Pandemie nemoci COVID-19 tvrdě zasáhla do cestovního ruchu, což tvrdě dopadlo také na Českou republiku. Pro tuzemský cestovní ruch znamenal loňský rok podle odborníků mírné oživení. Stále ale chybějí turisté z ciziny, a to především z Asie, jejich návrat bude spíše pozvolný. Turismus v České republice v uplynulém roce podrželi hlavně domácí návštěvníci.
„Rok 2021 přinesl jen mírné zlepšení v rámci cestovního ruchu. Zvýšil se sice zájem Čechů o cestování v tuzemsku, nicméně Česká republika byla v podstatě vymazána z map pro cizince z jiných než evropských zemí,“ komentoval situaci hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Cestovní ruch se z covidu dosud nevzpamatoval. V mnoha ohledech je na tom hůře než loni
Tuzemští hoteliéři pláčou. Přestože protiepidemická opatření byla pro většinu letošního roku mírnější než loni, odvětví cestovního ruchu to zatím příliš pozitivně nepocítilo. Nebýt letního uvolnění, nejspíše by řada českých hotelů, penzionů, restaurací, ale i cestovních kanceláří a zprostředkovatelů dovolených zcela zmizela z cestovatelské mapy.
Srovnání s obdobím před příchodem pandemie vychází tragicky. V roce 2021 se ubytovalo pouze 79 procent rezidentů oproti roku 2019. Zahraniční návštěvnost pak dosáhla pouze na úroveň 24 procent objemu před pandemií. To vedlo k obřím výpadkům příjmů provozovatelů hromadných ubytovacích zařízení.
„Turistický ruch v ČR má za sebou druhý velmi slabý rok. Oproti roku 2020 loni ještě o něco ubylo návštěvníků ze zahraničí. Mírný vzestup počtu domácích turistů i jejich přenocování situaci rozhodně nezachránil. Takže celkový počet hostů jen nepatrně převyšuje polovinu jejich počtu v dosud rekordním – a posledním předpandemickém – roce 2019,“ sdělil ekonom Lukáš Kovanda.
Nejnavštěvovanějším regionem v rámci České republiky byla Praha, která v loňském roce evidovala 2,359 milionu hostů. Na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj, který navštívilo 1,329 milionu hostů. Pomyslnou bronzovou medaili získal Jihočeský kraj s počtem hostů ve výši 1,116 milionu.
Český pas patří k nejhodnotnějším na světě. Jsme nekonfliktní národ, vysvětlil expert
Češi patří mezi země s nejhodnotnějšími pasy na světě. To znamená, ze se s těmito doklady dostanou do většiny států bez toho, aniž by potřebovali vízum. Vyplývá to z nového žebříčku Henley Passport Index (HPI). Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže mezi hlavní důvody patří fakt, že je Česko členem Evropské unie a že je v zahraničí vnímáno jako nekonfliktní země.
„Celkové výsledky cestovního ruchu bohužel odpovídají skutečnosti, že prvních pět měsíců byla zavřená veškerá turistická infrastruktura kvůli covidovým opatřením. Poslední ranou byly zrušené vánoční trhy,“ uvedl ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget.
Nejvíce ubytovaných cizinců pocházelo v loňském roce z Německa. Celkem jich bylo ubytováno 689 tisíc. Na druhém místě následovali s velkým odstupem Slováci, kterých bylo ubytováno 331 tisíc. Třetí v pořadí skončili Poláci v počtu 235 tisíc. V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme kromě Evropanů již jen pouze hosty pocházející ze Spojených států a Izraele.
Čeká nás cestovní horečka?
Cestovní ruch sice v České republice loni těžce trpěl, stejně jako v roce 2020, s tím je ale konec. Hotely a dovolenkové lety pro nadcházející letní sezónu si lidé v těchto hodinách a dnech totiž celosvětově zamlouvají zcela mimořádným tempem, v ČR je hitem Turecko. „Počet hostů by se i přes pomalý rozjezd v prvním probíhajícím čtvrtletí mohl dostat na úroveň 80 až 85 procent předpandemické úrovně. Turistický ruch totiž v posledních týdnech velmi výrazně oživuje. U nás i v zahraničí,“ uvedl Kovanda.
Pozor na platnost covid pasů v zahraničí. Co když přestane Čechům platit během dovolené?
Plánovat letní dovolenou může být v současné době trochu risk. Jednotlivé státy Evropské unie si totiž nastavují vlastní pravidla platnosti covid pasů, některé dokonce omezují platnost dvou dávek na šest měsíců. Oproti tomu platnost třetích dávek zůstává prozatím velkou neznámou.
Největší světová cestovní kancelář, německá TUI, včera oznámila, že tempo objednávání zájezdů na letošní léto dokonce předčí úrovně před pandemií. „Lidé po celé planetě, Česko nevyjímaje, po dvou letech pandemických uzavírek a omezení hladoví po cestování a poznávání nových zemí, ti z vnitrozemí po moři, ti z dolin a rovin po horách. Obavy z dopadu šíření covidové varianty omikron slábnou, přičemž proočkovanost světové populace, zvláště pak zranitelných skupin obyvatelstva, nadále stoupá,“ vysvětlil Kovanda.
Navíc podle ekonoma neměli lidé během pandemie moc zač utrácet, ani za dovolené příliš ne, takže si to podle něj nyní chtějí vynahradit. „Podle cestovky TUI utrácejí průměrně za zájezd meziročně o 22 procent více. Jsou tedy ochotni vydávat za letní dovolenou více. Byť část zmíněného cenového nárůstu je důsledkem obecné inflace, lidé si rozhodně pořizují nákladnější zájezdy a připlácejí si za luxus ve stylu: Dva roky jsme teď nikde nebyli, tak si to teď o to více užijeme,“ uvedl Kovanda
Zvýšený zájem pozorují samozřejmě také aerolinky. Nízkonákladoví letečtí dopravci jako Ryanair, EasyJest nebo Wizz Air už minulý měsíc oznámili dramatické navýšení svých dopravních kapacit na letošní sezónu, aby mohli vyjít vstříc rostoucí poptávce.