Pětikoalice řeší, jak naložit s novelou pandemického zákona, kterou zamítl Senát. Podle informací CNN Prima NEWS je ve hře, že by se předloha projednávala už na úterní schůzi Sněmovny. Jedním z řešení by byla i další mimořádná schůze, která by se konala příští týden.
Senát zamítl novelu pandemického zákona minulý týden. Kabinet Petra Fialy (ODS) si však stojí za tím, že předlohu je nutné schválit, aby mohla zůstat v platnosti zbývající protiepidemická opatření. Původní verze zákona přestane platit 28. února.
K přehlasování Senátu je ve Sněmovně potřeba 101 hlasů. Vláda má sice ve Sněmovně 108 křesel, v době covidu, karantén a izolací je však s přítomností zákonodárců problém. Pětikoalice proto řeší, jak to udělat, aby novelu dokázala schválit.
Podle informací CNN Prima NEWS je jednou z variant, že by se novela projednávala už v úterý 15. února. Na pondělním večerním jednání se na tom dohodli šéfové poslaneckých klubů pětikoalice. V úterý má ještě před schůzí Sněmovny zasednout grémium dolní komory a definitivně se dohodnout.
Podle lhůt legislativního procesu však platí, že Sněmovna může o návrhu, který zamítl Senát, jednat až 10 dní poté, což by bylo 20. února. Jenže novela pandemického zákona byla přijata ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze, a v takovém případě se lhůty zkracují.
Další zvažovanou možností bylo, že by se poslanci sešli příští týden na mimořádné schůzi. Ve hře bylo i víkendové jednání, pokud by se novela pandemického zákona řešila v pátek po prvním čtení státního rozpočtu.
Jelikož se SPD chystá kvůli rozpočtu obstruovat a průtahy bude opozice zřejmě dělat i při projednávání pandemického zákona, vládní pětka se připravovala i na prodloužený sněmovní víkend.
Jednání o víkendu připouští i Jurečka
„Umím si představit, že to dojednáme až o víkendu. Přehlasovat Senát jednoduché nebude, do počtu poslanců nám zasahují karantény,“ řekl CNN Prima NEWS vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
I šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připouští, že pětikoalice hledá cestu, jak pandemický zákon schválit. „Scénářů je hned několik. Budeme to určitě řešit v úterý na grémiu,“ uvedla pro CNN Prima NEWS. V pondělí večer společně řešili další postup předsedové klubů vládních stran.
Senátoři odmítli novelu pandemického zákona, i když v horní komoře mají většinu vládní strany. De facto tak dali za pravdu sněmovní opozici, která proti vládní novele bojuje. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) však trvá na tom, že pandemický zákon je nutný. Bez něj by prý vláda musela vyvolat nouzový stav.
Co všechno pandemický zákon umožní?
- Omezení stravovacích služeb, klubů, zoo, trhů či dětských táborů
Doposud pandemický zákon dával možnost omezit provoz kadeřnictví, masáží nebo manikúr. Nově vláda přidala obecný paragraf, že bude moci omezit podnikatelskou činnost. Mohla by tak zasáhnout téměř do všech oblastí. Nově například zmiňuje stravovací a ubytovací služby, kluby, kasina, herny, diskotéky, sportoviště, trhy a veletrhy, taneční a jiné kluby, zoologické zahrady, knihovny nebo všechny typy kulturních, zábavních a společenských akcí. Nově přibyla také možnost omezit dětské tábory.
- Karanténa prostřednictvím SMS
Uvalit karanténu by mělo být pro hygieny snazší, nově by mělo stačit zaslat SMS zprávu. Tuto možnost ale opoziční poslanci kritizovali. Sněmovna nakonec možnost upravila na návrh poslanců vládní koalice tak, aby tento postup nemohl být zneužitelný. Zákon také zavede lhůtu, v níž má krajská hygienická stanice po námitce prošetřit důvodnost nařízené karantény či izolace.
- Nařízení testování podnikatelům či studentům
Úřady budou moci nařídit testování také podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, tedy nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům.
- Omezení výuky na všech školách
Nová verze zákona také umožňuje omezit výuku na všech školách a v dalších vzdělávacích a výchovných zařízeních. Tam nově vláda může určit i podmínky pro výuku. Současný pandemický zákon to umožňoval pouze u vysokých škol.
- Snížení hranice pokut
Horní hranici všech postihů, které mohou úřady uložit podle pandemického zákona, Sněmovna snížila podle návrhu koalice na pětinu. Maximální pokuta činí v současnosti tři miliony korun, nově by byla nejvýše 600 tisíc korun. Při opakovaném prohřešku by se nejvyšší možná pokuta snížila ze čtyř milionů na maximálně 800 tisíc korun.
- Posílení pravomocí hejtmanů
Posílení pravomocí hejtmanů prosadil poslanec ANO a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Hejtman by po projednání v krizovém štábu mohl podle zákona vyzvat krajskou hygienickou stanici k vyhlášení mimořádného opatření, mohl by případně navrhnout i jeho znění. Hygienická stanice by musela výzvu hejtmana projednat.
- Konec v listopadu
Hlavní části pandemického zákona o možnosti vydávání mimořádných opatření mají platit podle schváleného pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru do konce listopadu. Původně měla jejich platnost skončit s únorem a vláda navrhovala prodloužení účinnosti zákona bez časového omezení.
Sněmovna na návrh koalice také vyškrtla z novely ustanovení, podle nichž měla dostat pravomoc k vydávání protiepidemických opatření pro své resorty i ministerstva obrany a vnitra.