Kandidát na ústavního soudce Pavel Simon se dostává do problémů. Ohledně minulosti nynějšího soudce Nejvyššího soudu totiž vyplouvají na povrch další kontroverze. Nejenže některá jeho rozhodnutí musel Ústavní soud dříve rušit a ve svých nálezech ho kritizoval, ale čerstvé zprávy zveřejněné webem Lidových novin hovoří také o tom, že Simon odmítal odškodnění pro politického vězně minulého režimu. Po invalidním důchodci navíc žádal, aby vrátil 800 tisíc korun státu.
O odmítavém postoji k politickým vězňům píše zpravodajský portál Lidovky.cz. Podle informací deníku měl Simon odepřít odškodnění odpíračům, kteří nechtěli nastoupit na povinnou vojenskou službu v 70. letech. Lidovky popisují zejména případ Ladislava Varga, který kvůli svému rozhodnutí nejít na vojnu strávil 26 měsíců ve vězení.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ztrácí Pavel moc? Šíří se spekulace o vlivu Koláře, Dobrovského a Vohralíkové
Po roce 1989 žádal o zrušení původního verdiktu. Varga uspěl u Obvodního soudu pro Prahu 2 a následně mu justice přiznala odškodnění ve výši 800 tisíc korun. Ministerstvo spravedlnosti mu částku vyplatilo, ale zároveň podalo dovolání. V roce 2015 případ dostal na stůl Pavel Simon, podle kterého měl Varga odškodnění vrátit a zaplatit soudní výlohy.
Ústavní soud nakonec v roce 2017 rozhodl, že peníze mají zůstat Vargovi, který je v invalidním důchodu. Nejde přitom o první případ, kdy Simon rozhodl protiústavně. Zrušené verdikty lze najít u Ústavního soudu i v případech H-System i Asanace.
Nominant prezidenta Petra Pavla se tak dostává do složité situace před svým slyšením v Senátu. Zástupci horní komory si totiž po případu soudce Roberta Fremra chtějí kandidáty pečlivěji prolustrovat a zjistit, zda například nesoudili protiústavně.
Takové počínání kandidátů na ústavní soudce vadí například senátorce Haně Kordové Marvanové. „Mohou se ukázat jiné problematické věci. Například pokud soudce rozhodoval v minulosti protiústavně nebo za ním jde rozsudek, za který stát platil škodu,“ řekla dříve senátorka pro CNN Prima NEWS. Podobně však hovoří i Tomáš Goláň či Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09.
Kontroverze Pavla Simona
Simon se ale do popředí zájmů nedostal jen kvůli svému profesnímu rozhodování. Média si dříve všimla i jeho volnočasových aktivit, jako je čínská technika „umění energie“ zvaná Orel v hnízdě. Svým klientům například radí, aby lidé po čtyřicítce méně ejakulovali, protože ztrácejí zbytečné množství energie.
Prezident Pavel se ale za svého nominanta postavil. „Jsem přesvědčen o tom, že z hlediska odborných kvalit doktor Simon splňuje kritéria. Jestli projde v Senátu, to je druhá věc,“ uvedl Pavel během návštěvy Brna v září.
Rozhodnutí Senátu nakonec padne 18. října. Předcházet mu bude ústavně-právní výbor, na kterém zástupci horní komory doporučí, či odmítnou jeho nominaci.