Fotbalovou Premier League čím dál tím více sužuje covid. V pondělí vedení soutěže oznámilo, že v klubech bylo 42 pozitivních testů. Spekuluje se o tom, že hrozí zastavení elitní anglické ligy. Míra proočkovanosti v jednotlivých týmech totiž zůstává značně pozadu. I proto se řeší speciální motivace pro nevakcinované hráče. Pokud budou muset do izolace, přijdou o peníze.
MS ve fotbale 2022
Skoro se zdá, jako by se Premier League ocitla zpět na jaře 2020. Tehdy se po boku takřka všech sportovních soutěží v Evropě i ve světě kvůli koronavirové pandemii zastavila.
Ve vzduchu reálně visí otázka, jestli se situace nebude opakovat, byť by jistě nešlo o takřka tříměsíční pauzu jako loni. Poslední dny COVID-19 soutěž intenzivně tíží. Nejméně pět klubů hlásí pozitivní případy, a to včetně Manchesteru United, který musel odložit úterní zápas s Brentfordem. S koronavirem bojuje také Tottenham nebo Norwich.
Obavy jsou na místě zejména kvůli tomu, že týmy značně zaostávají v plnění očkovacího plánu. Premiér Velké Británie Boris Johnson nabádá k tomu, aby si lidé nechali dát třetí dávku vakcíny v souvislosti s rychlým šířením varianty omikron.
Podle webu Daily Mail je jen jediný tým z Premier League schopný splnit Johnsonovo přání, aby za sebou do konce prosince měli další dávku vakcíny všichni nad 18 let. Tímto „zodpovědným“ klubem je Wolverhampton. Slibně nakročeno má také Leeds a Brentford, nováček soutěže.
Jinde je ale situace horší zejména proto, že zaměstnanci otáleli s prvními dávkami očkování a odborníci zmiňují nutnost tříměsíčního rozestupu mezi druhou a třetí dávkou. Údaje o vakcinaci ve zřejmě nejprestižnější lize na světě jsou přísně střežené. Každopádně podle poslední informace, kterou kluby zveřejnily 19. října, je plně očkovaných 68 procent hráčů. Téměř třetina si tedy bude muset na takzvaný „booster“ počkat minimálně do konce ledna.
„Doktoři nabádají, abychom to (třetí dávku) podstoupili. Většina z nás to už má za sebou. Je na hráčích, aby se rozhodli, jestli do toho půjdou,“ uvedl trenér Manchesteru City Pep Guardiola.
Zprávy z Velké Británie tvrdí, že tři kluby jsou z hlediska proočkovanosti fotbalistů dokonce pod hranicí 50 procent. V kabinách pak má obecně růst napětí mezi očkovanými a neočkovanými.
Inspiruje se Premier League Bayernem?
Premier League trvá na tom, že za neustálého testování a řízení se covidovými protokoly je schopná přežít bez dočasného přerušení soutěže. Ale zdroje z několika klubů se tážou, zda tomu tak skutečně bude, pokud se budou hromadit odložené zápasy. Bojí se narušení integrity ligy, zvláště teď s blížícím se svátečním obdobím, kdy zápasy poběží jeden za druhým.
Na druhou stranu není takřka žádný prostor pro prodloužení soutěže, protože se příští rok koná v netradičním termínu mistrovství světa v Kataru, které ji už tak na více než měsíc zastaví.
Napomoct pozitivnějšímu vývoji by mělo právě očkování. Kluby z „ostrovů“ proto nyní zvažují „recept“, který představil Bayern Mnichov. Německý gigant neplatil za každý vynechaný trénink či zápas neočkovaným hráčům v případě, že museli do karantény, případně se přímo nakazili. Jmenovitě šlo o pětici Serge Gnabry, Jamal Musiala, Eric Maxim Chupo-Moting, Michael Cuisance a Joshua Kimmich.
Poslední jmenovaný se nakazil v polovině listopadu, s následky se potýká doteď, proto se na hřiště vrátí až v lednu. Zatím vynechal šest zápasů svého týmu, tím pádem přišel o miliony. Po posledních týdnech přiznal, jak lituje toho, že vakcínu nevyhledal dříve.