Zvedli jsme se z kolen, neflákáme se, vidíme cestu a jdeme po ní. S těmito slovy vystoupil vloni na sjezdu České strany sociálně demokratické její šéf Jan Hamáček. Nyní to spíš vypadá tak, že někteří politici v ČSSD cestu nevidí. Strana přichází o známé tváře, které půjdou do voleb raději pod jinou značkou.
Na otázku CNN Prima NEWS, proč někteří lidé již nechtějí kandidovat v barvách ČSSD, její předseda Hamáček odpověděl v SMS zprávě: „Asi si myslí, že jim jinde pokvete pšenka lépe.“
Z ČSSD odešel začátkem června někdejší hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. V říjnových krajských volbách bude kandidovat za hnutí STAN. Po dvaceti letech v sociální demokracii skončil jihočeský exhejtman Jiří Zimola, který představil hnutí Změna 2020, se kterým půjde do říjnových voleb.
Někdejší plzeňský hejtman Josef Bernard bude kandidovat za STAN. Zdroj: Profimedia.cz
Poslanec Jaroslav Foldyna letos v únoru po 30 letech opustil ČSSD a přidal se k SPD. Se značkou ČSSD se po 12 letech loučí i Miroslav Antl, který od roku 2008 sedí v Senátu jako nestraník, ale volby na Rychnovsku dvakrát vyhrál právě v dresu sociální demokracie.
Kabát převlékl i někdejší poslanec sociální demokracie Vítězslav Jandák, který v roce 2017 pozastavil členství v ČSSD a na podzim bude bojovat o křeslo v Senátu za hnutí ANO.
Bernard: Byl jsem sociální demokrat, i když nemám 150 kilo a vytahanej oblek
Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard v rozhovoru pro CNN Prima NEWS hovoří o tom, proč se rozhodl odejít ze sociální demokracie. Odpovídá mimo jiné i na otázku, zda chystá přestup do jiné politické strany. „Jednal jsem před dvěma měsíci i s jinými politickými subjekty. Ale jak začala ta krize, tak jsme to neřešili. S nikým zatím definitivní dohodu nemám,“ říká.
ČSSD se vzdává své značky ve třech krajích, když v Pardubickém, Královéhradeckém a Ústeckém kraji bude kandidovat v rámci nových formací s různými regionálními hnutími. I někteří starostové při komunálních volbách před dvěma roky značku ČSSD upozadili a kandidovali tzv. na své jméno.
Je mi z toho smutno, říká poslanec Birke
Druhý muž strany Roman Onderka vidí u každého z politiků jiné důvody. Zimola je podle něj zahořklý z minulosti, Bernard nekomunikoval dovnitř strany. „U některých to může být kvůli tomu, že přestali důvěřovat značce,“ zhodnotil Onderka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Dodal, že levicové strany zažívají pokles popularity v celé Evropě.
Zostra reagoval poslanec ČSSD a dlouholetý starosta Náchoda Jan Birke. „Když ta značka není cool, tak ji lidé opouštějí. Pan Antl si vyhodnotil, že jsme na čtyřech procentech. Je to kalkul, dokáže počítat. Neviděl bych v tom nic složitého,“ zhodnotil pro CNN Prima NEWS Birke.
Bývalý hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola už není členem ČSSD. Zdroj: Profimedia.cz
„Je mi z toho smutno. Když měla strana 35 procent, tak jsme všichni drželi pohromadě. Když má dnes čtyři a půl procenta, tak v tom všichni Honzu Hamáčka nechají. Je to otázka charakteru. Buď s tou značkou žiji, vyhrávám, a umírám. Ale když se v polovině zápasu rozhodnu, že druhý poločas odehraji za soupeřící mužstvo, tak je to šílené,“ dodal Birke.
Místopředsedkyně strany a ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v rozhovoru pro deník Právo řekla, že se v těžkých časech ukazuje, kdo je skutečný sociální demokrat. „Opouští nás lidi, které sociální demokracie dostala do funkcí, a teď se takto zachovali. Mám na mysli třeba pány Zimolu nebo Foldynu, kteří odcházejí v těžkých časech,“ prohlásila Maláčová.
Politolog: Ve straně je napětí
Politolog z Metropolitní univerzity v Praze Petr Just poukázal na to, že podle volebních zisků dochází k celkovému poklesu obliby ČSSD. „V posledních letech jsme byli svědky takového propadu ČSSD, že v řadě orgánů oslabila, například v Poslanecké sněmovně či Senátu. Z jiných dokonce úplně vypadla,“ konstatoval Just. Kandidáti ČSSD například vloni nezískali místa v Evropském parlamentu nebo pražském zastupitelstvu.
„Tyto výsledky vyvolávají napětí uvnitř strany, což ji ještě více destabilizuje, protože se problémy projevují nejen čistě uvnitř, ale vyvěrají i na povrch a na veřejnost. No a v neposlední řadě si myslím, že mnoho regionálních politiků ČSSD se velmi ostře vymezuje proti Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO 2011, ale ČSSD jako celek je na celostátní úrovni součástí koalice s Babišem a hnutím ANO,“ zhodnotil Just.
ČSSD se podílela na sedmi vládách
ČSSD je nejstarší politickou stranou v českých zemích, počátky sahají do 19. století. Ustavující sjezd se konal v dubnu 1878 v břevnovském hostinci U Kaštanu, partaj tehdy nesla název Sociálně demokratická strana českoslovanská v Rakousku.
Sociální demokraté museli několikrát svou činnost přerušit, v roce 1948 byli sloučení s Komunistickou stranou Československa. V činnosti pokračovali v exilu a v bývalém Československu až po politických změnách na konci roku 1989.
Po vyhlášení samostatné České republiky v roce 1993 měla ČSSD až doposud ministry celkem v sedmi vládách. V letech 1998 až 2006 strana získávala ve sněmovních volbách víc než 30 procent.
Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2017 strana propadla na 7,27 procenta a řešila, zda jít do opozice. Po referendu nakonec straníci rozhodli pro koalici s hnutím ANO a premiérem Andrejem Babišem (ANO). ČSSD má v současné vládě jednu ministryni a čtyři ministry.
Sobotka udělal chybu, když vzal Babiše do vlády, říká druhý muž ČSSD Onderka
Bohuslav Sobotka udělal politickou chybu, když vzal Andreje Babiše a hnutí ANO do vlády. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl první místopředseda ČSSD Roman Onderka. Hovořil také o krajských volbách a ambicích ČSSD.