reklama

ČSSD už není sexy značka a přichází o tváře. Hamáček to zlehčuje rčením o pšence

Zvedli jsme se z kolen, neflákáme se, vidíme cestu a jdeme po ní. S těmito slovy vystoupil vloni na sjezdu České strany sociálně demokratické její šéf Jan Hamáček. Nyní to spíš vypadá tak, že někteří politici v ČSSD cestu nevidí. Strana přichází o známé tváře, které půjdou do voleb raději pod jinou značkou.

reklama

Na otázku CNN Prima NEWS, proč někteří lidé již nechtějí kandidovat v barvách ČSSD, její předseda Hamáček odpověděl v SMS zprávě: „Asi si myslí, že jim jinde pokvete pšenka lépe.“

Z ČSSD odešel začátkem června někdejší hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. V říjnových krajských volbách bude kandidovat za hnutí STAN. Po dvaceti letech v sociální demokracii skončil jihočeský exhejtman Jiří Zimola, který představil hnutí Změna 2020, se kterým půjde do říjnových voleb.

Poslanec Jaroslav Foldyna letos v únoru po 30 letech opustil ČSSD a přidal se k SPD. Se značkou ČSSD se po 12 letech loučí i Miroslav Antl, který od roku 2008 sedí v Senátu jako nestraník, ale volby na Rychnovsku dvakrát vyhrál právě v dresu sociální demokracie.

Kabát převlékl i někdejší poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák, který v roce 2017 pozastavil členství v ČSSD a na podzim bude bojovat o křeslo v Senátu za hnutí ANO.

ČSSD se vzdává své značky ve třech krajích, když v Pardubickém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji bude kandidovat v rámci nových formací s různými regionálními hnutími. I někteří starostové při komunálních volbách před dvěma roky značku ČSSD upozadili a kandidovali tzv. na své jméno.

Je mi z toho smutno, říká poslanec Birke

Druhý muž strany Roman Onderka vidí u každého z politiků jiné důvody. Zimola je podle něj zahořklý z minulosti, Bernard nekomunikoval dovnitř strany. „U některých to může být kvůli tomu, že přestali důvěřovat značce,“ zhodnotil Onderka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dodal, že levicové strany zažívají pokles popularity v celé Evropě.

Zostra reagoval poslanec ČSSD a dlouholetý starosta Náchoda Jan Birke. „Když ta značka není cool, tak ji lidé opouštějí. Pan Antl si vyhodnotil, že jsme na čtyřech procentech. Je to kalkul, dokáže počítat. Neviděl bych v tom nic složitého,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS Birke.

„Je mi z toho smutno. Když měla strana 35 procent, tak jsme všichni drželi pohromadě. Když má dnes čtyři a půl procenta, tak v tom všichni Honzu Hamáčka nechají. Je to otázka charakteru. Buď s tou značkou žiji, vyhrávám, a umírám. Ale když se v polovině zápasu rozhodnu, že druhý poločas odehraji za soupeřící mužstvo, tak je to šílené,“ dodal Birke.

Místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru pro deník Právo řekla, že se v těžkých časech ukazuje, kdo je skutečný sociální demokrat. „Opouští nás lidi, které sociální demokracie dostala do funkcí, a teď se takto zachovali. Mám na mysli třeba pány Zimolu nebo Foldynu, kteří odcházejí v těžkých časech,“ prohlásila Maláčová.

Politolog: Ve straně je napětí

Politolog z Metropolitní univerzity v Praze Petr Just poukázal na to, že podle volebních zisků dochází k celkovému poklesu obliby ČSSD. „V posledních letech jsme byli svědky takového propadu ČSSD, že v řadě orgánů oslabila, například v Poslanecké sněmovně či Senátu. Z jiných dokonce úplně vypadla,“ konstatoval Just. Kandidáti ČSSD například vloni nezískali místa v Evropském parlamentu nebo pražském zastupitelstvu.

„Tyto výsledky vyvolávají napětí uvnitř strany, což ji ještě více destabilizuje, protože se problémy projevují nejen čistě uvnitř, ale vyvěrají i na povrch a na veřejnost. No a v neposlední řadě si myslím, že mnoho regionálních politiků ČSSD se velmi ostře vymezuje proti Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO 2011, ale ČSSD jako celek je na celostátní úrovni součástí koalice s Babišem a hnutím ANO,“ zhodnotil Just.

ČSSD se podílela na sedmi vládách

ČSSD je nejstarší politickou stranou v českých zemích, počátky sahají do 19. století. Ustavující sjezd se konal v dubnu 1878 v břevnovském hostinci U Kaštanu, partaj tehdy nesla název Sociálně demokratická strana českoslovanská v Rakousku.

Sociální demokraté museli několikrát svou činnost přerušit, v roce 1948 byli sloučení s Komunistickou stranou Československa. V činnosti pokračovali v exilu a v bývalém Československu až po politických změnách na konci roku 1989.

Po vyhlášení samostatné České republiky v roce 1993 měla ČSSD až doposud ministry celkem v sedmi vládách. V letech 1998 až 2006 strana získávala ve sněmovních volbách víc než 30 procent.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 strana propadla na 7,27 procenta a řešila, zda jít do opozice. Po referendu nakonec straníci rozhodli pro koalici s hnutím ANO a premiérem Andrejem Babišem (ANO). ČSSD má v současné vládě jednu ministryni a čtyři ministry.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama