Covidové večírky i kampaň za odchod z Evropy. Čím se Boris Johnson zapsal do historie?

Britský ministerský předseda Boris Johnson pod sílícím tlakem veřejnosti i uvnitř své Konzervativní strany ve čtvrtek oznámil rezignaci. U moci však ještě nějaký čas zůstane – do doby, než bude vybrán jeho nástupce. Přestože byl v čele britské vlády jen tři roky, zanechává po sobě výrazný odkaz. Pod čím vším zůstane podepsaný?

Johnsonův politický vaz definitivně zlomila série rezignací členů jeho širšího i užšího kabinetu. Ti se rozhodli takřka sborově skončit poté, co se naplnila jejich míra trpělivosti s Johnsonovým lhaním.

Poslední kapkou byl případ sexuálního napadení mladých mužských členů z Konzervativní strany ze strany významného politika Christophera Pinchera. Kauza se měla odehrát už před lety a Johnson o ní prokazatelně věděl, přesto Pinchera jmenoval do důležité vládní pozice. Zprvu se však Johnson dušoval, že o aféře neměl potuchy. Jeho úřad posléze situaci ještě „vylepšil“, když uvedl, že premiér na kauzu „zapomněl“. Nakonec se politik s potupou omluvil.

Omluvy za předešlé lži však byly pravidelnou náplní Johnsonova fungování. Podobně si totiž nedávno sypal popel na hlavu kvůli aféře Partygate. Johnson v ní čelil obvinění, že v době mimořádně přísných koronavirových opatření, kdy se v Británii lidé nemohli normálně vídat, pořádal večírky v samotné rezidenci Downing Street č. 10.

Johnson i tehdy hlásal, že o akcích nevěděl a neúčastnil se jich. Jeho slova ovšem rozcupovaly na padrť očitá svědectví a fotografie, které dokládají jeho přítomnost – klábosil s kolegy a konzumoval alkohol. I poté následovala omluva, a to i před zákonodárci v Dolní komoře britského parlamentu.

Nůž do zad od strůjce brexitu

Objevily se i další skandály, které však Johnson dokázal alespoň částečně odrazit. Jeho bývalý poradce a spojenec Dominic Cummings, který je považován za hlavního autora kampaně za brexit, tedy opuštění Evropské unie, po rozkmotření s Johnson prohlásil, že premiér využíval na nákladnou rekonstrukci svého bytu v Downing Street finance od dárců Konzervativní strany.

Britská média přitom spekulovala, že na rekonstrukci padlo až 200 tisíc liber, tedy kolem šesti milionů korun. Kauza je stále v šetření, přičemž Johnson uvedl, že rekonstrukci hradil ze svého.

Johnson první velký politický úspěch zaznamenal v roce 2008, když byl zvolen starostou Londýna. V této funkci vydržel po celých osm let. Hvězdný status si posléze získal tím, že se stal jednou z hlavních tváří britské kampaně za odchod Spojeného království z Evropské unie. Voliči nakonec v červnovém referendu v roce 2016 skutečně rozhodli o vystoupení, což bylo pro Johnsona velké politické vítězství.

Sice skončil coby starosta Londýna, ale místo toho se dostal na podstatně vyšší pozici. Stal se totiž šéfem britské diplomacie v kabinetu Theresy Mayové. Z toho v roce 2018 sice odešel, ale následoval pád celé vlády, který do čela Konzervativní strany a potažmo i na post ministerského předsedy katapultoval právě Johnsona.

Lež jako vzestup i pád

V době brexitové kampaně se Johnson dopustil celé řady lží a polopravd, aby si u britských voličů zajistil, že budou hlasovat pro jím tak kýžené vystoupení z EU.

„Lži a bezostyšné pohrdání pravidly způsobily jeho vzestup, lži a bezostyšné pohrdání pravidly přinesly jeho pád. To znamená, že politická odysea Borise Johnsona má zvláštní symetrii. Až na to, že to, co začalo jako vady osobnosti jednoho člověka, skončilo jako vady jeho strany a vlády a způsobilo velké škody celé zemi, píše například ve svém komentáři novinář Jonathan Freedland.

