reklama

Covid mu zkřížil plány, založil minizoo. Teď učí děti chovat hady, ještěry a vakoveverky

Pandemie koronaviru nenapsala jen mnoho tragických příběhů. Někteří lidé v sobě díky zdravotnické krizi objevili skryté vlohy a začali si plnit sny. Jedním z nich je Michal Havránek, který pracuje jako obchodní zástupce v jedné rodinné strojírenské firmě v Krupce na Teplicku. Mimo to během lockdownů nezahálel. Podařilo se mu zásadně rozvinout neuvěřitelný projekt, který může Krupce leckteré město závidět.

reklama

„Pojďte se podívat, ukážu vám Evžena,“ vítá mě Michal Havránek z Krupky ve svém plazím království. Vstupujeme do budovy Domu dětí a mládeže Cvrček a stoupáme po schodech do patra. Za nenápadnými prosklenými dveřmi se nachází něco jako klubovna. Jen místo stolů, židliček nebo skříněk místnost vyplňuje několik desítek příbytků pro hady, ještěrky, želvy, kraby nebo žáby.

Hned za dveřmi se na nás dívá Evžen. Přesněji řečeno pokukuje jedním okem, zatímco druhým sleduje svou kořist – cvrčka. Evžen je totiž chameleon pardálí. „To je jedno z našich nejvzácnějších zvířat, pochází z Madagaskaru,“ upozorňuje Havránek a láká Evžena na ruku. Plaz hraje všemi barvami. Od červené, přes tyrkysovou a zelenou až po žlutou.

„Umí měnit zbarvení?“ pokládám otázku, kterou každý chovatel plazů „miluje“. „Tenhle to neumí, jenom světlá, nebo tmavne,“ vysvětluje chovatel.

Jako když startuje Trabant

Na protější stěně si všimnu dveří. „Tam jsou další zvířata,“ říká a vybízí mě, ať se tam jdu podívat. Poznávám andulky, korely a morčata. Tím mé znalosti končí. V koutě ještě identifikuji tři akvária s rybičkami. O jaké jde, ale netuším. „Tady máme další poklad,“ ukazuje Havránek na asi metr a půl vysokou voliéru s jakousi podivnou koulí uprostřed.

Nakouknu dovnitř a vidím živočichy připomínající strakaté myši. „To jsou vakoveverky. Strašně se jim nelíbí, když je někdo ruší. Ukážu vám, jak to vypadá,“ nabízí Havránek. Stačí do hnízda strčit prst a vakoveverky spustí zvuk připomínající startování Trabanta v zimě. Jen bez charakteristického smradlavého dýmu. „Támhle máme ještě ježky, osmáky, křečky, pískomily a činčily,“ vyjmenovává Havránek další nepřeberné množství drobného zvířectva.

Obě místnosti slouží pro děti. Michal Havránek v nich provozuje chovatelské a teraristické kroužky. „Nápad naučit děti chovat zvířátka jsem dostal asi před třemi lety. Už předtím jsem choval několik druhů doma. Ty jsem pak přinesl sem a měl je jako takový vklad do začátku,“ vysvětluje.

Zpočátku mu do kroužku chodilo pět dětí. Během dvou měsíců se jejich počet ale zvýšil na 17. „Všechna zvířata jsou pro děti bezpečná, nemám tady žádné jedovaté druhy,“ říká.

Otevřeno, zavřeno, otevřeno

Vedení Cvrčku se tedy rozhodlo, že zvířecí klubovnu přestěhuje do větších prostor. „Další rok byl zájem ještě větší, a tak jsem otevřel druhý kroužek. Děti tedy mohly chodit v pondělí a ve středu,“ dodává Havránek. Postupem času ale zjistil, že by klidně mohl vypsat další termíny. To také udělat chtěl, plány mu ale zhatil covid.

„Od loňského března až do prázdnin jsme měli střídavě zavřeno a otevřeno, podle toho, jak se vyvíjela protiepidemická opatření,“ krčí rameny Havránek. Kvůli tomu přišel i o nějaké peníze, které si jako externí zaměstnanec Domova vydělal. „Nebyla to sice závratná suma, ale pomáhala mi platit část krmení,“ upřesňuje.

Loni v září mu však svitla naděje, kroužky se mohly otevřít. Jenže už v říjnu musel dětem zase oznámit, aby nechodily. „Tehdy jsem ještě netušil, že mi pandemie nedovolí otevřít až do následujícího června,“ vysvětluje. O zvířata se ale musel starat i nadále. „To nemáte jako šicí stroj, který vypnete a jdete domů. Naši mazlíčci vyžadují péči každý den,“ říká Havránek.

Snem je chovat krokodýla

Ani covidové období ho však od jeho snu neodradilo. Počet druhů i kusů zvířectva se mu rozrůstal. Živočichy získával hlavně od dárců, časem se naučil je i rozmnožovat. „Zrovna se nám nedávno vylíhly krajty královské. Máme tu vlastně už takovou minizoologickou zahradu. Uvažoval jsem, že bych si z ústecké zoo pořídil slona, ale to mi asi paní ředitelka nedovolí,“ dodává žertem a směje se. Přitom zahrada Domova Cvrček je poměrně velká a slon uprostřed krupského sídliště by se jistě vyjímal.

Exkurze pomalu končí. Napočítal jsem asi třicet druhů nejrůznějších zvířátek, z nichž mě vedle chameleona Evžena zaujal také tegu argentinský. Ještěr, který měří necelý metr a má černobílé zbarvení. „Patří mezi nejinteligentnější plazy,“ popisuje Michal Havránek exemplář, který získal darem.

S péčí o živočichy mu pomáhá dvanáctiletý syn Adam. „Mám z něj radost. Prakticky všechno zvládá obstarat jako já,“ uzavírá Havránek, jehož snem je chovat krokodýla. Pro něho prý ale nemá odpovídající podmínky, a tak zůstane jen u snění. Zatím.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Za drobné zásilky z čínských e-shopů si připlatíme. Zdraží zřejmě už od října

Za doručované balíčky ze zemí mimo Evropskou unii (EU) s hodnotou do 22 eur, tedy zhruba 560 korun, se začne platit DPH pravděpodobně od října. Typicky půjde o drobné zboží z čínských e-shopů, které dosud dani nepodléhalo. Opatření mělo původně platit už od července, novely zákona o DPH a celního zákona se však zdržely v legislativním procesu a po vrácení Senátem je poslanci schválili až v polovině září.

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama