Přestože je izraelská populace silně proočkovaná, epidemiologové hlásí další vzestup. Český velvyslanec v zemi Martin Stropnický však uklidňuje, že situace není tak dramatická, jak by se mohlo na první dojem zdát. Delta mutace koronaviru se šíří především mezi neočkovanými a ti, kteří se nakazili i přes obě dávky vakcíny, se podle něj nemusí bát vážného průběhu nemoci. Bývalý ministr zahraničí a obrany také upozornil, že odpírači očkování v židovském státě nejsou tak militantní jako ti v České republice.
Česká veřejnost sleduje s obavami stoupající covidová čísla v Izraeli. Mohl byste přiblížit aktuální situaci v zemi?
Dovolím si říct, že situace není tak dramatická jako některé titulky v našich sdělovacích prostředcích. Jeden zněl přibližně – premiant na kolenou. Takové drama to rozhodně není. Nárůsty jsou ale faktické. V pondělí byl hlášen počet nových případů, který se blížil k deseti tisícům, což není zanedbatelné. Na druhou stranu je potřeba se na situaci podívat detailně. Jak známo, Izrael přichází s vakcinací třetí dávky. Nové případy jsou především u neočkovaných lidí. Existují i nepříliš početné případy, kdy deltu dostane někdo, kdo má dvě vakcíny, ale průběh bývá nesrovnatelný s tím, co si pamatujeme – žádné dýchací přístroje a jednotky intenzivní péče.
Hrozí v Izraeli další lockdown?
Pro Izrael je klíčové udělat vše pro to, aby k lockdownu nemusel sáhnout, protože předchozí zkušenost vede k tomu, že je velice ekonomicky nákladný a není tak úplně účinný z hlediska nákazy. Snaží se tedy akcelerovat očkování třetí dávkou, očkování dětí 12 plus a prioritou je zachování zahájení školního roku 1. září, které v tuto chvíli není stoprocentně jisté. Zavádějí opatření, která jsou strukturovaná a fungují podle výskytu nemoci v jednotlivých městech a regionech.
Nemůžete mít stoprocentně účinné a bezpečné řešení. Život není stoprocentně bezpečný, což si v Evropě máme občas tendenci myslet.
Čísla rostou i v jiných zemích, například ve Velké Británii, kde situaci řeší úplně opačným způsobem. Izrael byl vždy trochu přísnější v opatřeních. Z čeho to podle vás pramení?
Pramení to z toho, že je Izrael od svého vzniku v roce 1948 v permanentním ohrožení. Když nastane nebezpečí, tak jsou rozhodnutí relativně rychlá a radikální. Nediskutuje se, ale koná se. Ti lidé kteří jsou za to zodpovědní a dostali mandát ve volbách, tak po diskusích s odborníky vyhlásí nějaká pravidla, o kterých se moc nediskutuje. Tam je taková mentalita, že když se zavelí, tak se poslechne. I když s tím jako občan třeba příliš vnitřně nesouzníte. Není tam to věčné zpochybňování a jde se do toho s určitým rizikem, což v Evropě není úplně zvykem. Nemůžete mít stoprocentně účinné a bezpečné řešení. Život není stoprocentně bezpečný, což si v Evropě máme občas tendenci myslet.
V České republice je podle statistik až čtvrtina lidí, která vakcíny naprosto odmítá. Existují takoví občané i v Izraeli?
Přestože je tam zhruba jeden milion odpůrců, není debata tak militantní. U nás jsou někteří odmítači vyloženě radikální. V Izraeli je to věcí osobního rozhodnutí, když se nedáte očkovat, je to vaše věc. Obě skupiny se nechají žít navzájem. Teď je to samozřejmě komplikace, protože se zcela jasně ukazuje, že neočkovaní mají nepoměrně těžší průběh nemoci. Aktuálně zvedající se čísla se týkají především právě jich. Pokud někdo dostane covid po dvou vakcínách, tak je ten průběh lehký.
Přestože je tam zhruba jeden milion odpůrců, není debata tak militantní. U nás jsou někteří odmítači vyloženě radikální
Izrael je označován za laboratoř Pfizeru. V nemocnicích ale končí také očkovaní lidé, především však starší a chronicky nemocní. Ukazuje se tedy skutečnost, že po čase protilátky ustupují a je potřeba přistoupit k třetí dávce?
Někteří odborníci to tvrdí i v Izraeli. Ne, že by odolnost vyloženě zmizela, ale zeslabuje se. U starších o něco rychleji než u mladších ročníků. Zároveň opakuji, že lidé 60 plus se v podstatě nepodílí na současném nárůstu. Je to převážně střední věk a dospívající.
Hovořil jste o milionu odpíračů vakcíny. Můžete to souviset také například s náboženským přesvědčením některých například židovských ortodoxních skupin?
Ne, že by se ten milion týkal pouze ortodoxní populace, ale jejich podíl je vysoký. Tahle sociální skupina byla problémem již při předchozích vlnách, protože se jedná o velké rodiny, které mají spousty dětí, žijí v malých bytech a vyznávají komunitní způsob života. Rodiny se navzájem hojně scházejí například kvůli nejrůznějším náboženským svátkům, jejichž oslava často spočívá ve společném jídle a sjíždějí se ze všech koutů Izraele. Na přelomu září a října bude izraelský nový rok, kvůli kterému se znovu uvažuje o zákazu pohybu osob mezi městy.
Izrael je v posledních letech permanentně v politické krizi. Odrazilo se to nějakým způsobem v řešení pandemie?
Bylo to samozřejmě politikum, protože Benjamin Netanjahu, který byl dlouholetým premiérem, tak to bral jako výkladní skříň jeho politiky při kampaních, ale ani to mu při těch posledních volbách v březnu nestačilo k tomu, aby premiérský post obhájil. Vytvořila se tam velmi pestrá vládní koalice, jejíž hlavním programem bylo přemoci Netanjahua. Ve vládě tak sedí strany od umírněnějších, ortodoxních, až po jednu arabskou, zatím ale funguje. Vznikla také z důvodu, že během dvou let proběhly čtyři volby a lidé už toho začínali mít dost. Politici si uvědomili, že musí udělat obrovský kompromis. Koalice je velmi křehká, široce rozkročená, ale zároveň už si politici nemohli dovolit, že by se nedohodli. Pokud by byly páté volby, tak by riskovali, že je lidé vyženou z jejich paláců.
Sledoval jste, jakým způsobem se stát vypořádával s pandemií v České republice? Snažil jste se například vládě radit a poukazovat na to, jak to řeší v Izraeli?
Velvyslanec, který bude radit vládě, je podle mě velmi ohrožená skupina (smích). Snažil jsem se spíše informovat, což je moje povinnost. To jsme dělali ve velmi intenzivní míře. Proběhla také spousta návštěv. Byli tam naši odborníci, lidé z ministerstva zdravotnictví, minimálně jednou Izrael navštívil premiér, aby viděl velké očkovací centrum – improvizovaný stan, továrna na očkování, kde očkování probíhalo jak na běžícím pásu. Snaha nechat se Izraelem inspirovat byla z české strany dost intenzivní.
Čeká nás podle vás na podzim stejná situace, jako dnes zažívají v Izraeli? Kdy čísla porostou a budou se týkat především neočkovaných?
Je to spekulativní. Dnes najdete tolik proroků a každý druhý se mýlí. Ale moc bych si přál, jelikož mám nějaké potomky, aby už neabsolvovali druhý rok online, protože mladí zaplatili docela velkou cenu. Jestli bych se nechal něčím inspirovat z Izraele, tak tím maximálním důrazem, aby školní rok proběhl co nejnormálněji.