Pozor na nový trik podvodníků, zneužívají vaše známé, varuje česká banka. Jak se ubránit?

Moderní způsoby placení se v Česku rychle ujaly.

Kyberzločinci mají nový trik, jak vás okrást, varují banky

Čechy trápí nový zákeřný trik internetových podvodníků. Z falešných či ukradených účtů na sociálních sítích se vydávají za známé svých vytipovaných cílů a snaží se z nich vylákat přihlašovací údaje či data k platebním kartám. Spoléhají na to, že oběti při kontaktu se svými přáteli či příbuznými poleví v ostražitosti. „Je třeba nepodlehnout iluzi, že když je zpráva od známého, je to v pořádku. Není!“ apeluje na veřejnost Petr Vosála, manažer bezpečnosti z ČSOB. Jak se nenachytat a odhalit podvodníky včas?

Postup kyberzločinců je jednoduchý. Nejprve si vytvoří falešný účet jednoho z vašich známých, a to včetně fotek. Případně použijí kradený účet, pakliže se jim podaří nad ním získat kontrolu. Poté si vytipují oběť, které například napíšou, že vyhrála ve fiktivní soutěži. Pak nastane další fáze podvodu – donutit „výherce“, aby vyzradil své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví nebo data na platební kartě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tvorba deepfake videa zabere pár minut, varovala expertka. Jak pomůže AI v odhalování UFO?

„Pokud vám od někoho z vašich kontaktů na Facebooku nebo Messengeru dorazí informace o tom, že jste se stali vítězi soutěže, kterou jste pravděpodobně ani nehráli, zbystřete. Bez ohledu na to, kdo vám tuto zdánlivě skvělou zprávu posílá. Hned vzápětí totiž budete vyzváni k předání údajů, které byste nikdy neměli dávat nikomu,“ popisuje průběh nového podvodného triku Vosála.

Někdy se stává, že kyberzločinci už mají část potřebných údajů u sebe, v tom případě si mnohdy řeknou například o autorizační SMS, aby se mohli pohodlně dostat například do internetového bankovnictví. „Je třeba být ostražitý a nepodlehnout iluzi, že když je zpráva od známého, je to v pořádku. Není!“ pokračuje expert na bankovní bezpečnost z ČSOB.

Občas se stane, že podvodníci pošlou svým obětem odkaz na falešné bankovní stránky či podvržený platební portál. Nepozorný uživatel mnohdy nepozná, že něco není v pořádku, načež začne na podezřelý web vyplňovat číslo karty, CVV kód, PIN a další citlivé údaje.

„Bude-li vás pod záminkou výhry někdo z vašich přátel kontaktovat, ověřte si mimo jiné i to, zda vám tuto zprávu daná osoba opravdu posílá. Ideálně zvolte jinou cestu – jinou aplikaci, telefonní hovor. Jinak stále platí, že přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, PIN ke kartám či autorizační kódy patří pouze vám a není radno je předávat třetím osobám. Nedovolte útočníkům okrádat vás skrze zneužití vašich blízkých. Braňte se rozumem,“ uzavírá Vosála.

Držte se pěti základních pravidel

Nový trik kyberzločinců pouze doplňuje již tak pestrou plejádu podvodů, které se v posledních několika letech šíří internetovým prostorem. Výjimkou nejsou ani falešní kurýři či dokonce tváře známých politiků, podnikatelů nebo moderátorů CNN Prima NEWS. Všichni – bez ohledu na věk a technologickou gramotnost – by se měli řídit těmito pěti základními pravidly:

  1. Nikomu nepředávejte přihlašovací údaje ani autorizační kódy – chraňte si veškeré účty, které máte. Nejen k internetovému bankovnictví, ale také osobnímu e-mailu. Pokud podvodníkům předáte byť jen část osobních údajů nebo autorizační kódy, v podstatě jim tím podáte klíč do vašeho domu.
  2. Nevěřte vždy svým očím a uším – v době, kdy za pomocí nástrojů umělé inteligence není příliš velký problém vytvořit zvukově i vizuálně věrného avatara, by měli být uživatelé na sociálních sítích obzvlášť obezřetní. Dnes se dá replikovat nejen hlas, ale i mimika tváře. Dávejte si pozor a klidně možného podvodníka otestujte záludnými otázkami.
  3. Pokud si nejste jistí, zavolejte své bance – leckdy opravdu stačí zavolat na infolinku bankovního institutu. Prakticky všechny banky opakují totéž každý rok, že nikdy po svých klientech nevyžadují přihlašovací údaje na požádání. Na správu účtů má zcela jiné nástroje. Pokud si zkrátka nejste jistí, zda se před vámi rodí podvod, zavolejte na infolinku dané banky. Ta bude vždy vědět nejlépe.
  4. Držte se oficiálních cest – používejte oficiální aplikace bankovních domů, fungují v chráněném a zašifrovaném prostředí. Pokud po vás někdo bude chtít přihlášení na podezřelých stránkách, uložte si odkaz a pro pozdější dokazování. A už vůbec neinstalujte neznámé programy či aplikace.
  5. Jakmile identifikujete kyberzločince, nahlašte ho – udělejte si screenshoty, vyfoťte záznam z konverzace a posbírejte co nejvíce informací o podvodníkovi a předejte celou věc policii. Na zákaznickou podporu ze strany provozovatelů sociálních sítí nespoléhejte, ke smysluplné pomoci se odhodlají opravdu zřídkakdy.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Podvod století u soudu: Mladík sliboval zhodnocení peněz, klienty připravil o 2,4 miliardy

Tagy: