Cestování do Řecka
Řecko patří z pohledu českých turistů tradičně mezi nejvytěžovanější turistické destinace. A to jak pevnina, tak ostrovy v Egejském moři. Země v sobě mísí nádherné prostředí, antickou historii a báječnou lokální kuchyni. Pandemie koronaviru ovšem ztížila cestování i tam. Za jakých podmínek můžete aktuálně vycestovat do Řecka?
Ať už míří lidé na dovolenou kamkoliv, měli by se řídit podle vládního semaforu pro cesty do zahraničí. Podle toho, v jaké kategorii nebezpečí se nachází jejich vysněná destinace, je možné se rozhodovat, kam vůbec vyrazit. Podrobnější informace zveřejňuje na svých stránkách ministerstvo zahraničí nebo covidový portál covid.gov.cz.
PŘEHLEDNĚ: Jaká proticovidová pravidla musíte dodržovat na dovolené v zahraničí?
Je tu léto a s ním řada Čechů každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí. Nejlépe pak k moři. Stejně jako loni, i letos budou turisté částečně omezeni kvůli pandemii koronaviru. Podívejte se, jaká pravidla musíte dodržovat v nejpopulárnějších zahraničních destinacích.
Řecko je na zmíněném semaforu aktuálně na nejlepší možné úrovni, tedy v zelené barvě. Ta značí, že je v zemi pouze nízké riziko infekce koronavirem a také že bude třeba splnit ty nejmírnější podmínky pro návrat domů.
Přesto může turisty v Řecku čekat kontrolní antigenní test téměř ihned po příjezdu do země. Tomu se lidé musí podrobit. Pokud odmítnou, nemusí je úřady do země vůbec vpustit.
V zemi starověkých bohů navíc platí povinnost nosit roušku v uzavřených prostorách či MHD. Úřady její nošení doporučují i venku, pokud se pohromadě nachází větší množství lidí. Výjimku mají pouze děti a lidé, kteří mají prokazatelné dýchací problémy.
Roušky musí mít i lidé, kteří jedou v autě, pokud tedy nejedou sami. Poněkud netypické je také řecké pravidlo o povoleném počtu lidí v automobilech. V běžném osobním autě mohou jet maximálně čtyři lidé včetně řidiče. Pokud má člověk k dispozici například mikrobus, může v něm sedět pouze pět lidí.
Co potřebujete pro vstup do Řecka?
Řecko je vstřícné vůči kompletně naočkovaným lidem. Při vstupu do země se musí prokázat buď digitálním COVID certifikátem Evropské unie nebo národním certifikátem o provedeném očkování. To musí být ukončeno minimálně 14 dní před vstupem do Řecka. Místní úřady uznávají všechny vakcíny, které jsou v Česku aplikované.
Perličkou je, že Řekové pro vstup do své země uznávají i v EU dosud neschválené očkovací látky jako ruský Sputnik V nebo čínské vakcíny Sinopharm a Sinovac.
Pro ostatní cestovatele platí nutnost předložit negativní test – antigenní nebo PCR – či potvrzení o prodělání nemoci. Bezinfekčnost nemusí prokazovat děti do 12 let.
Co potřebujete – shrnutí:
- negativní PCR test starý maximálně 72 hodin nebo negativní antigenní test provedený maximálně 48 hodin před příjezdem do země;
- nebo potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 vystavené do 30 dnů po prvním pozitivním testu;
- potvrzení o ukončeném očkování (staré minimálně 14 dní před vstupem do země);
- ve všech případech platí nutnost vyplnit příjezdový formulář
⚠️@ZdravkoOnline aktualizovalo seznam zemí podle míry rizika nákazy. Od 1. 7. se do černé⚫️kategorie zařadilo Rusko, Namibie a Paraguay. ➡ https://t.co/hWlitVLICy pic.twitter.com/YJkBxU9iYv
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) July 1, 2021
Co potřebujete na cestu domů?
Lidé s ukončeným očkováním a ti, kteří COVID-19 prodělali, se už nebudou muset testovat. Stačit jim bude pouze tuzemský příjezdový formulář. Ostatní cestovatelé se budou muset po příletu do Česka otestovat.
- plně očkovaní lidé a ti, kteří onemocnění prodělali, nemusí absolvovat testy před odletem do ČR ani po návratu do vlasti;
- ostatní cestovatelé musí před cestou nebo do 5 dnů po návratu do ČR absolvovat PCR nebo antigenní test (platí pro všechny „zelené“ země);
- děti do 6 let nemusí podstupovat PCR test;
- všichni cestovatelé musí vyplnit příjezdový formulář
Typický obrázek ostrova Santorini, jednoho z nejpopulárnějších řeckých ostrovů. Zdroj: Profimedia.cz
Typický obrázek ostrova Santorini, jednoho z nejpopulárnějších řeckých ostrovů. Zdroj: Profimedia.cz