Riziko vzniku rakoviny mohou lidé výrazně snížit dodržováním devíti kroků, které na základě výzkumu německých vědců sepsal web Focus. Přečtěte si, které to jsou.
1. Vyhněte se nadváze
Čím větší nadváhou či obezitou trpíte, tím vyššímu riziku vzniku rakoviny se vystavujete, uvádí web Focus s odkazem na německou Národní dekádu boje proti rakovině. Nadbytečná kila navíc podporují vznik cukrovky či vysokého krevního tlaku.
ČTĚTE TAKÉ: Teplé zimy přepisují pylový kalendář. Které alergeny vás mohou potrápit už v lednu?
2. Každý den cvičte
Fyzická aktivita podporuje geny, které mohou zpomalit rakovinné buňky. Pravidelným cvičením si nejenže udržíte váhu, ale budete se i cítit lépe a zdravější. Cvičení byste proto měli zařadit do svého denního režimu – stačí například i půlhodina svižné chůze.
3. Zdravě se stravujte
Server Focus píše, že nic jako protirakovinná dieta neexistuje. Ovšem zdravým stravováním můžete riziko vzniku zákeřné nemoci snížit. Omezte například červené maso – tedy hovězí, jehněčí nebo vepřové, ale třeba i šunku nebo klobásy.
Prospěšné jsou naopak potraviny, ve kterých je dostatek vlákniny a vitamínů, jako ovoce a zelenina. Denně byste jich měli sníst alespoň 400 gramů. Doporučují se i luštěniny – čočka či fazole.
4. Omezte kouření
Tabák a zejména tabákový kouř obsahují karcinogenní látky. Pravidelné užívání může vést až k rakovině plic nebo hrtanu. Problémy mohou způsobovat dokonce i nekuřákům tzv. pasivním kouřením.
5. Omezte alkohol
Karcinogenní látky obsahuje rovněž alkohol. Etanol najdete v pivu, vínu, pálenkách i v sektu. Jeho zvýšená konzumace může způsobit například rakovinu úst, krku, jícnu, u žen pak rakovinu prsu. Těm, kteří vypijí čtyři a více jednotek alkoholu denně, roste riziko onemocnění až pětkrát.
6. Vyhněte se karcinogenním látkám
Vyhnout se veškerým karcinogenním látkám je v dnešním světě prakticky nemožné. Města jsou jimi zamořená – například výfukové plyny obsahují jemný prach a chemikálie, které pronikají do plic. Odborníci proto nedoporučují například chůzi s kočárkem nebo běh u rušných silnic.
Podle Focusu problémy dělá i radon. Radioaktivní látka může proudit z podzemí domů směrem vzhůru. Pokud ji člověk vdechne, zvyšuje se riziko rakoviny plic.
Malé množství škodlivých látek mohou obsahovat také některé potraviny nebo kosmetika.
7. Vyhýbejte se UV záření
Dalším doporučením je ochrana před UV zářením. Pokud se mu vystavujete po delší dobu a bez ochrany, hrozí vám rakovina kůže. Záření může mít negativní vliv i na zrak – mnohdy „přivozuje“ melanom v oku. Riziko hrozí zejména dětem a osobám se světlou kůží.
Nebezpečné je také umělé světlo v soláriích. To totiž poškozuje genetický materiál kožních buněk, které se jeho vlivem mění a mohou se stát zhoubnými. Při opalování se zároveň lidem tvoří vrásky.
A jak se před UV zářením chránit? Bohatě vám postačí opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.
8. Očkujte se
Rakovina není nakažlivá nemoc, ale některé její formy mohou být způsobeny infekčními chorobami. Existuje proti nim celá řada očkování – ženy se například mohou nechat očkovat proti rakovině děložního čípku. Pro kojence je doporučováno chránit se proti hepatitidě typu B – tento typ žloutenky může vést k rakovině jater.
Dospívající se pak mohou očkovat proti papilomavirům (HPV), které se přenášejí pohlavním stykem a přispívají k rakovinám intimních partií.
9. Nepodceňujte prevenci
Každá rakovina je jiná a vyžaduje individuální přístup, jak na svém webu informuje German Cancer Society. Odborníci proto radí i bedlivě pozorovat své tělo. Rakovina není nemoc, která „vznikne“ přes noc. Prevence je tedy velmi účinná.
Ženy by si pravidelně měly kontrolovat prsa, muži zase varlata. Sledujte také pihy a znaménka, vynechávat byste neměli kontroly u lékaře – ženám se doporučuje docházet na gynekologickou prohlídku, mužům na vyšetření prostaty.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čtyři nejčastější chyby při čištění zubů. Nedávejte si pastu na mokrý kartáček, varuje expert