reklama

Na ubytovně v Prachaticích je dvacet nakažených COVID-19. Jedná se hlavně o cizince

Na ubytovně pro agenturní pracovníky v Prachaticích se už dvacet lidí nakazilo koronavirem. Testy zatím podstoupilo osmdesát lidí. Počet pozitivních případů ještě může narůst, testy absolvují i další ubytovaní.

reklama

„Většinu nemocných tvoří cizinci,“ potvrdila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Květoslava Kotrbová. Nakažení z ubytovny pracovali v jedné prachatické společnosti, která kvůli tomu musela zastavit provoz.

Mělo by se jednat o firmu Intica Systems. „Domluvili jsme se, že příští týden vyšetříme dalších 270 zaměstnanců. Vedení firmy bylo maximálně vstřícné a snažilo se nám pomáhat. Mohli jsme si prohlédnout provoz a vyhodnotili jsme, že riziko provozu je tam významné. Dohodli jsme se, že celý provoz bude dekontaminován a dezinfikován, zaměstnanci budou zatím v karanténě,“ doplnila Kotrbová.

K tématu

Testy na koronavirus by pracovníci společnosti měli podstoupit ve středu. Důvodem je, že zaměstnanci byli s nakaženými v kontaktu v pátek a inkubační doba nákazy je pět dní. Výsledky budou znát hygienici v následujících dnech. „Nakažení agenturní zaměstnanci z ubytovny jsou v domácí izolaci a odděleni od dalších lidí, kteří v objektu bydlí,“ dodala Kotrbová. Velká část nakažených pochází z Maďarska.

Rozdělení pozitivně testovaných a možných nakažených potvrdila i hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stránská: „Hygienici rozdělili ubytovnu na dvě části. První slouží pro izolaci, druhá je pro ty, kteří podstupují karanténu. V obou částech je zajištěno stravování a veškeré služby. Nicméně se vyhodnocují další testy, a tak se nemusí jednat o konečné číslo,“ upřesnila.

První případ koronaviru na prachatické ubytovně hygienici zjistili ve čtvrtek. „Ve městě není panika, ale lidé volají a ptají se. Shánějí informace,“ popsal situaci prachatický starosta Martin Malý. Hejtmanka Jihočeského kraje se tak na základě případů z ubytovny rozhodla na pondělí svolat krizový štáb. „Nárůsty jsou alarmující, a to v celé republice. Rozhodně dáme minimálně doporučení, pokud ne nařízení pro celý Jihočeský kraj,“ vysvětlila své jednání Stránská.

K tématu

Tagy: Jihočeský kraj bezpečnostní opatření ubytovna hygienici nově nakažení Prachatice hejtmanka Ivana Stránská

Další hlavní zprávy

Konec testování v mateřských školách? Hygienička prozradila, kdy se dětem uleví
reklama
reklama
Konečně spravedlnost, slaví Američané verdikt poroty v případu Floyda. Vyrazili do ulic

USA

Domácí zpravodajství

KOMENTÁŘ: Hlavně nezmínit Klause. Petr Fiala nadělil ODS ke 30. výročí cancel culture
Spor o testování v semilské škole pokračuje. Po odvolání ředitele se zástupkyně neshodnou
Další články
reklama
reklama