Deník The Times, v němž mimochodem Johnson v minulosti pracoval jako novinář, jej sice oceňuje za to, že dokázal Velkou Británii vést velmi krizovým obdobím, ale i tak do něj tepe. „Politik, který si liboval v tom, že odmítal uznat podřizování se pravidlům, a bez ohledu na to se mu dařilo, byl nakonec odsouzen k tomu, aby za svou nadutost zaplatil,“ napsal list.

Konzervativci hledají nástupce

Johnson sice rezignoval na post lídra strany a časem skončí i jako ministerský předseda, ale vládu Velké Británie ještě nějaký čas povede. Zdůvodnil to nutností najít napřed nástupce.

O tom rozhodnou členové Konzervativní strany. Už nyní se potenciální uchazeči začínají srocovat do zástupu. Britská média velké naděje dávají například současnému ministru obrany Benu Wallaceovi, který by podle nich byl skvělou náhradou vzhledem k dnešní době, kdy Rusko už několik měsíců válčí s Ukrajinou a konflikt ovlivňuje celý svět.

Šance má rovněž politický talent konzervativců Rishi Sunak. Ten v nynějším týdnu rezignoval na funkci ministra financí, čímž dal najevo svůj vzdor Johnsonovi. Dnes 42letý Sunak byl dlouhodobě označován za budoucího lídra strany, nyní by se tak mohl dočkat a přinést změnu kurzu oproti Johnsonově politice.

Ve hře jsou i další jména. Hovoří se například o ministryni zahraničí Liz Trussové, exministryni obrany Penny Mordauntové, válečném veteránovi Tomu Tugendhatovi či exministru zdravotnictví Sajidu Javidovi. Proces výběru ovšem může trvat i několik týdnů.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?
Názory

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:47

Žádné Putinovo úsilí nemůže změnit dynamiku války, řekl bývalý ředitel CIA David Petraeus

20:15

Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo fotky z osvobozování Chersonské oblasti

19:57

Moskva se zlobí, protože do Kazachstánu se vrátil ukrajinský velvyslanec

19:38

Elon Musk pobouřil Ukrajince receptem na ukončení války. Krym by nechal Rusku

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Živě
ON-LINE: USA posílají Ukrajině další vojenskou pomoc. Součástí jsou raketomety HIMARS

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS.

Bude mít Česko vlastní moře? Vtipálci rozjeli anexi Kaliningradu, žertují i politici

Jaké by to bylo, kdyby Česko mělo moře? Tato otázka se zjevně zamlouvá řadě spoluobčanů a stejně tak i Poláků. Ti totiž z recese rozjeli diskusi o tom, že by Rusko mohlo přijít o svoji Kaliningradskou oblast na pobřeží Baltského moře právě ve prospěch Prahy, potažmo Varšavy. A satira očividně táhne, protože petici požadující anexi regionu podepsalo již několik tisíc lidí. Záležitost si nyní žije vlastním životem, kdy Češi i Poláci tvoří jednu vtipnou koláž za druhou a smějí se na úkor Ruska. To naopak o věci mluví zcela vážně a anexi Kaliningradské oblasti odmítá.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.

Domácí zpravodajství

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu

Prezident Miloš Zeman navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.

Fiala k možné korupci v Brně: Pokud se bude týkat politiků ODS, budeme to řešit

Pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit, řekl v úterý na tiskové konferenci premiér a šéf ODS Petr Fiala o zásahu policie v Brně v souvislosti s přidělováním městských bytů na radnici Brno-střed. Policie zajistila osm lidí a zasahovala u vlivného brněnského politika z ODS Otakara Bradáče, podle webu Aktuálně.cz známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Fiala dodal, že více informací ale o kauze prý zatím nemá.