatření proti koronaviru český olympijský tým Zimní olympijské hry v Pekingu 2022 ZOH 2022 česká olympijská výprava

Hlavní zprávy

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?
Sport

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

21:02

V obléhaném Mariupolu prozatím platí příměří

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Trápení reprezentace s Rakouskem dospělo až do nájezdů. Češi zapsali historickou prohru

Česká reprezentace po nepovedeném zápase se Švédskem na mistrovství světa dojem nenapravila. Spíše naopak. V duelu s rakouskými outsidery sice dlouho díky gólu Romana Červenky vedla, ale utkání za hranici základní hrací doby poslal brankou pár desítek sekund před koncem Brian Lebler. Po nájezdech se zrodila historická prohra národního týmu 1:2. S Rakouskem doposud na světových šampionátech neztratil ani bod.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.