Rozhovor s Romanem Prymulou
Další lockdowny ani tvrdá plošná opatření s případnou další vlnou pandemie nehrozí. V pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS to uvedl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj se lidé s koronavirem naučí žít.
„U nás už prakticky nejsou realizována žádná opatření plošně, byť to nemohu říct absolutně, ještě tady nějaká omezení jsou. Přesto nevidíme nějaký dramatický nárůst, ten je skutečně minimální. Proto si myslím, že ani v budoucnu by tu neměla být zásadní vlna, která by vyžadovala lockdown nebo úplná plošná opatření včetně zavírání různých subjektů,“ uvedl v Novém dni Roman Prymula.
Peníze k očkování motivují víc než dny volna. Budeme muset zkoušet vše, říká Prymula
Možná by se finanční motivace lidí k očkování vyplatila více než dva dny volna, navrhl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj vláda vyzkoušela už jak negativní, tak pozitivní motivaci, a část lidí přesto o vakcínu nestojí. Bude tedy muset zkoušet různé cesty.
Podle něj se lidé naučí s covidem žít. Značně tomu pomůže fakt, že už je velká část populace naočkována. Lidé by proto neměli mít vážnější průběh nemoci, který by vyžadoval hospitalizaci. Velká část Čechů navíc nemoc prodělala.
Odborník ale zároveň uznal, že nějaké vážnější mutace mohou překvapit kdykoliv. „Byť se začíná tvrdit, že vzhledem k omezenějšímu šíření mutace takto zásadního rázu nejsou zcela pravděpodobné. Ale v přírodě nejde vyloučit nic, takže mutace může vzniknout, ale nepředpokládám, že by byla až tak zásadního rázu,“ podotkl.
Děti nad 12 let se mohou očkovat jako dospělí
V pořadu se vyjádřil i k očkování dětí. U těch nad 12 let podle něj vakcinace není problém. „Jejich imunitní systém je vyzrálý a můžeme je očkovat jako dospělé jedince,“ upřesnil.
Společnost Moderna ale začala testovat i vakcínu pro děti do 12 let. „V tuto chvíli se testují očkovací látky pro kategorii od 6 měsíců nahoru. Ale já si myslím, že pokud se podaří proočkovat populaci od 12 let nahoru, tak nebude nutné očkovat nejmenší děti,“ zdůraznil bývalý ministr zdravotnictví s tím, že by vakcína pro tyto děti nepředstavovala nějaká zvláštní rizika.
Neočkujme děti jen proto, abychom ochránili nezodpovědné, říká biochemik Hostomský
Biochemik Zdeněk Hostomský nepovažuje za šťastné, aby se děti nechávaly očkovat pouze kvůli tomu, aby se ve společnosti dosáhlo kolektivní imunity. „Nepřipadá mi to šťastné a ani zcela etické. Dával bych přednost tomu, abychom se zaměřili na rizikové skupiny lidí, u kterých benefity převládají nad riziky,“ zdůraznil ve středu v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
„Ale pokud srovnáme přínos pro jednotlivé jedince a nebudeme to brát pouze tak, že chceme plošně zamezit šíření viru, tak přínos pro nejmenší dětskou kategorii je výrazně nižší než pro dospělou kategorii,“ vysvětlil.
V kategorii 60 plus je totiž ještě stále velká část lidí, která není naočkována. „Tato skupina riskuje, protože se nechrání tak, jak by se chránit mohla,“ nechápe Prymula. Podle něj není úplně korektní proočkovat veškerou dětskou populaci a nemít očkovanou hlavně tu rizikovou.
Vakcína chrání před hospitalizací, ne před nákazou
Izrael však nedávno zveřejnil data, která ukazují, že účinnost vakcíny časem klesá. A to zejména v seniorských kategoriích. Podle Prymuly ale vakcína funguje tak, že zabraňuje hospitalizacím.
„V Izraeli se dostali až někam na 17 procent. Nicméně zátěž nemocničního systému je výrazně nižší než byla v předcházejících vlnách. To znamená, že jsme schopni ochránit populaci aspoň před závažnými následky, ne už tolik před nákazou,“ uvedl s tím, že Izrael proto bude lidi přeočkovávat.
Zatím se rozhoduje, koho se třetí dávka vakcíny bude týkat. V hledáčku jsou lidé starší buď 45, nebo 50 let. V Česku odborníci o přeočkování hovoří také. Zatím ale není jasné, zda by se týkalo jen rizikových osob, seniorů, nebo všech.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula Zdroj: ČTK