reklama

Nejsmrtelnější pandemie 21. století. Počet obětí s COVID-19 překročil milion

Celosvětový počet úmrtí s onemocněním COVID-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z přehledu vedeného americkou Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU). Překonání hranice jednoho milionu mrtvých už v pondělí na základě svých výpočtů oznámila agentura AFP.

reklama

Univerzita na svém webu uvedla, že po celém světě bylo oficiálně zaznamenáno 1 000 555 případů úmrtí s COVID-19. Počet případů nákazy dosáhl 33 273 720. Agentura Bloomberg pak připomíná, že podle některých odborníků v oblasti veřejného zdraví mohl na COVID-19 zemřít až dvojnásobek lidí.

Nejvíce lidí s koronavirem zemřelo ve Spojených státech amerických, kde počet obětí překročil 200 tisíc. Následuje Brazílie s více než 140 tisíci úmrtími, Indie, která se blíží sto tisícům obětí, a Mexiko, v němž zdravotním potížím spojeným s koronavirem podlehlo přes 75 tisíc obyvatel.

Epidemiolog Alan Lopez z Melbournské univerzity odhaduje, že do konce roku by mohly vlivem tohoto onemocnění zemřít až tři miliony lidí. Pokud by se pak vzala do úvahy statistika Světové zdravotnické organizace (WHO) o hlavních příčinách úmrtí v roce 2016, nemoc COVID-19 by se zařadila do první pětice, napsala agentura Bloomberg.

Nový typ koronaviru se objevil koncem loňského roku v centrální čínské provincii Chu-pej. Odtud se v dalších měsících rozšířil do celého světa, který nyní čelí nejen zdravotní krizi, ale i ekonomickému propadu.

Nejsmrtelnější pandemie 21. století

WHO v posledních 20 letech označila jen jedno další onemocnění za pandemii – virus H1N1, známý jako prasečí chřipka. Světem se šířila na přelomu let 2009 a 2010 a podle původních údajů si vyžádala 18 500 obětí. Statistiku ale významně upravil odborný časopis The Lancet, podle nějž na prasečí chřipku zemřelo zhruba od 152 do 575 tisíc lidí. Podle webu The Independent podlehlo tomuto viru 360 tisíc lidí.

Ebole, která se především v západní Africe šířila v letech 2014 až 2016, připisují statistici více než 11 tisíc obětí. Další dvě koronavirová onemocnění způsobila smrt stovkám lidí – MERS, který koloval v roce 2012, zabil 450 lidí, a SARS, který se šířil v letech 2002 až 2003, 774.

Ve 20. století způsobily epidemii dvě mutace viru chřipky – asijská v letech 1957 až 1958 a hongkongská na konci 60. let. Obě si vyžádaly půl milionu až milion mrtvých.

Dosud nejsmrtelnější pandemií byla španělská chřipka, která v letech 1918 až 1919 připravila o život asi 50 milionů lidí. Sezónní chřipka si každoročně vyžádá až 500 tisíc zemřelých.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo 11 984 případů nákazy koronavirem. Roušky povinně venku i v autě

V úterý přibylo v Česku 11 984 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvyšší přírůstek od začátku epidemie. V zemi je nyní více 113 tisíc nakažených. Počet úmrtí celkem je už 1 619. V zemi ode dneška platí povinnost nosit roušky i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Nemocnice budou nové nakažené hlásit do systému už do hodiny. Kabinet oznámí další zpřísnění.

Domácí

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Velké pivovary se snaží zachránit restaurace. Na vylévání piva ale stejně může dojít

Celé řadě českých restaurací a hospod, které nevyužívají výdejní okénko, kvůli pandemii koronaviru a opatřením hrozí, že se jejich pivo v tancích a sudech může do znovuotevření zkazit. V takovém případě by musely pivo vylít do kanalizace. S pomocí ovšem přicházejí některé velké pivovary. Ty totiž plánují restauracím prošlé pivo kompenzovat. Pivovary zároveň chtějí restauracím pomoci i v dalších směrech – včetně těch, které k výdeji z okénka přistoupily.

reklama
Nejsme tu od toho, abychom se báli. Zůstaneme s vámi až do konce, vzkazují záchranáři
Vládli by i s Babišem, pustil se Kalousek do STAN. Kopance a lži, reagoval Rakušan
Odsouzený vrah se postavil teroristovi na London Bridge. Za hrdinský čin dostal milost
reklama
reklama
Mrazáky na mrtvoly budou. Politici jsou psychopati, za mrtvé může Babiš, tvrdí Flegr

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
Další články
reklama
reklama