Šéf pražského ANO zaútočil na Hřiba snímkem bezdomovce v metru. Jste ubožák, reagují lidé
ČSSR
Výpis příspěvků ke štítku „ČSSR“
Zemřel vojenský pilot Pelčák, byl náhradníkem Vladimíra Remka při letu do kosmu
Zemřel vojenský pilot Oldřich Pelčák, bylo mu 79 let. Informaci o jeho úmrtí v sobotu zveřejnil na Facebooku Vojenský historický ústav a sdíleli ji i další spolky a lidé zabývající se letectvím a kosmonautikou. Pelčák ve druhé polovině 70. let jako jeden ze dvou Čechoslováků absolvoval náročný výcvik v Hvězdném městečku nedaleko Moskvy. Na palubu kosmické lodi Sojuz 28 však nakonec nastoupil Vladimír Remek, který v březnu 1978 strávil téměř osm dní na oběžné dráze.
Zpověď oběti totalitního soudce: Znásilnili mě kartáčkem, močili na mě, Fremr do justice nepatří
Alexander Eret, v roce 1988 odsouzený soudcem Robertem Fremrem na šest a půl roku do vězení, poskytl exkluzivní rozhovor pro CNN Prima NEWS. „O úloze Roberta Fremra v kauze Olšanské hřbitovy jsem předsedu Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla písemně informoval již na počátku roku 2021 a Dörfl mi i poměrně obsáhle odpověděl. Není tedy pravda, co Dörfl tvrdí nyní, že o procesu nic nevěděl,“ říká mimo jiné Eret. Prezident Petr Pavel totiž navrhl Roberta Fremra na ústavního soudce z podnětu předsedy Vrchního soudu v Praze Luboše Dörfla. Hlavě státu však tato instituce ani náznakem nenapověděla, že Fremr vedl v létě roku 1988 možná poslední monstrproces v Československu.
KVÍZ: Jak dobře si pamatujete dovolené za socialismu? Devizový příslib nebyl všechno
Cestování na dovolenou mělo za socialismu často rysy absurdní tragikomedie, jakou si dnešní mladý člověk už ani nedokáže představit. Pamětníci rádi vzpomínají na pohodové dny v Jugoslávii nebo na Rujáně, perzekuční obstrukce spojené především s výjimečnými cestami na Západ ale z paměti povětšinou raději vytěsnili. Některé zvláštnosti prostě ale zapomenout nejde. Vzpomenete si na ně?
KVÍZ: Žuk, Wartburg či Škoda. Jak znáte auta ze zemí bývalého východního bloku?
Socialistický trh s auty byl ve srovnání s těmi západními diametrálně chudší a tím i vcelku přehledný. Vzpomínky na výrobky vesměs nevalné úrovně ale rychle zavál čas, a otázky z kvízu proto dokáží zodpovědět jen pamětníci nebo skuteční automobiloví experti. Patříte mezi ně?
KVÍZ: Kolik stál Favorit a jak se říkalo Ikarusu? Zkuste své motoristické znalosti z dob ČSSR
Většina lidí má tendenci vzpomínat s láskou na dobu, kdy byli mladší. Mají za to, že život byl tehdy veselejší a bezstarostnější než ten současný. Neřeší příliš, morální a ekonomický marasmus, který tato země zažívala za komunismu. Právě do tohoto období vás zavede dnešní motoristický kvíz.
Šťastné svátky jara, soudruzi! Jak Gottwald i Husák měnili Velikonoce na oslavu boje o zrno
Šťastné a veselé svátky jara, soudruzi! Tak zněl jeden ze sloganů, kterým se komunisté pokoušeli v éře Gustáva Husáka potlačit Velikonoce, největší křesťanské svátky v roce. Na počátku padesátých let se zase snažili odvést pozornost od Ježíše Krista, třeba velikonoční výstavkou darů Klementu Gottwaldovi. Čtyřicetiletá ideologická masáž ale přinesla ovoce, velikonoční bohoslužby se letos chystalo navštívit jen 16 procent obyvatel Česka.
Velikonoce jsou levnější než za komunismu. Kilo řízků by teď stálo 762, cukr 93 a pstruh 698 korun
Zapomeňte na titulky o zdivočelých cenách potravin, jaké nemají obdobu. A nebo o nejdražší velikonoční tabuli v historii. Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) nelze obelstít. Kuřecích prsní řízky stojí aktuálně 174 korun za kilogram, před revolucí v roce 1989 to bylo 60 korun. Průměrná mzda za rok 2022 činila 40 353 korun, v roce 1989 to bylo 3 170 korun. Prostým porovnáním s dnešní mzdou statistici zjistili, že kilo kuřecích řízků by nyní stálo 762 korun. A podobný propastný cenový rozdíl najdete u většiny potravin.
KOMENTÁŘ: Štrougal v mauzoleu. Do poslední chvíle unikal trestu za mrtvé na hranicích
Příští rok by mu bylo 100 let. V pondělí 6. února zemřel téměř nesmrtelný komunistický papaláš Lubomír Štrougal. Nekonečný byl i pokus justice odsoudit ho za zneužití pravomocí. Za jeho působení ve funkcích ministra vnitra a předsedy vlády totiž na hranicích zahynulo 60 lidí, kteří se pokusili překonat železnou oponu. Štrougal odešel ve chvíli, kdy na Ústavním soudu leží stížnost zraněných a pozůstalých zabitých právě při pokusech o útěk na Západ.
Vzácná Tatra 613 Speciál byla za socialismu českým Rolls-Roycem. Teď jde do dražby
S osobní limuzínou Tatra 613 se tradičně pojí přídomek „papalášská“, tím pravým vrcholem luxusu bylo její exkluzivní provedení Speciál. V hlubokých normalizačních časech nabídlo klimatizaci, elektrické stahování oken, minibar či špičkové autorádio. Nechyběla také přední světla nebo zpětná zrcátka z nejdražšího Mercedesu.
Komunisté v Praze se Gorbačova děsili. Návštěva v roce 1987 byla však hořkým zklamáním
Řezy ze svíčkové plněné husími játry a k tomu smažené hranolky. Přesně tak pohostil v dubnu 1987 vůdce československých komunistů Gustáv Husák vůdce sovětských komunistů Michaila Sergejeviče Gorbačova. Husák ale hybatele demokratizačních proměn v Sovětském svazu očekával v obavách.
Světlehnědá Škoda 105 je k mání v bazaru na Floridě. Cenou se rovná spolehlivé ojetině
V nabídce floridského prodejce se objevila zadomotorová škodovka z roku 1986, se kterou se dnešní Američan dost možná ani nerozjede. Vozy Škoda představovaly svého času na americkém trhu stejný lowcost jako jugoslávské Yugo. Přesto nebo právě proto se jich v Kanadě a USA prodaly tisíce.
Do ČSSR putovaly informace o amerických jaderných zbraních. StB donášela česká vědkyně
Vědkyně z Oxfordské univerzity v 80. letech 20. století předávala citlivé informace o britském a americkém jaderném výzkumu agentům ze svého rodného Československa. Informuje o tom britský bulvární list Daily Mail.