Aktuální covidová statistika
Počet zemřelých s covidem od březnového začátku epidemie v Česku přesáhl 15 000. Dosažení posledního tisíce úmrtí trvalo sedm dní. Nárůsty nově nakažených ale v poslední době v mezitýdenním srovnání klesají. Ve čtvrtek odhalily laboratoře 7 435 nových případů, což je zhruba o 650 méně než o týden dříve. Hospitalizovaných ubylo o 250 na 6 131.
V Česku se koronavirem dosud prokazatelně nakazilo 924 847 lidí. Téměř 796 000 z nich se vyléčilo. V zemi je aktuálně zhruba 114 000 nakažených, většina má mírný průběh. V těžkém stavu je v nemocnicích 1 044 pacientů.
Vědci bijí na poplach: Imunita po covidu nemusí chránit před novou mutací z Afriky
Mutace koronaviru, která se objevila v Jihoafrické republice, podle vědců představuje „významné riziko opětovné infekce“. Znamená to, že i lidé, kteří COVID-19 prodělali, se pravděpodobně mohou znovu nakazit i po dobu, kdy by měli mít ještě imunitu. Jihoafrická mutace tak zároveň vyvolává obavy ohledně účinnosti vakcíny. Informovala o tom agentura AFP.
S nákazou COVID-19 dosud zemřelo 15 130 lidí, tento týden je obětí 488. Na čtvrtek zatím připadá 68 zemřelých, tyto údaje ale obvykle při dalších aktualizacích rostou. Od začátku ledna jsou denní počty obětí většinou vyšší než 150.
Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října a v listopadu byla několikrát překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den. Dosavadní rekord 262 mrtvých je ze 3. listopadu. Loni na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní).
Číslo R roste, PES se drží ve 4. stupni
Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Popáté v řadě se ale zhoršilo reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Od čtvrtka vzrostlo o tři setiny na 0,86.
Vedle reprodukčního čísla se index počítá také podle průměru nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny, 14denního průměru nakažených mezi seniory a podílu hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Všechna tato tři kritéria už několik dní klesají.
EU zavede kategorii zvlášť rizikových zemí. Zřejmě k nim bude patřit i Česko
Evropská unie zavede ve snaze zpomalit šíření nakažlivějších mutací koronaviru kategorii zvláště rizikových zemí, jejichž obyvatelé budou potřebovat pro cesty do zahraničí testy. Po videokonferenci prezidentů a premiérů členských zemí to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby roste.
Blatný chce aktualizaci systému PES
Od 27. prosince se v Česku očkuje proti novému koronaviru. Zdravotníci dosud aplikovali 170 670 dávek, z toho 13 190 dali lidem ve čtvrtek, uvádí web ministerstva zdravotnictví. Z něj také vyplývá, že dosavadním rekordem je 14 380 vakcinací ve čtvrtek minulého týdne. V tomto týdnu bylo maximem 13 966 naočkovaných v úterý.
Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Vláda zatím rozvolnění neplánuje. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale bude navrhovat, aby od 1. února platila aktualizovaná opatření v protiepidemickém systému PES. V některých stupních rizika bude možné pořádat hromadné akce pro účastníky, kteří předloží negativní test.