Pozor na vychytralé podvodníky. Podívejte se na nejčastější chyby při nákupu ojetého vozu

Hledání a samotný výběr nového auta, byť z druhé ruky, by měl řidičům především dělat radost. V dnešní době se ale na trhu pohybuje spousta podvodníků, kteří umí celý proces výrazně znepříjemnit. I z toho důvodu dali odborníci ze společnosti carVertical, která se zabývá zpracováváním dat z automobilového průmyslu, dohromady desatero tipů, jak mohou kupci časté podvody lépe odhalit a vyhnout se prodejcům, kteří je chtějí připravit o peníze.

Deset nejčastějších podvodů, kterým čelí lidé, kteří si chtějí pořídit ojetý vůz. Seznam připravila společnost carVertical s jasným cílem – pomoci zájemcům odhalit, kdy se je prodejce snaží okrást o peníze a před jakými metodami by se měli mít na pozoru.

  • 1. Platba předem

Podvodníci mnohdy zveřejňují inzeráty, které se na první pohled zdají jako výhodná nabídka. Následně zájemce přesvědčí, že se auto nachází na vzdáleném místě, a požádají ho o zaslání peněz ještě předtím, než mu auto vůbec ukážou. Často také předstírají, že má o vůz zájem mnoho dalších kupců.

ČTĚTE TAKÉ: Množí se nebezpečné kyberútoky na auta. V krajním případě mohou ohrozit i život pasažérů

Pokud na tento trik zájemce naletí a peníze předem podvodníkovi pošle, pravděpodobně o něm už neuslyší. Falešný prodávající vybere obnos z účtu, smaže inzerát a beze stopy zmizí.

  • 2. Podvodné webové stránky prodejců

Podvodníci své praktiky povýšili na takovou úroveň, že vytvářejí celé podvodné webové stránky, na nichž své „výhodné“ nabídky inzerují. Při jejich vytváření se navíc často snaží, aby se co nejvíce podobaly stránkám známých autobazarů a dokonce používají téměř totožné webové odkazy.

Jakmile si na nich zákazníci vyhlédnou vůz a kontaktují údajného prodejce, podvodníci je často opět vyzvou k platbě předem – vozu se ale zájemci nedočkají. Kupující by měli vždy věnovat zvýšenou pozornost jakémukoli webu, zejména pokud přes něj mají v plánu posílat peníze.

  • 3. Dovezená auta

Prodejci ne vždy přiznávají, že byl vůz pořízen v zahraničí. I v případě, že bylo auto dovezeno třeba před pěti nebo osmi lety, jde o cennou informaci, která může být pro kupce při rozhodování klíčová.

Dovoz auta do České republiky je poměrně snadný, levný a výhodný. Proto se mnohdy auta kupují v zahraničí a následně prodávají v tuzemsku. Při přeshraničních transakcích však roste nebezpečí, že dojde k manipulaci s počtem najetých kilometrů nebo se záznamy o historii poškození vozu.

  • 4. Facebook Marketplace

Falešné inzeráty s autodíly jsou nyní velmi populární také na facebookovém Marketplace. Podvodníci často inzerují sady kol nebo vzácné bodykity populárních modelů, které není lehké sehnat. I zde se opakuje praktika platby předem. Podvodník požádá o převod peněz, a následně se vypaří.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pozor, nejsem to já, varují moderátoři. CNN Prima NEWS brojí proti podvodným deepfake

Na platformě Marketplace navíc probíhá jen minimální kontrola pravosti inzerátů a zákaznická podpora není k dispozici vůbec. Kupující by tak měli být obzvlášť opatrní a peníze prodejci poslat až po osobním předání nebo prohlídce.

  • 5. Podvody se stočenými kilometry

Dalším oblíbeným podvodem je stáčení najetých kilometrů. Cílem je uměle snížit počet najetých kilometrů a zvýšit tím hodnotu prodávaného auta. U starších modelů je možné stočit najeté kilometry manuálně. Ani u novějších vozů to ale není nemožné.

Manipulace s kilometry je možná prostřednictvím diagnostických zařízení. Pokud si řidič pravost údaje o najetých kilometrech před koupí neověří, hrozí, že si pořídí vůz se skrytými problémy, a zaplatí za něj více, než je jeho reálná hodnota.

  • 6. Skryté závady

Občas může dojít k poškození vozidla. Problém nastává v momentě, kdy podrobnosti o těchto škodách prodejce zatají. Jediným způsobem, jak se podobné nepříjemnosti vyvarovat, je kontrola historie vozidla. Koupě ojetého auta s vážným poškozením může nového majitele stát spoustu peněz navíc za nečekané opravy. Nehledě k tomu, že auto může mít konstrukční vady, které mohou řidiče dokonce ohrozit na životě.

  • 7. Falešný přehled historie vozidla

Někteří podvodní prodejci své praktiky „zdokonalují“ tím, že přehledy historie vozidla falšují, aby auto vypadalo nezávadně. Pokud má prodejce přehled historie připravený již dopředu, například v tištěné podobě, mohl nějaké významné události z historie vozidla vymazat.

  • 8. Auta taxislužeb nebo carsharingových společností

Obecně by se měli zájemci o nový vůz vyhýbat autům, která v minulosti sloužila ke krátkodobému pronájmu (carsharing) nebo jako vozy taxislužeb. Bývají totiž často velmi opotřebovaná a nové majitele by v budoucnu mohla stát nemalé peníze.

ČTĚTE TAKÉ: Američan chtěl spáchat pojistný podvod, tak si usekl nohy. Čisté řezy se ale policii nezdály

Mezi největší problém aut, která v minulosti sloužila ke krátkodobým pronájmům, patří vysoký počet takzvaných studených startů, které se negativně podepisují na stavu motoru a dalších součástek. Bývalé taxíky mívají zase vysoký počet najetých kilometrů. To, že vůz v minulosti sloužil jako taxi, se dá často poznat podle opotřebovaného interiéru, především zadních sedadel. Vzhledem k tomu, že většina taxíků krouží po městech, za kontrolu stojí také stav brzdového systému a součástek odpružení.

  • 9. Kradená auta

Téměř všechna kradená vozidla končí na černém trhu a zloději je rozprodávají na náhradní díly. Existují však případy, kdy se i tato auta objeví v bazarech, na internetu nebo sociálních sítích. Nákupu kradeného vozu se dá předejít kontrolou historie vozu, která odhalí, zda nebylo auto v minulosti nahlášeno jako odcizené.

  • 10. Podezřelé platební metody

Poslední tip opět souvisí se způsobem platby. Podvodníci někdy tvrdí, že nepřijímají platbu pomocí běžného bankovního převodu, ale upřednostňují platbu prostřednictvím služeb, jako je například Western Union. To by měli kupující vždy brát jako varovný signál a nákupu se raději vyhnout. Podvodníci si totiž na podobných stránkách mohou vytvořit falešnou identitu a vylákat ze zájemců peníze podobně jako v prvním případě.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Musím dojechat domu, tvrdil Polák bez pneumatiky. Strážníky v Jaroměři pobavil, pokutě neunikl

Tagy: